כתב אישום הוגש נגד ענבל אור, בגין 15 סעיפים שונים, ביניהם ביצוע עבירות על חוק המע"מ, פקודת מס הכנסה, עבירות מרמה בנסיבות מחמירות כלפי לקוחות וכלפי מנהל סניף בנק, וכן עבירות על חוק הגנת הצרכן. על פי כתב האישום, שהוגש על ידי פרקליטות מיסוי וכלכלה לבית משפט השלום בתל אביב, אור העלימה באמצעות חברות שבשליטתה הכנסות בשווי 81 מיליון שקלים, זייפה מסמכים ושיקרה ללקוחותיה.

אור מואשמת בביצוע עבירות בין השנים 2008-2016, בעת פעילותה בשוק הנדל"ן והמגורים בישראל, ובאמצעות קבוצת חברות בשליטתה ובניהולה. על פי כתב האישום, אור הונתה את לקוחותיה בפרויקט צ'לנוב, בו ארגנה קבוצת רכישה. אור פנתה למספר לקוחות בפרויקט, שהעבירו צ'קים לפקודת הנאמן לצורך רכישת הקרקע עליו יקום המבנה. אור ביקשה מהם לבצע העברות בנקאיות לחשבון חברה שבשליטתה במקום חלק מהצ'קים שמסרו לנאמן, וזאת מבלי ליידע את הנאמן.

אור קיבלה לחשבון של חברה שבשליטתה סכום של כשני מיליון שקלים, וכתוצאה מכך בחשבון הנאמן לא היה די כסף עבור תשלום לבעלי הקרקע. כלל חברי הקבוצה נאלצו לשלם תשלומים נוספים, מעבר לסכומים עליהם התחייבו מראש.

במקרה אחר, על פי כתב האישום, אור ביקשה ממנהל סניף בנק המזרחי לכבד צ'קים שמסרה חברה בשליטתה, למרות חריגה ממסגרת האשראי בחשבון החברה. על מנת לשכנע את מנהל הסניף, הציגה בפניו אור מסמך שהתחזה למסמך בנקאי, שאותו זייפה באמצעות עובדיה. המסמך הראה לכאורה שבחשבונה הפרטי קיימת יתרה של עשרות מיליוני שקלים. בעקבות המרמה, מנהל הסניף נעתר לבקשתה, אולם הצ'ק שנתנה לכיסוי חריגת האשראי חזר בהמשך.

אור מואשמת גם בעבירות על חוק המע"מ ופקודת מס הכנסה. על פי כתב האישום, אור לא הוציאה חשבוניות ולא דיווחה למנהל המכס והמע"מ על חלק מהעסקאות שביצעה בשמונה פרויקטים למגורים, בהם ארגנה קבוצות רכישה. סכום העסקאות הכולל שעליו לא דיווחה הגיע לכ-81 מיליון שקלים. 

לא דיווחה על דירה בשווי 2.7 מיליון שקל

אור העלימה גם רכישות של מוצרים לצרכיה הפרטיים, כמו ביגוד, תיקים ותכשיטים, בסכום של כ-900 אלף שקלים, לפי כתב האישום. על מנת להתחמק מתשלום מס הכנסה וממע"מ, אור רשמה את ההוצאות על מוצרים אלו באופן כוזב בספרי חברה שבשליטתה. בנוסף, אור מואשמת כי חברה בשליטתה מימנה עבורה דירה בסכום 2.7 מיליון שקל, על כך היא לא דיווחה.

כמו כן, אור מואשמת בביצוע עבירות על חוק הגנת הצרכן, בשל פרסומים שלא מכילים מידע מהותי. החברות שבשליטתה פרסמו הזמנות לציבור לרכוש דירות בשבעה פרויקטים שונים, תוך שימוש בסיסמאות כגון: "דירה במחיר שישאיר אותך במרכז", או "הצטרפו להצלחה החל מ- 1,480,000 ₪ ויש לך דירה בתל אביב עליה לקרקע דצמבר 2015. משלמים 35% והיתרה באכלוס", ועוד. אך בפרסומים הוסתר הפרט המהותי - שמדובר בקריאה לאיגוד קבוצות רכישה ולא למכירת דירות.

בחלק מאישומי המס בכתב האישום, ובאישום הזיוף והמרמה כלפי מנהל סניף בבנק המזרחי, מואשם גם סמנכ"ל הכספים בקבוצת החברות של ענבל אור, דרור גלעדי. בנוסף, בכל הנוגע לאישום זה, הוגש כתב אישום נפרד גם כנגד מי שהיתה עוזרת של ענבל אור, טלי חיו.

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום