בתום דיון בהארכת מעצרו של כפיר עטיה, החשוד ברצח איש העסקים דוד אגאייב מנתניה, שהתקיים היום (שני) בבית המשפט השלום בפתח תקווה, קבע השופט כי מעצרו יוארך ב-6 ימים אך בעוד 4 ימים הוא יועבר למעצר בתנאים פסיכיאטריים. בדיון שהתקיים היום הייתה זו הפעם הראשונה שנציגי משפחת הקורבן נוכחים בדיונים ובתו של אגאייב, בר ויטמן, הגיעה למשפט כשהיא מלווה בבן זוגה. בפתח הדיון קראה ויטמן: "רוצה לשמוע על התקדמות החקירה, אין לי מה להגיד לחלאה הזאת".

"עיינתי בתיק החקירה ובדוח הסודי שהוגש, הגעתי למסקנה, שהיחידה החוקרת לא שקטה על שמריה, בוצעו פעולות חקירה רבות ואף התחזק החשד הסביר הקושר את החשוד לאירוע", אמר השופט. "במהלך תקופה זאת הופנה החשוד לבדיקה ראשונית במרכז לבריאות הנפש. מסקנות בדיקה זאת היא כי על החשוד לשהות תחת השגחה פסיכיאטרית".

 

בתו של חלפן הכספים בבית המשפט
בתו של חלפן הכספים בבית המשפט | צילום: החדשות 12

הוא הוסיף: "בהתחשב בחומר החקירה ובפעולות החקירה. הגעתי למסקנה כי להאריך את המעצר כדי לאפשר את פעולות צוות החקירה, למרות ההמלצה בחוות הדעת הראשונית שהתקבלה, אני סבור שעדיין לא הגיע העת להסתכלות פסיכיאטרית בתנאי אשפוז, וזאת על מנת לאפשר קודם את סיום החקירה בעניינו של החשוד". בתום דבריו הורה השופט על הארכת מעצרו של עטיה עד ה-25 באוגוסט על מנת לאפשר ביצוע פעולות חקירה. בנוסף פסק השופט כי ב-22 באוגוסט לא יאוחר מהשעה 13:00 יועבר החשוד למעצר בתנאים פסיכיאטריים.

"התחזק החשד שקושר את החשוד לאירוע הרצח"

אורי עטייה, אביו של החשוד אמר בתום הדיון: "אני מבקש מהציבור אם הם יכולים לשחזר את ההקלטה שהמשפחה מחקה לי שבה הפסיכיאטר המחוזי דחה את האשפוז. הם לא הצליחו להתאים גרסה על הדברים שהוא אמר". עוד הוסיף האב: "אני דאגתי למשפחה שלי, לטפל בבעיה שלו. אין שום סיבה ש הבעיה הזו קשורה לרצח. זו הבעיה של הפסיכיאטר המחוזי. אין לי מה להתנצל למשפחת אגייב, אני לא בטוח שזה הוא".

סנגורו של החשוד ברצח, עורך הדין איתי בן נון, אמר בתגובה: "ראינו התנהלות מאוד תמוה של המשטרה. אנחנו יודעים שמדובר באדם חולה שנקבע שהוא במצב נפשי שזקוק לאשפוז. המשטרה מתנגדת בכל תוקף לאשפז אדם חולה. הוא יהיה בתנאי אשפוז רק מיום חמישי. אנחנו חושבים שהוא צריך להיות מאושפז כבר לפני כמה ימים, ועוד ארבעה ימים לפני האירוע. פסיכיאטר מחוזי קבע שהוא חייב להיות מאושפז, והפסיכיאטר המחוזי הראשי דחה את זה ואמר שהוא לא עומד בקריטריונים של אשפוז. אם ייקבע חלילה שהוא קשור לאירוע, זה יכל להימנע כי הוא אדם חולה. הוא לא מביע חרטה כי הוא לא קשור לאירוע".

 

זירת הרצח, הקורבן והחשוד
זירת הרצח, הקורבן והחשוד | צילום: דוברות מד"א, דוברות המשטרה, עמוד הפייסבוק של אסתר אגאייב

במהלך הדיון חוקרת המשטרה הסבירה כי האליבי שסיפק עטיה הופרך ושבמהלך החקירה, כשהחשוד במעצר, חלה התפתחות משמעותית והתקבלה במשטרה ראייה דרמטית שהשפיעה על ההתנהלות בתיק.

עטיה מצידו עדיין מכחיש את המעורבות ברצח ופנה לשופט: "אני לא קשור לעניין הזה, לא מבין למה אני פה". סנגורו האשים את חוקרי המשטרה כי בעת בדיקת הטלפון של ההורים נמחקו הקלטות של שיחות עם פסיכיאטרים שבדקו את בנם. בתגובה אמרה נציגת המשטרה: "לא מחקנו כלום, יש בידינו את המסמכים הפסיכיאטרים ככה שאין לנו שום אינטרס למחוק את ההקלטות הללו". 

 "אין לנו מה להתנצל בפני משפחת הקורבן כי אנו לא בטוחים שזה הוא"

בני משפחתו של עטיה שנעצר בשבוע שעבר דרשו לאשפז אותו מחשש לאי שפיות - וסורבו. לטענת בני המשפחה, בשבעות האחרונים ולאחר שהשתחרר ממאסר ממושך, עטיה היה נתון ב"מצב נפשי קשה מאוד". לאור זאת, הם מספרים  שכבר בשבוע שעבר ביקשו לאשפז אותו באחד מבתי החולים הפסיכיאטריים, אך בקשתם זו נדחתה על ידי הפסיכיאטר המחוזי.

עו
עו"ד איתי בן נון, סנגורו של כפיר עטיה החשוד ברצח בנתניה | צילום: החדשות 12

לדברי בני המשפחה, בתקופה האחרונה עטיה לא מצא את עצמו והתנהג בצורה ש"אינה מחוברת למציאות". בני המשפחה אף טענו כי עטיה הוא "פצצה מתקתקת" ודרשו לאשפז אותו גם אם הדבר ייעשה בכפייה. לטענתם, הוועידה הרפואית שדנה בעניין המליצה גם היא לאשפז את עטיה - אולם הפסיכיאטר המחוזי דחה את ההמלצה. 

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! בואו לראות את נבחרת הכתבים המובילה בישראל במפגשים יוצאי דופן, פנים אל פנים עם האנשים המשפיעים במדינה >>> מהרו להירשם עוד היום