"החלטת היועץ מייצרת משפט שדה לראש הממשלה": ראש הממשלה נתניהו הגיב אמש (חמישי) להחלטתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לסרב להעביר בשידור חי את השימוע שייערך בתיקי החשדות נגדו בפרשות 1000, 2000 ו-4000 בשבוע הבא. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"החלטת היועץ מאכזבת", נמסר מטעמו של נתניהו, "היועמ״ש אמר שהשימוע לא נועד לשכנע את הציבור, אבל בארבע השנים האחרונות החקירות נגד ראש הממשלה נתניהו לוו במאות הדלפות פליליות מהחקירות, עוינות ומוטות שכוונו דווקא לאוזני הציבור, במטרה לייצר סחף תקשורתי נגד ראש הממשלה". 

"למרות התלונות שהוגשו, איש בפרקליטות לא בדק אפילו הדלפה אחת מתוך מאות, דבר שהיה מביא להפסקתן המיידי. מאחר שלא ננקטה שום פעולה חקירתית נגד ההדלפות הן צפויות להימשך לאורך השימוע יחד עם התדרוכים המגמתיים לתקשורת שמלווים אותן". 

נתניהו מגיב למתקפה של גנץ:
"החלטה מאכזבת". נתניהו | צילום: חדשות

"כל זה מייצר משפט שדה לראש הממשלה שהוא בלתי נסבל בדמוקרטיה, ולכן היה ראוי לתקן את המצב ע״י פתיחת הדלתות של השימוע לציבור הרחב, וכדי שהציבור ייחשף לכל העובדות ולא רק להדלפות המגמתיות", נמסר מטעם ראש הממשלה.

"הטענה שמדובר בצעד חסר תקדים אינה רלוונטית. גם הנשיא רבלין וגם השופט מלצר פתחו באופן חסר תקדים דיונים שהיו חסויים עד כה לציבור כדי להבטיח שקיפות והוגנות. מה שהוא באמת חסר תקדים הוא הלינץ׳ התקשורתי שנערך ערב ערב בתקשורת באמצעות הדלפות מגמתיות נגד ראש הממשלה, ואת זה אפשר לתקן רק על ידי שקיפות". 

"בקשה חסרת תקדים שאינה מכבדת את הליך השימוע" 

מוקדם יותר אתמול דחה מנדלבליט את הבקשה של ראש הממשלה להעביר בשידור חי את הליך השימוע בתיקים הפליליים בהם הוא חשוד. במכתב תשובה לבקשת ראש הממשלה ששלח מנדלבליט, כתב עוזרו הבכיר, עו"ד גיל לימון: "הבקשה אותה הצגתם היא חסרת תקדים, ולמעשה, נעדרת כל ביסוס משפטי. כמעט והיינו אומרים כי הבקשה אינה מכבדת את הליך השימוע בפניו אנו עומדים, ומפחיתה מהחשיבות הרבה שהיועץ המשפטי לממשלה מייחס לו. למעשה, מכתבתם איננו מציג כל נימוק משפטי או אחר לקיומו של שימוע באופן פומבי. ולא בכדי". 

וילון אנשים
"בקשה חסרת תקדים". היועץ המשפטי מנדלבליט | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"תכליתו של הליך השימוע היא מתן הזדמנות לחשוד המבקש זאת להציכ את טענותיו בפני רשויות אכיפת החוק, ולשכנע את הגורם המוסמך כי אין הצדקה להגיש כתב אישום בעניינו", צוין בנוסף, "השימוע לא נועד לשכנע את הציבור, שכן ממילא ההכרעה בדבר הגשת כתב אישום היא החלטה מקצועית, המנותקת מכל סחף ציבורי, לחץ פוליטי או 'רעשי רקע' למיניהם. החלטה זו מבוססת אך ורק על הראיות ועל הדין. כך בעניינו של כל אדם וכך גם בעניינו של מרשכם". 

"שום שימוע בעניינו של אף חשוד לא מתקיים ולא התקיים מעולם באופן פומבי", ציין עו"ד לימון, שהוסיף: "מוטב היה אם חלף העלאת בקשות סרק כגון דא בקשר להליך השימוע, אשר אתם יודעים היטב שלא יתקבלו, הייתם פועלים לקיים את ההנחיות המחייבות בהליך זה. בפרט – העברת עיקרי טיעון מנומקים ומפורטים עובר למועד השימוע".

עוזרו של מנדלבליט מותח במכתב ביקורת חריפה על התנהלות נתניהו ופרקליטיו ומציין: "צר לנו שבמקום להגיש את טיעוני החשוד קודם למועד השימוע, מצאתם לנכון להעביר מסמך קצר ביותר וחסר כל תוכן ממשי".