בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל היום (שני) את ערעור המדינה והחליט להרשיע את ניצב ניסו שחם בעבירות של הפרת אמונים ועבירות מין. "מדובר ביחסים מעוותים", הקריאה השופטת מרים דיסקין מפסק הדין. "ניצול מרות עשויה ללבוש מגוון צורות. ניצול יחסי מרות משמשת כאמת מידה בין אסור למותר". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"יחסיו של שחם עם שוטרות זוטרות ומבלי שטרח למשוך ידיו בענייניהן מהוות הפרת אמונים ומהווה פגיעה באמון הציבור", קבעו השופטים. "אין במישור המשמעתי כדי לתת מענה הולם למעשיו. מעשיו מביאים את הדברים מהמרחב האפור למרחב השחור. בארגון כזה, ניצול המעמד והדרגה לצורך ניצול מאוויים מיניים הוא בעל חומרה ייחודית". 

"הפער העצום בין שחם לשוטרות היא קרקע פוריה להעצמת עשבים שוטים של ניצול מרות, קבעו השופטים. "אין מדובר בהתנהגות פגומה אמתית אלא בהתנהגות פלילית. די בעצם המודעות לשכך שבעתיד עלול לקבוע דברים בעניינן מהווה ניגוד עניינים אינהרנטי".

השופטת קיבלה את התיאוריה שמכלול של כמה אירועים שונים יכולים להיחשב כעבירה פלילית אחת: "החלטנו להרשיע את שחם בעבירה של הטרדה מינית". עוד נכתב בהכרעת הדין: "השוטרות איתן קיים יחסים כולן שוטרות זוטרות, הן לא פגשו את שחם במקום נטרלי".

 השופט מרדכי לוי הוסיף ביקורת על התנהלות המשטרה ובית המשפט. "בעבר אירעו מקרים לא מעטים שבהם ביצעו חלק מהמפקדים בצה"ל מעשים פסולים הדומים לאלו שבהם נחשד שחם", אמר. "מפקדי הצבא השכילו לגנות מעשים אלו, וגם בתי הדין הצבאיים תרמו לכך תרומה נכבדה, בפסיקה עקבית שבה הוקעו המעשים, תוך הרשעתם בפלילים של אלה שאשמתם הוכחה ותוך הטלת ענישה מחמירה ומרתיעה. מן הראוי כי בתי המשפט יתרמו גם הם את חלקם לגינוי מעשים אלה". 

עורכי דינו של שחם, בעז בן צור ודקלה סירקיס, מסרו בתגובה: "ליבת כתב האישום במקרה זה עסקה בעבירה של הפרת אמונים, ולא כללה טענות של ניצול יחסי מרות. גם עמדת התביעה, התואמת את הראיות, הייתה כי מערכות היחסים שקיים מר שחם היו מוסכמות. נזכיר, כי הליך זה נפתח ללא שקדמה לו ולו תלונה אחת. השוטרות העידו במח"ש על יחסים מוסכמים, ושללו טענות בדבר ניצול. למעשה, בעקבות חקירתן אף הגישו מספר שוטרות תביעה נזיקית נגד מח"ש. משום מה, קולן הברור לא נשמע בבית המשפט המחוזי. היום, בעקבות הכרעת הדין, אף יצרו השוטרות קשר עם מר שחם והביעו צער על התוצאה המשפטית שאליה הגיע בית המשפט. ואכן, הרשעתו של שחם היא שגיאה משפטית. יש להניח כי כאשר השאלה התקדימית שהוצגה בתיק זה תונח בפני בית המשפט העליון, התוצאה תשתנה - והזיכוי, שאליו הגיעה הערכאה הראשונה, יושב על כנו".

דברי אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית מסרה כי "החלטת בית המשפט משקפת את העמדה הנורמטיבית והמוסרית שחייבת להיות בכל מדינה מתוקנת ובכל משטרה מתוקנת. ההתנהלות של ניסו שחם הייתה פסולה וממנה עלה סרחון עז של שחיתות אישית וארגונית".

"החלטת בית המשפט היא חשובה וקריטית כי מעבירה מסר ברור: מפקד שמנצל את מעמדו לצורך קיום יחסי מין במקום העבודה גורם לזילות בכבוד האדם והאישה של מי שכפופה לו ואף משפיע לרעה על כל סביבת העבודה. התנהגות זו היא מושחתת ומשחיתה, פוגעת בשוויון הזדמנויות של השוטרות וביכולת שלהן להתנהל באופן מקצועי וענייני".