מייסד טלגראס בבית המשפט: בית המשפט האריך היום (ראשון) את מעצרו של עמוס סילבר ב-12 ימים. סילבר, שהוסגר הלילה לישראל מאוקראינה אחרי שנמלט במהלך החקירה, התקבל בפתח הדיון במחיאות כפיים סוערות מצד תומכיו שהגיעו למקום. נציגת המשטרה כינתה אותו "ראש ארגון פשע" אך עורך דינו, אורי קורב, טען כי מדובר ב"משחק מכור ובמשפט ידוע מראש". השופט ציין בהחלטתו כי קיים חשד סביר נגד סילבר וכן שהוא שותק בחקירה ומקשה עליה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

כאמור, בפתח הדיון כינתה החוקרת המשטרתית את סילבר "ראש ארגון פשיעה" ותיארה את תפקידו: "החשוד אשר ייסד את טלגראס עמד בראש הארגון, היה בעל השליטה המרכזית בו ופיקח על הנעשה באופן ישיר ועקיף". לדבריה, "בחודש מרס נעצר באוקראינה ובהיותו עצור נמלט ואז נלכד שוב והוסגר לישראל".

עורך דינו של סילבר, אורי קורב, אמר בדיון כי מדובר ב"משחק מכור" וטען כי "אין ראיה שהוא יצביע עליה שתשנה את ההחלטה". לדבריו, סילבר הוא אדם "אידיאולוגי, ערכי ששם לו למטרה להביא ללגליזציה ולעזור לחולים ולנזקקים".

השופט עמית מיכלס ציין בהחלטתו: "לאחר שעיינתי בחומרים מתיק החקירה, אני סבור שקיים חשד סביר לחשוד שקושר אותו למרבית העבירות המיוחסות לו - ובכלל זה עבירות הסמים, עבירות לפי חוק המאבק לארגוני פשיעה, עבירות מס ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון. נוכח עוצמת החשד הסביר, עילות המעצר עליהן עמדתי, מספר פעולות החקירה, טיבן וחלקו המרכזי של החשוד בפרשה, מצאתי להיעתר לבקשה ברובה, ואני מורה על הארכת מעצרו של החשוד עד ליום 29.8". 

רות, אמו של סילבר אמרה בסיום הדיון כי "השוטרים אמרו דברים לא נכונים. המשטרה הרסה לנו את הבית, אני הולכת למכור את הבית שלי בגללה, נעשה לנו עוול".

מרטה פיסטרנטו, הסובלת מפגיעה אורתופדית אמרה: "עמוס נתן יד לאנשים חסרי ישע ולחולים כמו שהוא תרם לי. ביבי, יש לי שאלה: למה המדינה מרעילה אותי? הריסוסים בראו לי ציסטה במיתרי הקול. הכל רעלים, לי שיקרו ואמרו תמשיכי לעשן קנאביס רפואי. באתי להגיד לו היום תודה״.  

אחרי הבריחה בנמה"ת והתפיסה באוקראינה - עמוס דב סילבר הוסגר הלילה (בין שבת לראשון) סופית לישראל. סילבר נחשד שהקים וניהל את ארגון "טלגראס" בשנת 2017 לסחר בסמים שונים, והוא יועמד לדין בגין עבירות סמים, הלבנת הון ועבירות נוספות.

תומכים של סילבר מחוץ לדיון בבית המשפט
תומכיו של סילבר מחוץ לדיון, היום

הלילה הוסגר מאוקראינה לישראל סילבר, לאחר שבית המשפט באוקראינה אישר את הסגרתו, לשם העמדתו לדין בישראל. במרץ 2019 נעצר סילבר באוקראינה לבקשת מדינת ישראל, ובמקביל עצרה משטרת ישראל שותפים רבים לעבירות ותפסה ראיות וחומרי מחשב, במסגרת מבצע מקיף וחובק עולם נגד הארגון ומנהליו.

הבריחה וההלשנה: זה מסלול הבריחה של סילבר לאומן

במסגרת החקירה שנוהלה ביחידת הסייבר בלהב 433, בשיתוף ימ"ר צפון ויחידת יהלום ברשות המיסים ובליווי מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, סילבר נחשד בכך שהקים את ארגון הפשיעה "טלגראס", אשר פעל החל משנת 2017 ויצר פלטפורמה לסחר בסמים מסוגים שונים.

טלגראס הלבינה הון בסך 30 מיליון שקלים

בין הסמים שנסחרו בארגון שהקים: קנביס, MDMA וסמים פסיכדליים, וזאת באמצעות אפליקציית ה"טלגרם". ארגון זה פעל החל משלב מסוים כארגון פשיעה לכל דבר ועניין, שבראשו עמד שהיה בעל השליטה בארגון, כיוון את פעילותו ופיקח עליה, במישרין ובעקיפין. באמצעות הפלטפורמה של "טלגראס", אשר שימשה אלפי סוחרי סמים, נמכרו סמים בכמויות אדירות למשתמשים בישראל, לרבות לקטינים.

עמוס סילבר באוקראינה
עמוס סילבר באוקראינה | צילום: צילום פרטי

כחלק מחקירת הארגון הוגשו עשרות כתבי אישום נגד מנהלים ופעילים בארגון בהם יוחס לנאשמים תיווך לסחר בסמים מסוכנים בעשרות אלפי הזדמנויות, הדחת קטינים לסמים ולסחר בסמים, שיבוש הליכי משפט ועבירות נוספות. כן מיוחסת לדרג הבכיר בארגון עבירה של הלבנת הון בסך של כ-30 מיליון שקלים ועבירות מס.

ב-27 למרץ 2019 הגישה המחלקה הבינלאומית לרשויות אוקראינה בקשה להסגרתו של סילבר לישראל כדי שיעמוד לדין בגין העבירות האמורות. בית המשפט באוקראינה אישר את הסגרתו של סילבר לישראל, ולאחר שביום חמישי נדחה ערעורו בבית המשפט העליון שם, הוא נעצר והרשויות באוקראינה החלו בהיערכות לקראת הסגרתו לישראל.

עמוס סילבר באוקראינה
סילבר נתפס באוקראינה | צילום: צילום פרטי

אלא שביום שישי האחרון סילבר הצליח להימלט ממלוויו האוקראינים בנמל התעופה בקייב, ובמהלך השבת בתום מבצע חיפושים הוא נתפס ונעצר שוב. הבוקר, כאמור, הוא הוסגר לישראל כשהוא מלווה בשוטרי משטרת ישראל.

עם נחיתתו בישראל, הועבר סילבר לחקירה ביחידת הסייבר בלהב 433. תיק ההסגרה טופל על ידי עורך הדין אבי קרוננברג וינאי גורני מהמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה. הליך ההסגרה כולו לווה מקרוב על ידי נספח משטרת ישראל ברוסיה והמחלקה לתיאום מבצעי (מת"מ) באגף החקירות והמודיעין של משטרת ישראל.

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! בואו לראות את נבחרת הכתבים המובילה בישראל במפגשים יוצאי דופן, פנים אל פנים עם האנשים המשפיעים במדינה >>> מהרו להירשם עוד היום