יומיים עברו מאז שהסופה הגדולה הגיעה אל שיאה וכ-30 אלף בתים עדיין מנותקים מחשמל, כבישים רבים עדיין חסומים, נגמ"שים מנסים לפלס את הדרכים בירושלים ויש גם קורבנות. אולי שביב של אור אחד נמצא בקצה הסערה: כביש 1, הציר המרכזי המחבר בין ת"א לירושלים, נפתח הערב חלקית לתחבורה ציבורית . ראש הממשלה: "היינו ערוכים כמו שמדינה היתה צריכה להיות ערוכה". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גם מחר תלמידים רבים יישארו בבית. בירושלים לא יתקיימו לימודים בבתי הספר. גם מוסדות החינוך במבשרת ציון יישארו סגורים. באזור הצפון בתי הספר יהיו סגורים בצפת, בכל רמת הגולן, בפקיעין, בבית ג'אן, ובמועצה האזורית גליל עליון. כמו כן, בדרום לא יתקיימו לימודים בערד. עוד נמסר כי גם בקיבוץ אור הנר מוסדות החינוך סגורים. מומלץ להתעדכן גם מול בתי הספר ברשויות השונות באשר לקיומם של לימודים מחר.

לרשימת בתי הספר בהם לא יתקיימו לימודים

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הערב תדרוך מיוחד עם שורה של גורמים ובהם ראש העיר ירושלים, מפכ"ל המשטרה ונציגי צה"ל ומד"א, שבמהלכו אמר כי רמת ההיערכות למזג האוויר הקיצוני היתה מספקת. "אני מאמין שבזכות התפקוד היעיל והתיאום בין כלל הגורמים ניצלו חיים רבים, ציין נתניהו. "במדינות אחרות היו הרבה מאוד אבידות בנפש בכל סופה כזאת וחלק מהיכולת שלנו עד לרגע זה להשיג את ההישגים נובעת משיתוף פעולה בין הרשויות".

לדברי ראש הממשלה, המשימות עוד רבות. "נמשיך כל הלילה ומחר בעבודה", הדגיש. "תקלות יכולות עוד לקרות ולכן צריך להמשיך ולנהוג באחריות וזהירות". הוא הוסיף כי הצירים נפתחים בהדרגה וקרא לנהגים לנהוג בזהירות מול הקרה שעשויה ליצור שכבת קרח על הכבישים. 

"בירושלים נשארים במצב חירום כדי להתמודד עם תוצאות הסופה המדהימה בהיקפה", אמר ראש עיריית ירושלים ניר ברקת בתדרוך עם ראש הממשלה. "אנחנו עושים מאמץ להתמודד עם אלפי אנשים שעדיין לא מחוברים לחשמל, ולעזור לחברת החשמל שעושה עבודת קודש. בינתיים, יש מאמץ גדול של מתנדבים ושל צה"ל. ראיתי את גדוד 17 הולכים ברגל ומטפלים באנשים שקשה להם. גאווה לאומית".

לדברי ברקת, ההערכה היא כי בקרוב ייפתחו צירים אל העיר ובתוך העיר אל התחנה המרכזית. כמו כן דיווח על מאמץ להחזיר לפעולה את הרכבת הקלה ולהרחיב את השימוש ברכבת ישראל. באגף הרווחה בעיר טיפלו במאות פניות של אוכלוסיות נזקקות. בסיוע של ארגון "לב אחד" נעזרו ב-30 ג'יפים שהעבירו ארוחות חמות, תנורים ופינוי במידת הצורך לתושבים הנזקקים.

במערכת בתי המשפט עדכנו הערב כי בעקבות המצב, לא יתקיימו מחר דיונים בכל בתי המשפט ובתי הדין בירושלים ובצפת.

2 גופות נמצאו בשיטפון (צילום: תומר נואמה)
2 גופות נמצאו בשיטפון | צילום: תומר נואמה

המפכ"ל: "תפסיקו עם הקיטורים"

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו התייחס מוקדם יותר להיערכות אל מול הסופה וקרא לציבור להפסיק להתלונן. "אני רוצה לומר מהמקום שהכי מכיר את העובדות: עם ישראל התברך ויכול להתברך במשרתי הציבור שלו שהוכיחו שוב כמו בכל מבחן לאומי קשה שיש לעם ישראל על מי לסמוך", אמר המפכ"ל במסיבת עיתונאים. "בואו נפסיק עם הקיטורים ובואו נירתם כולנו להחזיר את עם ישראל לשגרת חיים תקינה".

בינתיים, בעוד צירים רבים בצפת ובאזור ירושלים עדיין חסומים, המשטרה הצליחה לפנות את מרבית כלי הרכב שהיו תקועים על כביש 1, ולפי ההערכות, הכביש ייפתח הערב לתחבורה ציבורית. במשטרה עומלים גם על פתיחתו של כביש 443, במטרה לאפשר תנועת כלי רכב גם שם עד מחר.

לשאלה מדוע לא נפתח עוד קודם לכן כביש 1 לכיוון ת"א, החל מקטע הדרך שאחרי גינות סחרוב, השיב המפכ"ל במסיבת העיתונאים: "אני לא אתן לפתוח אותו עד שאני לא אוודא שהציר בטוח לנסיעה. הכי קל בעולם זה להגיד 'פתחנו', אבל אם חלילה יקרה אסון, זה לא שווה את כל המהירות והחיפזון".

גם בצפון חוזרים ללמוד (צילום: סאמר עלי)
תושבים נשארו נצורים בבית ג'אן | צילום: סאמר עלי

הערכה: חלק מהיישובים יהיו בלי חשמל עוד 48 שעות

בינתיים, עשרות אלפי אזרחים עדיין מנותקים מחשמל ונצורים בבתיהם. על פי הודעת חברת החשמל (נכון לשעה 17:00), בירושלים עדיין יש אין חשמל אצל כ-9,000 בתי אב, בצפת מדובר בכ-1,000 משפחות ובבית ג'אן חוברו לחשמל כ-90% מהתושבים.

יו"ר חברת החשמל העריך בתדרוך עם ראש הממשלה כי ייתכן שיהיו יישובים שימשיכו להיות מנותקים מחשמל, גם במשך 48 השעות הקרובות. חברת החשמל צפויה לסייע בגנרטורים ותמשיך פעולותיה גם במהלך הלילה.

עמוד חשמל שקרס (צילום: אופיר, עובד קק"ל)
עמוד חשמל שקרס | צילום: אופיר, עובד קק"ל

"המזל הגדול של החברה הזו ושל המשבר הזה הוא שחברת החשמל היא ממשלתית-לאומית ששוקלת שיקולים לאומיים ולא רק עסקיים. זו הסיבה שאנחנו מצליחים לתקן את התקלות באיכות ונחישות", אמר יו"ר חברת חשמל, יפתח רון טל בשיחה עם חדשות 2.

לדברי רון טל, 6,000 קווי מתח גבוה נפלו במהלך הסערה בארץ ועשרות אלפי עצים קרסו. "זו סופה שקוראת אחת ל-100-150 שנה, דבר כזה לא היה מאז הקמת המדינה", ציין יו"ר חברת חשמל. אל מול הטענות על מחדלים בהיערכותה של חברת החשמל אמר עוד רון-טל: "החברה מתורגלת, החברה מתכוננת לחורף הזה מרגע שהסתיים החורף הקודם".

לרשימה המלאה של היישובים המנותקים מחשמל

יותר ירושלמים ויתרו על חימום. ארכיון (צילום: פלאש 90, מיטל כהן)
"מצב חירום בי-ם" | צילום: פלאש 90, מיטל כהן

נגמ"שים ביישובים המנותקים

בירושלים הצבא הגיע למרבית היישובים שהיו מנותקים מחשמל. באמצעות נגמ"שים שהופעלו על ידי הצבא, תחת ניהולו של המשרד לביטחון פנים, העבירו החיילים דלקים לאנשים שהיו ללא חשמל. צוותי מד"א נמצאים גם הם על הנגמ"שים ומפנים אנשים הנזקקים לטיפול רפואי.

משרד הביטחון העביר כ-35 נגמ"שים ויותר מ-100 כלים כבדים, טרקטורים, משאיות ומפלסות שלג כדי לפנות את הצירים, לחלץ אנשים ולהעביר ציוד ומזון לאלפי בני אדם. במקביל פועלים במשרד הביטחון להעביר 35 טון מלח לירושלים ולצפת לפינוי הצירים. כמו כן, יספקו אלפי מנות חמות לתושבים המנותקים מחשמל.

ברקת מסייע בחילוץ בשלג, ארכיון
ניר ברקת על הנגמ"ש | צילום:

4 קורבנות בשל הסופה

הסופה הגדולה, שהגיעה לשיאה ביום חמישי האחרון, גבתה עמה גם 4 קורבנות. לאחר ששני מטיילים שיצאו לטייל בנחל צאלים, באזור ים המלח, נעלמו - איתרה היום אחר הצהריים המשטרה שתי גופות בתוך המים. גופה אחת חולצה והאחרת טרם נמשתה מתוך הסחף.

אמש גבר כבן 36 נפל אל מותו מגג ביתו שבראשון לציון. ככל הנראה, הוא עלה לקומה שלישית במבנה כדי לפתוח סתימה במרזב ואז החליק ונפל. למקום הוזעק צוות טיפול נמרץ של מגן דוד אדום, שביצע בו החייאה ממושכת, אך נאלץ לקבוע את מותו בזירה.

הלילה, תינוק כבן שנה נמצא ללא רוח חיים , לאחר ששריפה פרצה בדירה בקומה רביעית ברחוב אלשווילי בלוד. אביו של התינוק, בן 32, פונה לבית החולים אסף הרופא כשהוא במצב קל. הוא נפגע מכוויות בכל חלקי גופו ומשאיפת עשן. מהחקירה עלה כי התאונה התרחשה בשל תנור שהושאר דולק.