נשיא המדינה שמעון פרס חורג היום מן הממלכתיות שמאפיינת אותו בדרך כלל, וקורא לאזרחי המדינה לבוא בהמוניהם להפגנה נגד הדרת נשים בבית שמש.

"ראינו אתמול איך שוטרים נאבקים למען שוויון זכויות אלמנטרי, הם עשו בשליחות המדינה כולה", אמר פרס בכנס שגרירי ישראל בעולם שנערך בירושלים. "היום המבחן הוא לעם, לא רק לשוטרים. כולם - דתיים, חילוניים, מסורתיים - כולם כאיש אחד מוכרחים להגן על דמותה של מדינת ישראל, אל מול מיעוט שמפר את הסולידריות הלאומית".

פרס הוסיף ואמר על החרדים הקיצונים כי "אם הם כל כך מעריכים נשים, שיעברו למדרכה השנייה. אין לאיש את הזכות להרים יד או לאיים על ילדה או אשה. הם לא אדוני הארץ. כולנו אזרחי הארץ ואין קבוצה שהיא תקבע שהיא שולטת, לא במקום אחד ולא במקום אחר. אני אומר שבעיניי אין הבדל מבחינה זו, בין חילוני לבין דתי לבין חרדי".

"שמחתי מאד לשמוע ביטויים של אנשים דתיים וחרדים בזכות האישה, בכבוד האישה, בזכות שיוויון האישה", סיכם הנשיא את דבריו. "תמיד באמת היה לנו כבוד לאם ולאישה, ולילדה, זה חלק מתורתנו ואנחנו נלחמים על נפש העם ועל תוכן המדינה ואי אפשר להתיר את הכל רק על השוטרים, הם עושים עבודה מצויינת ואני מכבד אותם. היום זה מבחן שהעם כולו צריך להתגייס, להציל את הרוב מציפורניו של מיעוט קטן ששורט בדברים הקדושים ביותר לנו. אם נעשה את זה נקל על כולנו, על עצמנו, על שוטרינו ועל דמותנו".

הנשיא פרס לצד שר החוץ, היום בכנס (צילום: משה מילנר, לע"מ)
הנשיא פרס לצד שר החוץ, היום בכנס | צילום: משה מילנר, לע"מ



הערכות: עשרת אלפים איש יפגינו בבית שמש

מארגני ההפגנה הגדולה הערב בבית שמש מצפים לכעשרת אלפים מפגינים שיגדשו את העיר ויזעקו: "די להדרת הנשים".

במשטרה נערכים בכוחות מתוגברים לליווי ההפגנה, ומתכוונים למנוע זליגה של המשתתפים לעבר השכונות החרדיות בעיר ועימותים בין המפגינים לבין המקומיים.

ההפגנה אמורה לצאת מבית הספר "אורות" בבית שמש, שם לומדת נעמה מרגוליס בת ה-8, שסיפורה אשר נחשף בכתבת "אולפן שישי" הצית את הזעם הציבורי הנרחב. את העצרת יפתח ציון סולטאן, עיתונאי ופעיל במאבק על דמותה של בית שמש, שיישא דברי פתיחה.

הדסה נעמה מרגוליס, בית שמש (צילום: חדשות 2)
נעמה בת ה-8 ואמה | צילום: חדשות 2

לאחר מכן תוזמן נעמה בת ה-8, שהפכה לסמל המאבק נגד הדרת נשים בבית שמש, להדליק את הנר הראשון. במידה ומצבה של נעמה לא יאפשר זאת, תדליק את הנר במקומה אמה, הדסה מרגוליס. לאחר מכן תוזמן אל הבמה טניה רוזנבליט, שהתנגדה לניסיונות חרדים קיצוניים להעביר אותה למושב האחורי בקו 451 מאשדוד לירושלים ועוררה סערה גדולה.

מדליקי הנרות האחרים יהיו בין היתר נציג מועצת העיר בית שמש, נציגי צעירי וותיקי העיר, מנכ"ל 'ישראל חופשית' מיקי גיצין, יו"ר 'התעוררות' בירושלים עופר ברקוביץ', נציג "תגר בית שמש", נציג מטה המאבק של תושבי העיר, צביקי לוין, שיזם את המחאה נגד הדרת נשים בבית שמש בפייסבוק ועוד.

טניה רוזנבליט. מי מאיים עליה? (צילום: חדשות 2)
טניה רוזנבליט. עוררה סערה | צילום: חדשות 2

"אם הדרת הנשים לא תיפסק בבית שמש – היא תחדור ותזלוג לכל פינה בישראל", אומרים מארגני העצרת. "כל מי שדמותה של ישראל יקרה לו, חילוני או חרדי, גבר או אשה, יצטרף אלינו למאבק על זכותן של נשים וילדות ללכת ברחוב בביטחון ושיוויון".

אתמול בשעות אחר הצהריים נפצע באורח קל שוטר מאבנים שהשליכו לעברו חרדים. במהלך אתמול נעצרו בבית שמש שישה חרדים שפעלו באלימות כלפי שוטרים וצוותי תקשורת שהגיעו למקום.

"צריך אוטובוס נפרד לגברים ונשים"

האתר "כיכר השבת" פרסם אמש את דבריו של הרב המקובל יעקב עדס, שאמר בשיעורו השבועי: "מה כל-כך גרוע בנשים מאחורה גברים מקדימה? הטבע הטבעי של נשים, כולם יודעים והפסיכולוגים כולם אומרים זאת, הן אוהבות את כל כבודה בת מלך פנימה. הכבוד של אישה זה להיות צנועה. כל אלה שנלחמים בזה, הסטרא אחרא התלבש בהם. אישה שנלחמת בזה, היא מכריזה על עצמה שהיא טיפשה מוחלטת".

הרב עדס הוסיף לפי הדיווח: "זה שכל פשוט שכל אישה נורמלית בכדור הארץ מבינה את זה. הטבע הנוח לנשים זה להיות בצניעות, לא להיות בתערובת עם גברים. שאלתי חילונים שיסבירו לי את העניין. אמרו לי שזו קנאה. הם מקנאים בחיי הקדושה שיש אצל החרדים. חילוני אחד אמר לי: הוא רוצה שאשתו תהיה הכי חרדית בעולם בכל הקשור להרחקה מגברים זרים... אמרתי למישהו שצריך בכלל אוטובוס לגברים בנפרד ואוטובוס נפרד לנשים. ומרחק בין תחנה לתחנה - 100 מטר. קווי המהדרין זו פשרה, אבל הם רוצים מעורבים. אנחנו צריכים אוטובוסים נפרדים. אם ירצו להתפשר על אוטובוס מהדרין, נשקול את הדברים".

מי שייתכן שבינתיים הוצאו מזירת העימות הם צוותי הצילום והעיתונאים. לפי "בחדרי חרדים", הגר"נ קופשיץ, מבכירי רבני בית שמש, הורה למאמיניו לחדול מלהשתתף באירועים. קופשיץ נחשב למקורב לחוגים הקיצוניים המקומיים.

בניסיון להיבדל מהפלגים שאחראים להקצנה הדתית בבית שמש, אחרי התעצמות תופעת הדרת הנשים בה וסיפורה של הילדה נעמה מרגוליס שהותקפה בשל לבושה שלא היה "מספיק צנוע", נערך הערב בביתה "מפגש פיוס". למקום הגיעו כמה מנהיגים דתיים וחרדיים, שמחו על התופעה והבטיחו לשלב ידיים במאבק בה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק