כ-200 מנשות הכותל התפללו הבוקר ברחבת הנשים לציון ראש חודש תמוז. מנגד, הפגינו עשרות צעירים חרדים שמתנגדים לתפילת הנשים עם טלית ותפילין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאות אנשי משטרה ואבטחה חצצו בין נשות הכותל למפגינים. במקום נרשמו עימותים בין חלק מהמתפללות לכמה מהצעירים החרדים. בתום התפילה ניסו מספר חרדים להתקרב לנשות הכותל. אחד מהם השליך בקבוק לעבר השוטרים, אחר זרק ביצה. שניהם נעצרו. נשות הכותל עזבו את המקום.

הכותל, הבוקר (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
הכותל, הבוקר | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

על מנת להקטין את החיכוך בין הצדדים, נשות הכותל התפללו באזור מתוחם, והמשטרה חצצה בינן לבין המפגינים. על אחת הכרזות שנשאו המפגינים נכתב: "המצאתן לכן יהדות חדשה, תבנו לכן גם כותל חדש ומודרני".

אין גישה לכותל

ח"כ מיכל רוזין, השתתפה הבוקר בתפילת נשות הכותל. "הבוקר, ראש חודש תמוז, נשות הכותל מתפללות כמו בכל ראש חודש ב-24 השנים האחרונות", אמרה. "הפעם הוקצה להן מרחב מתוחם בתוך עזרת הנשים. זו נראית כמו תחילתה של פשרה, של הבנה כי על המקום הזה להכיל זרמים שונים. עם זאת, הייתי שמחה לראות את השוטרים עוצרים את מי שמאיים על נשות הכותל, במקום להגביל את התנועה שלהן באופן שאפילו לא מאפשר גישה לכותל עצמו".

ענת הופמן, ראש ארגון נשות הכותל (צילום: אפ)
ענת הופמן, ראש ארגון נשות הכותל | צילום: אפ

לקראת התפילה הבוקר נקראו אלפי חרדים להגיע ולהפגין נגד נשות הכותל. בפועל, רק עשרות הגיעו.

בחודש שעבר נעצרו שלושה מפגינים חרדים שמחו על תפילת נשות הכותל. כשהגיעו נשות הכותל, נתקלו באלפי תלמידות סמינר שהגיעו באוטובוסים מאורגנים למקום. בנוסף, נתקלו הנשים גם באלפי אברכים שיצרו מפגן מחאה במקום, החלו לצעוק ולהפריע למהלך התפילה גם על ידי השלכת שקיות אשפה לעברן.