תת ניצב כורש ברנור, ארכיון
תנ"צ כורש ברנור. ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

כורש ברנור, המשמש כיום כמפקד המכללה הלאומית לשוטרים, עלה לכותרות אמש (שני) כשתמלילי החקירה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אותה ניהל ברנור, פורסמו בחדשות. מי הוא האדם שחקר והתעמת עם ראש הממשלה במשך שבועות ארוכים, וכיצד החל את דרכו במשטרת ישראל?

 לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

ברנור נולד באירן בשנת 1965 ועלה לארץ בגיל צעיר. את שנות נעוריו העביר בפנימיה הצבאית לפיקוד, ובשנת 1983 התגייס לגדוד 890 של חטיבת הצנחנים. הוא השתתף בלחימה בדרום לבנון ויצא לקורס קצינים, שלאחריו שירת כמפקד מחלקה. את שירותו הצבאי סיים כמפקד פלוגה בפלוגת המסלול של גדוד 890.

בשנת 1996 התגייס ברנור למשטרת ישראל, שם שירת תחילה כקצין חקירות במרחב שרון. אחר כך מילא תפקיד של ראש מפלג פשיעה מאורגנת ביחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית (יאחב"ל). בין השאר, ברנור עסק במסגרת תפקיד זה בפרשת המעילה בבנק למסחר של אתי אלון, חקירותיו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. כראש צוות חקירה, הביא ברנור להרשעת ולפירוק ארגוני הפשע של יצחק אברג'יל ואסי אבוטבול.

ברנור שימש גם כקצין אגף החקירות והמודיעין במרחב השרון וב-2011 מונה לראש מחלקת התיאום המבצעי באגף. במהלך שירותו במשטרה השלים תואר ראשון ושני בקרימינולוגיה. באפריל 2016, כשנה לאחר מותו של תת-ניצב אפרים ברכה, קודם ברנור לדרגת תנ"צ ומונה לראש היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), שם שירת עד 2018. כיום הוא משמש כמפקד המכללה הלאומית לשוטרים.

בהובלת ברנור, נחקר נתניהו 12 פעמים כחשוד בביצוע עבירות שחיתות. כל חקירה כזאת ארכה בין 4-5 שעות והן התרחשו במעונו של ראש הממשלה. אמש (שני), לראשונה, הובאו קטעים מחקירתו של נתניהו בתיק 1,000 - תיק המתנות, בו הואשם נתניהו בכפוף לשימוע בעבירות של מרמה והפרת אמונים.

בחקירה זו נשאל נתניהו בעניין פעולה חריגה מאוד, שביצע לכאורה - הזמנת מסוק חיל האוויר כדי להטיס את המיליארדר ארנון מילצ'ן ושותפו ההודי לטיסת עסקים פרטית לירדן. מהחקירה עולה שנתניהו קיבל, לִכאורה, טובות הנאה במאות אלפי שקלים, ולכאורה גם נתן תמורה. בתגובה לפרסום הכתבה, נתניהו הבהיר כי כל מה שהחליט נועד לקדם את היחסים האסטרטגיים עם הודו ואת חזון השלום הכלכלי במזרח התיכון.