שלוש שנים וחצי לאחר אסון ההתחשמלות בקאנטרי גלי גיל בקריית מוצקין, בו נהרג איתי פרויים בן החמש וחצי, הוגש אתמול כתב אישום חמור בגין גרימת מוות ברשלנות נגד הבעלים של מרכז הספורט גבי בן-גלים, מנהל התפעול של המקום ואיש אחזקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"חיכינו לזה יותר מדי זמן", אמר בתגובה אביו של איתי, אריק פרויים. "אני מקווה שהצדק ייעשה. וככל שזה יישמע קלישאתי, רק כדי שאנשים במדינה הזו יבינו שרשלנות, אותה אי חשיבה שעלולה לגרום למוות, שקולה לרצח. בעיניי מדובר ברצח. אותם אנשים היו חופשיים שלוש שנים וחצי, כשאיתי כבר לא היה איתנו. כתב האישום הזה הוא מתנה לבן שלי, שלא יחגוג עוד ימי הולדת".

באוגוסט 2010, במהלך החופש הגדול בילה נכנס איתי לבריכת הילדים בקאנטרי ועמד תחת מתקן מים בצורת עמוד פיטריה. באותו הזמן, כך על פי כתב האישום, אירע קצר חשמלי במשאבה וכל מי שהיה שעבר, דרך או נגע בציפוי הקרמי של העמוד חש בזרמי חשמל, בהם איתי שעמד על רשת מתכתית בבסיסו.

על פי האישום, זמן המגע של הילד עם החלק המתכתי היה ארוך יותר מזה שבו שהו במקום מתרחצים נוספים ועוצמת החשמול שספג הייתה גדולה וארוכה יותר. כתוצאה מהזרם החשמלי החזק, איתי הקטן התמוטט ונמצא שכוב במים. מבלים במקום משו אותו וניסו לבצע בו פעולות החייאה. הוא פונה לבית החולים וכעבור מספר ימים, נקבע מותו במקום.

זרם של 400 וואט במקום 30 וואט

בשנת 2009, כך נכתב בכתב האישום, הותקן עמוד הפטרייה בבריכת הילדים ונועד לשמש כאטרקציה. בגומחה מתחת לפני הבריכה הוצבה משאבה שנועדה להזרים מים מראש הפטרייה ויצרו כמעין מפל. המשאבה, שעובדת על מתח חשמלי של 400 וואט הונחה ללא קיבוע לרצפה ועליה רשת מתכת, וזאת בניגוד לתקנות חוק החשמל שקובעות כי בבריכת שחייה לא יותקן מתקן העובד על זרם חילופין העולה על 12 וואט או בזרם ישר של 30 וואט.

עוד עולה מכתב האישום כי המשאבה הותקנה לקראת עונת הרחצה והופעלה במהלך חודשי הקיץ, אך למרות שמדובר במכשיר חשמלי הפועל בסביבת מים לא נעשתה כל בדיקה כדי לוודא את תקינותה. בין החודשים מאי-יולי 2010 נקרע כבל החשמל של המשאבה מעל בריכת הילדים מראש עמוד הפטרייה עד לעמוד תאורה סמוך.

למרות הקצר: המשאבה בבריכה הופעלה

בהוראת מנהל התפעול לאון בן ארוש, ובידיעת הבעלים בן-גלים, תוקן הכבל החשמלי בניגוד לתקנות הנדרשות. בשלב מסוים, כך נכתב באישום, נפגם הכבל והוביל לקצר במשאבה. כחודש לפני מותו של איתי, נרשמו מספר מקרים בהם קפץ מפסק החשמל כתוצאה מהקצר המתואר. בן ארוש ובן גלים, על פי האישום, היו מודעים לאותם אירועים ולקצר במשאבה, אך למרות זאת - לא הורו על בדיקת המשאבה ותקינותה, לא הזמינו איש מקצוע ולא דאגו להפסקת פעילותה וניתוקה מהחשמל.

אסון בבריכה הילדים. קאנטרי גלי גיל (צילום: חדשות 2)
אסון בבריכה הילדים. קאנטרי גלי גיל | צילום: חדשות 2

ב-16 באוגוסט 2010, היום בו התחשמל איתי למוות, הופעלה המשאבה לקראת הגעת המתרחצים. בעקבות הקצר חדלה המשאבה לפעול והופסקה הזרמת המים מהפטרייה. "למרות הסיכון הכרוך בכך למתרחצים, בהינתן כי מדובר במכשיר חשמלי הפועל בתוך מים, הורה מנהל התפעול לעובד האחזקה בידיעת בעלי המקום לדאוג להפעלת המשאבה מחדש, וזאת במקום לנתקה לגמרי מזרם החשמל", לשון כתב האישום.

כתב האישום, שהוגש בבית משפט השלום בקריות על ידי פרקליטות מחוז חיפה, מפרט את שרשרת האירועים, את רשלנותם של הנאשמים ואת שורת הליקויים להם הם אחראים במסגרת תפקידם. השלושה נאשמים בגרימת מוות ברשלנות.