מחאות השמאל נגד מבצע "צוק איתן" נמשכות: מאות מפגיני שמאל התייצבו הערב (שבת) בכיכר הבימה בתל אביב וקראו להפסקת אש. למולם, כמו בפעמים הקודמות, התייצבו פעילי ימין, שקראו לעברם קריאות גנאי וניסו להפריע להפגנה. לפחות ארבעה פעילי ימין נעצרו לאחר שניסו להתעמת עם מפגיני השמאל והשוטרים, וגם לאחר שפוזרו מרבית המפגינים על ידי המשטרה נרשמו עימותים קלים. עשרות הפגינו גם מול בסיס הקרייה, וגם בחיפה ארגנה מפלגת חד"ש הפגנה של כ-800 פעילים בדרישה "לעצור את המלחמה". מאות שוטרים מאבטחים את ההפגנות ומונעים עימותים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחרי צאת השבת הגיעו לכיכר פעילי ימין שרכובים על גבי אופנועים, שקיוו להרעיש ולהפריע למפגינים. הרוחות בין הצדדים התלהטו בזמן שפעילי הימין נפנפו בדגלי ישראל וקראו למפגיני השמאל בשמות גנאי, אך עשרות שוטרים וקצינים ממחוז תל אביב חצצו בין הצדדים ומנעו עימותים פיזיית . גם המפכ"ל יוחנן דנינו התייצב בזירה על מנת לפקד על ההפרדה בין הכוחות, ולא נרשמו עימותים חריגים. מפקד המחוז, ניצב בנצי סאו, הגיע גם הוא למוקד ההפגנה בשעות הערב.

עוד בטרם ההפגנה ביקש דנינו סקירה על היערכות המחוז להפגנה, והדגיש כי הוא רואה בחומרה כל אירוע של תקיפת שוטר. המפכ"ל הנחה את השוטרים להחמיר בטיפול במפרי החוק: "נגיש כתב אישום נגד כל מי שיעז לפגוע בשוטרים ונמצה עמו את הדין".

ההפגנה בכפר כנא, הבוקר (צילום: חדשות 2)
ההפגנה בכפר כנא, הבוקר | צילום: חדשות 2

"חיוני להשמיע קול ביקורתי"

בחיפה התאספו מאות מפגיני שמאל להפגנה שיזמה מפלגת חד"ש בציר הכרמל, לאחר שהתקבל אישור משטרתי לתהלוכה. במפלגה קראו למפגינים יהודים וערבים כאחד להתייצב ולקרוא: "לעצור את המלחמה להסיר את המצור ולעצור את הרג הילדים והאזרחים". על פי הערכות המשטרה, כ-700 מפגיני שמאל וכ-150 פעילי ימין התקבצו באזור, אך התנועה במקום זורמת: "כוחות מתוגברים של מחוז חוף ערוכים וחוצצים בין המפגינים, וטרם נסגרו צירי תנועה", נמסר. חמישה מפגינים נעצרו לאחר שניסו להתעמת עם מפגינים אחרים, ושישה בני אדם נזקקו לטיפול רפואי מצוותי מד"א בשל חבלות והתעלפויות.

חלק ממפגיני הימין צעקו "מוות לערבים", "לכו לסוריה" ו"תנו לצה"ל לכסח", ופעילי חד"ש טענו כי האוטובוס שלהם נגרם באבנים ומנעו מהם להגיע להפגנה עצמה. מהמשטרה נמסר כי נגרם נזק קל לשני אוטובוסים שהיו בדרכם לכרמל, אך איש לא נפגע.

מזכיר חד"ש בחיפה, רג'א זעאתרה, הדגיש את החשיבות בקיום ההפגנה, שאושרה לבסוף רק על ידי בג"ץ: "דווקא בזמן מלחמה, חיוני להשמיע קול ביקורתי כלפי מדיניותה ההרסנית של הממשלה. לא ניכנע לגורמים הכהניסטיים, המבקשים למנוע מיהודים ומערבים לקיים תהלוכה נגד המלחמה ובעד שלום צודק בין שני העמים".

בשעות הצהריים השתתפו כ-4,000 בני אדם בעצרת שהתקיימה בכפר כנא שבגליל התחתון נגד מבצע "צוק איתן". המפגינים הניפו דגלי פלסטין והתנועה האסלאמית, דרשו להסיר את המצור על רצועת עזה והציגו תמונות של נפגעים מפעולת צה"ל. את ההפגנה נגד הפעולה של צה"ל ברצועה יזמה התנועה האסלאמית, שהצליחה להביא מפגינים מכל רחבי הארץ. באירוע השתתפו בין היתר ראש הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, ראאד סלאח, וראשי מועצות ערביות.