כבר התגברה. עלמה הבוקסרית (צילום: חדשות 2)
כבר התגברה. עלמה הבוקסרית | צילום: חדשות 2

גם ההולכים על ארבע - הכלבים והחתולים מושפעים מירי הרקטות לעבר לישראל והאזעקות העולות ויורדות שהגיעו גם לאזורים אחרים. חלק מהן מתקשות להירדם, אחרות סובלות אפילו מבריחת שתן ויש כלבים וחתולים שלא מפסיקים לייבב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כך למשל עלמה, בוקסרית בת 5 מהרצליה שמעה לראשונה אזעקה בימים האחרונים, לאחר ששוגרו רקטות לעבר העיר. "היא אכלה ושמעה את האזעקה ונכנסה ללחץ של ממש שכלל הרבה מאוד נביחות", סיפרו בעליה. "אחר כך היא בכתה קצת וליטפנו אותה, היא התנהגה בצורה מוזרה כאילו הרגישה שאנחנו לחוצים".

"יש הרבה מקרים של אנשים שפונים כי לעזרה כי הכלבים שלהם בחרדות מאזעקות", סיפר לחדשות 2 Online סהר מימון, מאלף כלבים מבאר שבע שעוסק בפתרון בעיות התנהגות. "הרבה מאוד כלבים בורחים מהבית בגלל הפחד, במיוחד בבתי קרקע וככה נעלמים כלבים רבים".

לפי מימון, הרבה כלבים מבטאים את החרדה כמו חיפוש פינה שקטה בבית, אחרים מגיעים למצב בו הם מריירים מרוב לחץ.

ד"ר לילי רביב, מ"האוס" מרכז וטרינרי בחצור, סיפרה כי הימים האחרונים הם קיבלו הרבה פניות על כלבים שלא מפסיקים לרעוד, וכאלה שלא עוזבים את הבעלים שלהם. "היה לנו כלב שהגיע למרכז עם התקף אפילפטי, כי מצבים של חרדה וסטרס מורידים את הסף לעוויתות, ואז כלבים שיש להם אפילפסיה יש להם יותר התקפים", היא מספרת.

כלב במחסה בזמן אזעקה (צילום: רויטרס)
כלב במחסה בזמן אזעקה | צילום: רויטרס

אז מה צריך לעשות?

הווטרינרית ד"ר רביב: "אנו ממליצים לבעלים לשמור על אדישות וקור רוח כלפי בעלי החיים. אם הם מראים סימני חרדה לא לקחת אותם לידיים כי זה נותן להם חיזוק חיובי אלא להישאר אדישים למצב ולקחת אותם לממ"ד אם זה אפשרי. הם חווים את זה בדרגות גבוהות ממה שאנחנו בגלל החושים המחודדים שלהם - שומעים לפעמים את האזעקות לפנינו. הרבה פעמים בעלי הכלבים אומרים שהכלב רץ לממ"ד עוד לפני שהם שומעים שיש אזעקה".

המאלף מימון: "קודם כל כמובן שיש להכניס את הכלבים למרחב המוגן כשיש אזעקה ולתת להם להתמודד. אני ממליץ לא ללטף ולחבק אותם יותר מדי כי זה רק מחזק את הפחד שלהם כשמגוננים עליהם יותר מידה. הכי טוב זה פשוט להיות בסביבה שלהם כי זה משרה עליהם ביטחון". במקרים קיצוניים, הוא אף ממליץ לתת לכלבים תרופות טבעיות להפגת הלחץ והחרדה".

לעומת כלבים, חתולים הם חיות עצמאיות הרבה יותר ולכן הרבה יותר קשה להרגיע אותן. "הם יותר מתכנסים ומסתתרים בפינה מתחת למיטה או מעל למקרר, זה לא כמו הכלבים שדורשים את החיזוקים מהבעלים", מדגישה ד"ר רביב. "החתולים הרבה פעמים מתחבאים וקשה למצוא אותם והיו לנו מקרים רבים של חתולים שנעלמו ולא חזרו עדיין".

"אנו יודעים ממלחמות קודמות שהיו פגיעות בבעלי חיים וחיות מחמד כי בעליהן לא הכניסו אותן למרחבים המוגנים", מדגיש מסביר פיקוד העורף אל"מ (במיל') ירון בר דיין. "אני ממליץ שאם אכפת לכם מחיות המחמד שלכם תכניסו אותם למרחבים המוגנים. אפשר אפילו לאלף כלבים להיכנס לממ"ד עם הישמע האזעקה ואז לא צריך לחפש אותם בבית".

בעמותת "תנו לחיות לחיות" מתקבלות פניות רבות למתן עזרה לבעלי החיים בדרום, אולם לרוע המזל בתקופה זו של השנה יש מצוקה של מקום גם בבתי המחסה של העמותה וגם בפנסיונים הפרטיים. כל כלב או חתול שייצא לאומנה או אימוץ יאפשר להם לפנות מקום ולקבל את הכלבים והחתולים שזקוקים לסיוע.

ניתן לפנות לתנו לחיות לחיות בטלפון: 03-6241776

מבצע "צוק איתן" - כל העדכונים:

"קחו אותי הביתה": יום עם נפגעת חרדה

סוללת כיפת ברזל 8 נמסרה לצה"ל

ירי לעבר גוש דן; כיפת ברזל יירטה

צפו: חיילי צה"ל נערכים לכניסה קרקעית

צה"ל חיסל 7 פעילי טרור ברצועה

תיעוד: נפילת הרקטה בתחנת הדלק

גנץ: עזה שוקעת לאסון

הממ"ד הציל חיי משפחה באשכול: "חוויה לא נעימה"

"הקש בגג": כך נראה נוהל אזהרת התושבים בעזה

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv