למה ביה"ח אוסר השירותים בתשלום? (צילום: חדשות 2)
רשויות הבריאות מתנגדות | צילום: חדשות 2

מים יורדים, נוסעים בהיסטריה לבית החולים. אחיות, רופאים, אפידורל מה לא? אבל, יש גם דרך אחרת - עשרות נשים בישראל בחרו בלידה עצמונית בבית, בלי אף אחד, מקסימום עם בן הזוג או חברה טובה. שיאה של החוויה הכי טבעית שיש או דווקא חוסר אחריות שעלול להוביל לאסון?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בישראל רק נשים בודדות בוחרות ללדת בבית לבד, בלי עזרה מקצועית, בשיטה שנקראת unassisted. הן מבקשות לחזור לחוויית הלידה הראשונית הטבעית ומאמינות שגוף האישה נברא ללדת ומסוגל לעשות זאת בעצמו.

גלית ילדה את פלה בתה השנייה לגמרי לבד בבית, בלי רופא או מיילדת, אפילו בלי תומכת לידה - וכך היה גם בשתי הלידות הבאות שלה. עבור 99 אחוז מאיתנו לידה בבית החולים היא הכי טבעית, אבל עבור גלית שהתחילה לידה בבית וסיימה בבית החולים החוויה הייתה מטלטלת. היא ובעלה החליטו שהם לא רוצים לעבור את זה שוב.

"המיילדת כיונה אותי לעמוד, לשבת. מסרתי לה את כל השליטה על הלידה והרגשתי שפספסתי את עצמי ולא הגשמתי את הכוח שלי כאישה ללדת ולשלוט במה שקורה. רציתי משהו יותר אינטימי, פרטי", גלית מסבירה.

"זה כמו לקפוץ מאווירון בלי מצנח"

חווה מלאייב, בת 22 ילדה גם היא בבית: "זה מלחיץ למי ששומע אבל עבורי זאת הייתה הרגשת ביטחון", היא מתארת. את ההחלטה האמיצה ויש שיאמרו מסוכנת היא הסתירה מההורים שלה ושל בעלה עמנואל. "קיבלנו החלטה והלכנו איתה", אומר עמנואל. "הלידה הייתה מהירה לא הספקנו לעשות כלום. בציר הראשון היא צועקת לשמיים וכבר יוצא הראש".

אבל, מבחינת הרופאים ורשויות הבריאות מדובר בסיכון ממשי ליולדת ולעובר. פרופ ארנון סמואלוב, מנהל מחלקת מיילדות וסיבוכי היריון בבית החולים שערי צדק מבהיר: "זה כמו לקפוץ מאווירון בלי מצנח. תמותת אמהות ירדה בצורה משמעותית רק בגלל המעבר מהבית לבתי החולים".

גם הילרי קירשנבאום, מיילדת בבית ובבית החולים סורוקה מדגישה את הסכנות של לידה עצמונית בלי עזרה מקצועית: "אני חושבת שזה דבר הכי מסוכן ומטומטם שיש בעולם. זה מסכן את האישה ואת התינוק ואותנו כמיילדות בית".

>>נגד הזרם: 3 נשים שבחרו לא להניק בכלל
>> 3 דולות מספרות על החוויות הבלתי נשכחות