עשרות עיתונאים ואנשי תקשורת הפגינו בצהריים מול משרד המשפטים בירושלים, במחאה על החלטת היועץ המשפטי לממשלה לפני מספר ימים להגיש כתב אישום נגד עיתונאי הארץ אורי בלאו בגין אחזקת מסמכים סודיים ללא סמכות.

העיתונאים שנכחו בהפגנה כינו את החלטת היועץ המשפטי לממשלה "מסוכנת", וכי היא "מתנוססת כדגל שחור מעל הדמוקרטיה הישראלית". בנוסף החזיקו המפגנים שלטים עם הכיתוב: "עיתונות חוקרת זה לא פשע".

נציגים מרוב כלי תקשורת בישראל הגיעו להפגנת המחאה. בין המפגינים היו דני זקן מ"קול ישראל" ודרור פויר מ"גלובס" שעומד בראש התארגנות העיתונאים החדשה. במהלך ההפגנה טענו רבים מהעיתונאים כי אינם רגילים להיות בצד המפגין, וכי מוזר בעיניהם שהם צריכים להפגין בעד הדמוקרטיה".

"בלאו הפר את חובתו"

"נפגשנו והשאר היסטוריה" (צילום: חדשות 2)
אורי בלאו. החברים מתגייסים | צילום: חדשות 2

בשבוע שעבר הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי החליט על הגשת כתב אישום נגד בלאו, המעורב השני בפרשת הדלפת המסמכים הרגישים שבמרכזה עמדה הצעירה ענת קם.

בלאו יואשם בעבירה של החזקת ידיעות סודיות על ידי מי שאינו מוסמך לכך (מבלי כוונה לפגוע בבטחון המדינה). בהודעת פרקליטות המדינה נמסר כי הכרעת היועמ"ש התקבלה לאחר שהובאו בחשבון כלל השיקולים הרלבנטיים, ובהם "הצורך לנקוט ריסון במדיניות האכיפה על מנת לשמר את דמותה של העיתונות בישראל כעיתונות חופשית הממלאת את תפקידה כערובה חיונית לזכות הציבור לדעת".

עם זאת, הסביר היועץ וינשטיין כי מדובר במקרה קיצוני מבחינת מאפייניה החמורים של התנהלותו של בלאו, ולפיכך ההחלטה להעמידו לדין היא מחוייבת המציאות. "בלאו החזיק, ביודעין ובאופן בלתי-מבוקר, מאות ואלפי מסמכים מבצעיים, לרבות כאלה המסווגים "סודיים" ו"סודיים ביותר", שנגנבו מפיקוד המרכז בצה"ל בידי החיילת ענת קם, והפר את חובתו - ומאוחר יותר גם את התחייבותו בפני רשויות המדינה - לחדול מלהחזיק בהם", נמסר מהפרקליטות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק