אלכוהול. טוב, אבל במידה (צילום: AP)
חמץ בדיוטי פרי. אילוסטרציה | צילום: AP

למרות האיסור שחל ברחבי הארץ על מכירת חמץ במהלך הפסח, דווקא בחנות "ג'יימס ריצ'רדסון" בדיוטי פרי שבנמל התעופה בן גוריון נמכרים משקאות ומוצרים שאינם כשרים לפסח - כך מדווח הבוקר העיתון "מעריב".

על פי חוק חג המצות (איסורי חמץ), שאושר בכנסת בשנת 1986, במהלך חג הפסח "לא יציג בעל עסק בפומבי מוצר חמץ למכירה או לצריכה". ואולם, נוסעים רבים שהגיעו בימים האחרונים לדיוטי פרי בנתב"ג התלוננו על כך שבחנות הדגל של "ג'יימס ריצ'רדסון", מוצגים ונמכרים משקאות חריפים שאינם כשרים לפסח ומיוצרים משעורה.

כמה מהמבקרים אף הוסיפו כי המקרה חמור אף יותר, מכיוון שדיילי החברה ניגשים לעוברים ושבים ומציעים להם דוגמית מהמשקאות ובכך מדיחים אותם לעבור על הלכות החג.

"הורדת המשקאות מהמדף תביא להפסדים גדולים"

ביתר המסעדות והחנויות ברחבי הטרמינל מוגשים משקאות ומאכלים כשרים לפסח בלבד, ועל מכונות המשקאות המוצבות ברחבי המתחם אף מוצב שלט גדול המציין כי המוצרים כשרים לפסח.

גורם בנתב"ג הסביר את המהלך במניעים כלכליים גרידא. "הורדת המשקאות מהמדפים תביא להפסדים גדולים של החנות, וזאת בשבוע שהוא מהעמוסים ביותר בשנה בו מזנקות המכירות בצורה משמעותית".

ברבנות הראשית הביעו זעם על הנעשה בחנות הדגל של הדיוטי פרי. "תיירים רבים עלולים לחשוב שהמשקאות שמגישים להם כשרים, זהו מכשול בפני הציבור", אמרו גורמים רשמיים ברבנות. גורם נוסף הבהיר כי האחריות למקרה חלה על רשות שדות התעופה.

"מחוייבים על פי תנאי המכרז לפעול בכל ימות השנה"

מחברת "ג'יימס ריצ'רדסון" נמסר כי רשות שדות התעופה מחייבת אותם למכור את משקאות החמץ. "החברה מחוייבת על פי תנאי המכרז של רשות שדות התעופה להמשיך ולפעול בכל ימות השנה, כולל פסח, למעט יום כיפור" נאמר בהודעת החברה. "לציבור הדתי ושומר הכשרות למהדרין ישנה חנות בזרוע D הכשרה למהדרין, אשר סגורה בשבתות ובחגים וכל העובדים בה שומרי שבת, בחנות זו אין חשש להמצאות חמץ בפסח".

מרשות שדות התעופה נמסר כי "הדיוטי פרי מחויב למלא את הסיכומים עם הרבנות הראשית ובכלל זה לא למכור חמץ בפסח". עוד הוסיפו ברשות כי החלה בדיקה לגבי סוגיית ג'יימס ריצ'רדסון וכי אם יתברר שבחנות נמכרים מוצרים שאינם כשרים - תדרוש הרשות להסירם.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק