הוא רק בן 40, אבל הקים עשרות מוסדות דת, רובם בחו"ל. הונו מוערך ב-75 מיליון דולר. עם ההשפעה והכוח עברו לרב יאשיהו פינטו חסידים מקושרים ומוכרים יותר. מהר מאוד הפך הרב מאדם ללא כל רקע כלכלי, ליועץ משפיע על אנשי עסקים מהחזקים במשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את ישיבת שובה ישראל באשדוד קשה לפספס, בניין רחב ממדים התקוע בלב שכונת מגורים בולט וחריג, בדיוק כמו הרב שעומד בראשה. בפנים שיגרה - מאות תלמידים של הרב יאשיהו פינטו לומדים גמרא, נדמה שדבר מהמהומה שבחוץ לא חדר פנימה.

"הרב חזק מכולם, הרב יודע מה הוא עשה ולא עשה גם כן ובסופו של יום כולם ידעו", אומר אסי תמיר, מקורב לרב יאשיהו פינטו. את הרמז היחיד למציאות המורכבת אפשר היה למצוא אתמול בצהריים בשיעור גמרא שעסק בנושא: מעשה שבתחילתו היתה פשיעה.

את השיעור העביר הרב שמואל אוחנה, ראש הכולל באשדוד וגיסו של הרב פינטו. "חס וחלילה טעות. כבוד הרב עושה מעל ומעבר, מוסר נפש של עם ישראל, ומי שמוסר נפש של עם ישראל, עם ישראל מוסר נפש אליו", הדגיש הרב אוחנה.

חסידים מוכרים ומקושרים (צילום: חדשות 2)
חסידים מוכרים ומקושרים | צילום: חדשות 2

הוילה ליד הים באשדוד

לא רחוק משם ניצבת ריקה הוילה של הרב פינטו, וילה מפוארת מול הים שנרכשה עבורו ע"י תומך מיליונר אמריקני. גובה הגדרות וכמות מצלמות האבטחה יכולים אולי ללמד על ההסתבכות. הרב אמנם בניו יורק הרחוקה, אבל באשדוד הוא השאיר לא מעט סנגורים.

"בשביל מה הוא צריך לשחד?", תהה יוסי פינטו, מקורב לרב, "זה שהוא עזר לו כשהבן שלו היה חולה זה נקרא לשחד? הוא לא עוזר רק לו, הוא עוזר להרבה אנשים אחרים".

הרב פינטו הוא יועץ המשפיע על אנשי עסקים רבים. "הם מחפשים להישען על מישהו, להטיל את יהבם עליו, אולי הוא יציל אותם שלא ייקחו את האחריות על עצמם", הסביר יוסי בר מוחא, מחבר הספר "קדושים בע"מ". "גם העשירים הגדולים רוצים ללכת למכרז, מה הם עושים? הם אומרים בו נתייעץ עם הרב, הוא יתיר לי ללכת. דנקנר מה עשה? הלך התייעץ ואכל אותה".

גם לב לבייב, אילן בן דב וג'קי בן זקן, הנחשבים מקורבים לרב פינטו, לא ממש הצליחו בשנים האחרונות, אבל שום דבר לא פגע בתדמיתו של הרב. הוא הצליח לרכז סביבו בהרמוניה עבריינים, כמו דומרני והררי, לצד קציני משטרה בכירים. אפרים ברכה ומנשה ארביב היו חלק מאותו נוף, מאותם מנשקי ידיים.

ייעץ ללבייב ובן דב (צילום: חדשות 2)
ייעץ ללבייב ובן דב | צילום: חדשות 2

"את החול שהוא דורך עליו אני מנשק"

"למה לא? עם רב כזה צדיק וקדוש למה שלא ננשק את היד שלו? גם את הרגליים שלו אני מנשק, את החול שהוא דורך אני מנשק", אמר המקורב יוסי פינטו, "עם כל הכבוד לו שהוא קצין גדול הוא אדם כמוני וכמוך".

ניצב בדימוס עו"ד יוסי סדבון מסביר: "יש אנשים שהחינוך שלהם והסמכות של הרב הם כאלה שמנשקים את היד שלו, זה לא בא מתוך פחיתות כבוד או מתוך פחיתות כבוד, או שהם מאפסים את השירות שלהם במשטרה ואומרים עכשיו אני מתבטל בפני הרב, ממש לא. זה עניין של הערכה כלפי רב וזה בסדר גמור. אין בעיה ששוטרים גם בדרגות נמוכות יגיעו לרב".

כל אותם מוכרים שהתהדרו בקשר עם הרב נעלמו השבוע, סרבו להתראיין. גם תמונות של קציני משטרה מתבטלים בפני מקובלים סביר שכבר לא נראה.

"מנשקים את ידיו" (צילום: חדשות 2)
"מנשקים את ידיו" | צילום: חדשות 2

"תחילתה של מלחמה"

"בסופו של דבר אין ספק שהציבור יתעורר ויבין שדי לו מהתופעה הזו של עבודת אלילים, של משיחיות", מצהיר יוסי בר מוחא, "התופעה הזו מביאה אנשים, כמו ארביב כמו ברכה ליפול בדברים מהסוג הזה".

אתמול אמור היה הרב פינטו לחזור ארצה אבל יועציו החליטו שעדיף להמתין, לחכות שהפרקליטות תודיע אם תגיש נגדו כתב אישום בעבירת שוחד. בינתיים, בחצר בניו יורק עוזרי הרב כבר מוכנים לכל התפתחות.

"זה ייצא לרחובות וזה יגיע לכל עיר ולכל העולם", מבהיר בן ציון עטיה, השוהה לצד הרב פינטו בניו יורק. "זה יגיע לדברים גדולים ביותר, כי אנחנו כחברה - זו מלחמה של ממש. זו רק ההתחלה".