בכל פעם שמתקרבות הבחירות לרשויות המקומיות, אותה תופעה חוזרת על עצמה. בסוף אוקטובר נלך לקלפי בכדי לבחור את ראשי הערים שלנו לשנים הקרובות, ובתזמון כמעט מקרי הרחובות מתכסים בשלטים על תכניות בנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחיפה למשל, מחכים אוהדי "מכבי חיפה" לפתיחת האצטדיון החדש. על אף שגם בשבוע האחרון נאלצו לנהור אל המגרש הישן בקריית אליעזר, זה לא הפריע לראש העיר יונה יהב לערוך טקס חנוכה מרשים לאצטדיון החדש. כך לדוגמה, אחרי שנים של ריחות לא נעימים באזור שכונת נווה דוד, הגיעו לפני כחודשיים עובדי העירייה, שמו שלטים, חפרו ועזבו. מועד סיום השיפוץ טרם צוין. "פשוט מורחים אותנו בזפת", סיפרו התושבים. "שנים שאנחנו מתלוננים, למה עכשיו?" שאלו.

גם חיים מהכרמל חיכה לדבריו במשך שמונה שנים. כביש האספלט הסדוק הסמוך לביתו גרם לרעשים שחייבו אותו להסתגר בדירתו. עכשיו הוא הופתע לטובה: סוללים מעיריית חיפה הגיעו. "במשך שמונה שנים אני סובל, כותב מכתבים, אבל אין התייחסות ולא עונים", הבהיר. "פתאום לפני הבחירות עושים את זה ב-24 שעות. עכשיו אני כועס: רק אחרי שמונה שנים אני יכול לישון עם חלון פתוח."

אין תמונה
אצטדיון חדש נחנך. יונה יהב, ארכיון

בעיריית חיפה מסרו בתגובה, כי מאות רחובות נסללו מחדש בשנים האחרונות על פי תכנית עבודה סדורה שנקבעה מראש ללא שום קשר לתאריך הבחירות. בנוגע לחנוכת האצטדיון נמסר כי הטקס לא נועד לחנוכת המגרש אלא לכבוד הפסל שהגיע מסין למען שיפור יחסי חיפה וישראל עם המדינה.

נשר: המיזם החינוכי הוקפא

תופעת ההבטחות אינה מסתכמת בנעשה בחיפה. ראש עיריית נשר דוד עמר החל אף הוא במימוש תכניות הבינוי ברחבי העיר. עד מהרה התכסו הרחובות בשילוט המודיע על פרויקטים בהיקפים שונים. שמו של עמר הובלט על כולם, גם על אלו המצויים תחת אחריות משרד השיכון.

אך לא בכך מסתיים פועלו של ראש העיר. עמר הבטיח כי במהלך שנת הלימודים הקרובה יחולקו לכלל התלמידים במערכת החינוך מכיתות א'-י"ב -טאבלטים. היועץ המשפטי של העירייה פנה אל המשטרה בטענה כי מדובר בשוחד בחירות, והפרויקט החינוכי שעליו הכריז עמר נדחה. עמר בחר שלא להגיב לפרסומים הללו.

רוני מילוא לא מופתע (צילום: חדשות 2)
רוני מילוא לא מופתע | צילום: חדשות 2

רוני מילוא, ראש עיריית תל אביב לשעבר אינו מופתע. "לקראת הבחירות, ראשי ערים משקיעים יותר בפרויקטים - כאלו שרואים אותם", הסביר. הוא אף ציין כי "לציבור יש בדרך כלל זיכרון קצר והאימפקט לשנת הבחירות גבוה בהרבה".