ארכיון
הלווית המחבלים באום אל פאחם, ארכיון | צילום:

השר לביטחון פנים גלעד ארדן מקדם הצעת חוק שתאפשר למשטרה לא להחזיר גופות מחבלים במידה ומשפחותיהם לא יעמדו בתנאים לקיום ההלוויות. "לוויות המחבלים הפכו להיות מופעי הסתה שגורמים לאנשים לצאת ולפגע", אמר ארדן והוסיף "ראינו זאת בלווית המחבלים ההמונית באום אל פאחם, תפקידי כשר לביטחון הפנים למנוע לוויות כאלה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ארדן הוסיף ונימק את הצעת החוק בכך ש"בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה הולכת וגוברת, שבמסגרתה לאחר ביצוע פיגוע טרור, מתבצעים גילויי תמיכה, אהדה, הסתה והזדהות עם מעשה הטרור והאידאולוגיה הרצחנית שבשמה בוצע המעשה". בנוסף ציין כי לא פעם בהלוויות מחבלים אירעו מקרים בהם הונפו כרזות, נשמעו קריאות ונישאו נאומים המביעים תמיכה בפיגוע ומעודדים ביצוע פיגועים נוספים. לדבריו מטרת החוק היא "להבטיח שטקס הקבורה לא הופך למסע הסתה והזדהות עם מעש הטרור".

גלעד ארדן (צילום: פלאש 90, חדשות)
"להבטיח שטקס הקבורה לא יהפוך למסע הסתה", | צילום: פלאש 90, חדשות

ארדן ציין את הפיגוע בהר הבית בו המשטרה הציבה תנאים מחמירים בפני משפחות המחבלים מאום אל פאחם כתנאי לקיום ההלוויות. המשפחות עתרו לבג"ץ שפסק כי למשטרה אין סמכות לעכב העברת גופות מחבלים לקבורה וכי נדרשת הסכמה מפורשת בחוק לצורך הפעלת סמכות כזו. "הצעת חוק זו באה את המצב החוקי בהתאם לפסיקת בג"צ ולקבוע בפקודת המשטרה סמכות מפורשת להורות על תנאים שללא התקיימותם לא תתאפשר העברת גופת המפגע לקבורה", אמר.