ביצע מעשי סדום בקטינים במקווה (צילום: תמר הירדני)
"יש לכבד את פרטיות הטובלות" | צילום: תמר הירדני

לאחר שבג"ץ קבע שיש לאפשר לנשים לטבול במקוואות לפי מנהגן, מפרסם היום (חמישי) משרד הדתות חוזר מנכ"ל שמתקן את ההוראות בנושא. משמעות ההחלטה החדשה היא שמהיום נשים יורשו לטבול במקוואות גם ללא נוכחות של בלנית במקום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"על פי פסיקת הרבנות הראשית לישראל טבילת אישה מחייבת נוכחות של בלנית", כך נכתב בחוזר שפרסם מנכ"ל משרד הדתות, עודד פלוס. "יש לכבד את פרטיות הטובלות, האחריות על כשרות הטבילה מוטלת על הטובלות עצמן".

בחוזר מסביר פלוס כי לטבילה ללא נוכחות בלנית עשויות אמנם להיות השלכות על כשרות הטבילה, אך מטעמים של צנעת הפרט - ניתן לאפשר לה לטבול לבד ככל שטובלת מבקשת זאת. כך שמעתה, האחריות לכשרות הטבילה מוטלת על הטובלת עצמה.

כמו כן, ההנחיות הובהרו כך שניתן יהיה לטבול במקוואות על פי החלופות הבאות: טבילה במקווה כשהטובלת לובשת חלוק רפוי ואטום; טבילה בליווי חברה במקום בלנית, ובמקומות שמתאפשר הדבר - זימון הבלנית בשלב שבו הטובלת כבר שוהה במים או כיסוי המים כשרק ראשה של הטובלת מבצבץ.

הרב ד״ר שאול פרבר, יו״ר ארגון "עתים" שהגיש את העתירה לבג"ץ, מסר בתגובה: ״אנו מברכים על החלטת הרבנות הראשית ומשרד הדתות להיענות לרחשי הלב של אלפי נשים שמעוניינות לטבול במקווה אך רוצות לעשות זאת לפי מנהגן, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בבג״ץ שהגשנו בנושא, אשר בעקבותיו מתפרסם חוזר המנכ״ל הזה".

עוד הוסיף פרבר: "סמלי הדבר שדווקא בעשרת ימי תשובה שהם ימים של תיקון מתבצע הפרסום שיתקן את המצב במקוואות עבור נשים רבות. ההצלחה הזו מעידה כי לא אבדה התקווה לתקן את שירותי הדת כך שישקפו באופן מיטבי את הצרכים של החברה הישראלית תוך שמירה על ההלכה, ואנו נמשיך לפעול בכיוון זה".

רני חזון-וייס, המזכ"לית היוצאת של סיעת "ירושלמים" ואחת העותרות לבג"ץ בנושא בירכה על ההחלטה. "זהו כיוון חיובי המסתמן מההנחיות בחוזר המנכ״ל של משרד הדתות. מדובר בבשורה של ממש לעשרות ומאות אלפי נשים המבקשות לטבול בהתאם לאמונתן ואורחות חייהן. עכשיו נותר לעקוב אחר הנעשה, ולוודא שההנחיות מיושמות בשטח. כבר הגיעו אליי סיפורים של נשים שעל-אף פסיקת בג"ץ - נתקלו בהתנגדויות והתעמרויות מצד בלניות במקוואות, וחשוב מאוד שנשים יתלוננו על כל הפרה של ההנחיות".