טרגדיה כפולה: בבית החולים סורוקה בבאר שבע נקבע היום (ראשון) מותו של עילי ניר, בן 10, שנפצע אנושות כשנפל ביום שישי האחרון בנחל צאלים. אביו, ד"ר עמרי ניר, נהרג כשניסה להגן עליו ולבלום את נפילתו. משפחת ניר הסכימה לתרום את איבריו של עילי. הוא יובא למנוחות מחר (שני) לצד אביו, ד"ר עמרי ניר ז"ל שהיה בן 50 במותו, בכפר ויתקין בשעה 15:00.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"היום בשעות אחר הצהריים,  לאחר שחלה החמרה נוספת במצבו, הרופאים נאלצו לקבוע את מותו של עילי", עדכנה המשפחה - שביקשה להודות לצוות בית החולים. האסון אירע במהלך טיול ג'יפים שבו השתתפו 15 ילדים בני 6-10 מיישוב בעמק חפר, עם הורה מלווה לכל ילד. במהלך המסלול הרגלי באזור בריכת צפירה החליק הבן באחד הסולמות העליונים. אביו שהבחין בכך זינק לעברו, תוך שהוא מנסה להיאחז - אך השניים נפלו מהצוק.

כוחות החילוץ מעריכים כי האב עטף את בנו במהלך כל הנפילה וספג את מרבית הפגיעות, ובכך ניצלו חיי הבן. יחידת 669 ויחידת חילוץ ערד שהוזעקו למקום נאלצו לקבוע את מותו של האב בשטח והעבירו את הבן לבית החולים כשמצבו מוגדר קשה מאוד, שם כאמור נקבע מותו.

אין תמונה
ד"ר עמרי ניר ז"ל

רשות הטבע והגנים הגיבה היום לתקרית וטענה כי "המסלול בו צעדה קבוצת המטיילים, בירידה לנחל צאלים, הוא מסלול למיטיבי לכת אותו פוקדים מדי שנה עשרות אלפי מטיילים, לרבות מקרב תנועות נוער ובתי ספר. כמו כל אזור טיול הנמצא בפיקוח של רשות הטבע והגנים המסלול נבדק ומתוחזק באופן שוטף. בהתאם לכך כל דיווח על ליקוי או מצב כלשהו המסכן את בטיחות המטיילים בין אם מועבר על ידי פקחי הרשות או מדריכים ומטיילים באזור זוכה למלוא תשומת הלב ומענה מהיר לרבות במידת הצורך גם לסגירת המסלול עד לתיקון הליקוי או חלוף הסכנה".

"עם קבלת העדכון על האירוע המסלול נבדק שוב ולא נמצא כל ליקוי או כשל בטיחותי לרבות ברמת תקינות הסימון בשטח ואמצעי העזר למטיילים", הוסיפו ברשות הטבע והגנים. "טיולים בטבע ובנוף הפתוח במקומות מסויימים מטבעם אינם חפים לגמרי מסכנה ולצערנו במקרה זה קרה אסון כבד מסיבה שאינה ברורה לגמרי בשלב זה".

אודי סגל, אחד ההורים שהשתתף בטיול תלמידי כיתה ה' מכפר ויתקין בנחל צאלים, סיפר לחדשות 2 על האירוע: "הבן נפל על אביו, הילדים ראו את האסון מלמעלה". במהלך האירוע הבחין האב, ד"ר עמרי ניר, בבנו מחליק מהיתדות שקובעו על גבי המצוק, זינק לעברו בכדי להציל אותו, ובכך נפל אל מותו.

ניר ניסה להציל את בנו כשהבחין בו מחליק מיתדות הסולם בנחל צאלים, אך לבסוף נפל אל מותו. "בכל שנה אנחנו יוצאים לטיול מהסוג הזה", שחזר סגל. "בשעה 09:00 חיכו לנו ג'יפים בכפר הנוקדים והקפיצו אותנו לנחל". הקבוצה מנתה כ-15 ילדים מכפר ויתקין, שלוו על ידי הוריהם.

נחל צאלים, ארכיון (צילום: מיכה בן גיגי, יחל"צ ערד)
חילוץ המטיילים בנגב | צילום: מיכה בן גיגי, יחל"צ ערד

"ירדנו על גבי היתדות שהיו במסלול", סיפר. "וידאנו שכל הילדים יורדים עליהם. אחד הילדים נלחץ בירידה על היתדות וסייענו לו. בשלב מסוים שמעתי חבטה. ראיתי את הילד נופל על אביו. האבא הצליח לאחוז בו ושניהם התגלגלו לכיוון המצוק".

סגל סיפר כי במקביל, אב אחר אחז בבן שלו כל הזמן ואב נוסף הצליח להיתפס במצוק. אחד האבות,ששימש כחובש, רץ אל האב ובנו שנפלו למטה. "הוא סימן שהבן בחיים וצריך בקבוק מים אז רצתי לשם עם התיק שלי", משחזר סגל. "הילד היה במצב לא טוב".

זירת האסון, שלשום (צילום: מיכה בן גיגי, יחל"צ ערד)
צילום: מיכה בן גיגי, יחל"צ ערד

מסוק החילוץ הגיע כשעה לאחר האירוע. "ההורים היו למעלה כשזה קרה והילדים צפו בכל האסון הזה מנקודה גבוהה. ניסיתי לדבר עם הילד והוא היה בהכרה מעורפלת ולא הגיב. צעקתי להורים שיילכו להזעיק חילוץ נוסף שיגיע".