ג'ובראן ואביו גבריאל
ג'ובראן ואביו גבריאל | צילום:

למרות שהותקף בעבר וספג איומים, ג'ובראן נדאף (18), בנו של הכומר גבריאל נדאף, המנהיג הרוחני של פורום הגיוס הנוצרי לצה"ל, התגייס בתחילת החודש לשורות הצבא. הוא סיים טירונות והחל קורס טכנאי קשר מבצעי באגף התקשוב - ומקווה שבעתיד ייצא גם לקורס קצינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני כשנה, צעיר בן 21 מנצרת נעצר בחשד שתקף אותו במקל. אביו מאוים מדי יום מאז תחילת 2012 אז החל בעידוד לגיוס בני העדה הנוצרית לשירות צבאי. ב-2 בדצמבר הם הגיעו ללשכת הגיוס בטבריה. ההתרגשות הייתה גדולה - ג'ובראן עולה על מדים ומתגייס. לאחר שאביו עודד בשנים האחרונות את הגיוס, בנו בכורו מתגייס - בצל החשש מהתנכלויות, יש הרבה גאווה.

"אני לא חייב להתגייס, אני מתנדב לצבא כי אני חי במדינה הזאת ואני רוצה לתרום, שנים ידעתי שזה מה שאני רוצה לעשות", סיפר לחדשות 2 טוראי ג'ובראן נדאף, שמבקש להדגיש שהוא לא מפחד מאף מתנגד.

בלשכת הגיוס. "היה מרגש"
בלשכת הגיוס. "היה מרגש" | צילום:

אמר "יא בוגד" - והכה

כמובן שעצם גיוסו לצה"ל, כמו גם הפעילות של אביו בתחום הייתה שנויה במחלוקת. לפני כשנה אמור הייתה לו תקרית חריגה, לאחר שחזר מצו ראשון - חיכו לו אלמוני מתחת לבית והחל לקלל אותו. "הוא ידע שאני הולך להתגייס ושבאותו יום חזרתי מצו ראשון בלשכת גיוס, הוא התחיל לקלל אותי, מתחת לבית שלי, הוא אמר לי יא בוגד, תפס אותי בידיים, בצוואר, מהחולצה, התחלנו לתת מכות אחד לשני - אמר לי אם אתה גבר תחכה פה, הלך הביא מקל, ואז הביא לך מכות עם המקל".

אותו זה לא מפחיד, גם אם ייקלע לאירועים אלימים נוספים. "יש הרבה אנשים ובהם נָגד, שקוראים לי בוגד, שואלים למה התגייסתי כי זו לא המדינה שלי ועוד הרבה". אביו כמובן השפיע על רבות הגיוס, אבל כבר שנים לפני שהוא התחיל ידע ג'ובראן שהוא רוצה לעלות על מדים. "לא מעניין אותי אם ירביצו לו או יקללו אותי, שום דבר לא מפחיד אותי".

האב נדאף נרדף על-ידי מנהיגים בציבור הערבי בצורה קשה. מנגד, מביעים בו תמיכה נרחבת ראש הממשלה בנימין נתניהו, משרד הביטחון, חברי כנסת ומנהיגים רבים בציבור הכללי והנוצרי. עמודי פייסבוק נפתחו נגדו, קריאות לאלימות, הסתה ועוד איומים שהפכו לשגרתיים בחייו. במשטרה יש כמה וכמה תלונות, שכבר נמצאות בפרקליטות.

הכומר גבריאל נדאף (צילום: חדשות 2)
הכומר גבריאל נדאף | צילום: חדשות 2

"היה מרגש"

"כל יום יש איומים על חיי", הוא מספר לנו. "מאיימים עליו שיורידו לי את העור מהעצמות, שמו סכום של 300 אלף דולר על פגיעה בי ועוד. לחולל שינוי הוא לא קל וג'ובראן הוא הבן הראשון שלי שמתגייס וזה היה מאוד מרגש, זה תמיד מסוכן אבל אם היינו חוששים לא היינו עושים את המהלך".

לדבריו, ג'ובראן יסתובב עם מדים בגאווה ולא יפחד. "לא ניתן לקיצוניים לנצח אבל צריך להיזהר, בסוף אנחנו נמגר את תופעת האלימות נגד החיילים הנוצרים".

במקביל, נדאף ממשיך בפעילותו בגיוס הנוצרים בחוגי בית, כנסים והרצאות. "התהליך מתקדם טוב, בשנת 2013 התגייסו 150 נוצרים וכולם גאים במדים ובשירות וחשים גאווה, אנחנו נמשיך לתרום למדינה".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv