תופעה חברתית מדאיגה: המרדף אחרי "המראה הנכון" מביא נערות לערוך התערבויות כספיות ולקיים תחרות על תואר "הרזה של השבוע". המשתתפת שאיבדה את מירב הקילוגרמים זוכה בכל הסכום שבקופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כשבתה של רותי מאזור המרכז החלה לצמצם בארוחות, ניסתה אמה להבין מה עומד מאחורי הרגלי האכילה החדשים שלה. לתדהמתה, סיפרה לה הבת על תחרות ההרזיה שבה היא משתתפת יחד עם חברותיה, שבמסגרתה מפחיתות הנערות את מספר הארוחות שהן אוכלות – עד כדי צום מוחלט ממזון – במטרה לאבד כמה שיותר קילוגרמים תוך שבוע אחד.

זו הייתה הנקודה שבה הבינה רותי שהרצון של בתה וחברותיה להיות רזות יותר עבר את גבול הטעם הטוב, אבל הסיפור שהיא מספרת חוזר על עצמו גם במקומות אחרים. מאי מתל אביב, עברה לעיר מראשון לציון כשהייתה בכיתה ח'. כשהגיעה לבית הספר החדש שלה, החלה לקנא בבנות הדקיקות שהקיפו אותה והפכה מודעת יותר ויותר לסוגיית המשקל שלה.

"חשבתי שככה יאהבו אותי יותר"

בתהליך המסוכן שהחלה לאחר מכן, איבדה מאי קילוגרמים בקצב מדאיג – עד שהגיע לכדי סכנת חיים של ממש. "היו רגעים שאמרתי לעצמי שהגעתי למשקל שרציתי, אבל אז התחלתי להתפתות שוב", היא מספרת. "חשבתי שאולי ככה יאהבו אותי יותר, או יכבדו אותי יותר. רק המילים 'וואו, איך רזית' היו מעודדות אותי להמשיך".

תופעת חיקוי דימוי הגוף המושלם, כפי שהיא נתפסת בעיניהם של בני הנוער, הביאה את העמותה לשינוי הרגלי האכילה להשיק אתמול (שני) תו חדש, שיינתן רק לעסקים שלא יעסיקו דוגמניות רזות מדי ולא יעשו שימוש בתוכנת הפוטושופ כדי להצר היקפים. בנוסף, קראו בעמותה לבני הנוער להחרים את העסקים שלא יפעלו בהתאם.

התופעה אומנם מוכרת, ובאחרונה אף זכתה להתייחסות חיובית בקמפיין חדש לעידוד אכילה בקרב נערות, אך עם זאת יותר ויותר נערות מבזבזות את זמנן בספירת קלוריות ובחרטה על הביס האחרון שלקחו. אולי עכשיו, במאמץ משולב מצד בתי הספר, ההורים והפרסומאים, הן יפסיקו לשאוף למידות לא הגיונות.