הרב ישעיהו הבר הוא חלק קבוע מהנוף במחלקת ההשתלות בבילינסון. הוא מבקר בחדר שבו שני בני זוג: היא תרמה כליה לאישה אחרת, והוא קיבל כליה מתורם אחר. מי שתיווך את מעגל הצלת החיים הזה הוא הרב הבר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

האיש שמפעל חייו הוא לשדך בין תורמי כליה וולונטריים, לבין אלו הזקוקים להשתלה, מקפיד לבקר כול מושתל וכול תורם לאורך התהליך, גם ביום שאחרי הניתוח לראות שהכול בסדר. הרב הסכים להתראיין לראשונה, ביום שבו הוא קיבל את ההודעה שתיק החקירה נגדו נסגר.

"זו הייתה תקופה מאוד מאוד קשה", סיפר הרב. "הקושי הגדול בתקופה הזו היה בעיקר העלבון שחשו תורמי הכליה".

החשדות נגדו היו חמורים. נטען שהוא קיבל תרומות ממושתלי כליה, ובהתאם לגודל התרומה, נהג לקדם אנשים בתור להשתלה. "נחקרו מאוד בני אדם, והובהר מעל כל ספק שלא היה שום תמורה כספית", טען הרב. "ידעתי מי עומד מאחורי זה, אני יכול להסתובב עם לב מלא וטעון על כך שנעשה לי עוול. רק תחשוב שיש בני אדם שמרוויחים מיליון שקלים על כליה במדינות עולם שלישי, ואני מחלק אותן בחינם".

"תושב יצהר תורם לאישה שהצביעה מרצ - זה קורה רק כאן"

עמותת מתנת חיים של הרב הבר נולדה במחלקה בבילינסון, כשהוא בעצמו נזקק לתרומת כליה. חייו ניצלו והוא החליט להקדיש אותם לסייע לאחרים בדיוק באותו המצב. מאז הרב הספיק לסייע לכ-600 השתלות.

מחדרם של בני הזוג עובר הרב הבר לחדר שבקצה המסדרון, למי שקיבלה את הכליה. "ראיתי עכשיו את התורמת שלך, את המושתל, בעלה, כולם מצוין, ברוך השם", סיפר הרב. בחדר הזה מופרכת עוד טענה שעלתה נגדו, כאילו הוא דואג להשתלות ליהודים בלבד.

הרב הבר בביקור במחלקת ההשתלות בבילינסון
הרב הבר בביקור במחלקת ההשתלות בבילינסון | צילום: החדשות

"רק עכשיו פה במחלקה, נמצאת אישה דתיה, שתרמה כליה לאישה שאיננה דתיה", סיפר. "ויש כאן אישה יהודייה שתרמה כליה לאישה ממוצא ערבי. תושב יצהר שתורם כליה למצביעת מרצ תושבת חיפה. זה קורה רק פה".

האווירה אופטימית, בטח כשפוגשים את האנשים שחייהם ניצלו, ואחרי הבשורה שתיק החקירה נגדו נסגר. אבל השנה שחלפה הייתה לא פשוטה לרב הבר ולרעייתו: "היה רגע שהרגשתי שאני נשבר מהתקופה הקשה הזו של החקירה ושאני לא מסוגל להמשיך יותר".

"בשעה שש בבוקר, קיבלתי שיחת טלפון מאישה והיא בכתה לי בכי גדול שהבן שלה, שנודע לו שמתקיימת חקירה - הוא איבד את התקווה שיקבל השתלה", המשיך הרב לספר על התקופה הקשה. "התקווה היחידה שהחזיקה אותו עם רצון לחיות, הייתה ההבטחה שלנו שנעזור לו. הגברת סיפרה שהוא ניסה במהלך הלילה לשלוח יד לנפשו. ואז ביקשתי לדבר איתו והבטחתי לו שעד שלא יעבור השתלה אני לא סוגר. לפני חודש ברוך השם מצאנו לו תורם כליה והוא עבר השתלה. באותו יום חזרתי הביתה, אמרתי לאשתי: 'עכשיו אנחנו יכולים לסגור'. אבל אנחנו לא רוצים".

עם הבשורה על סגירת התיק, סוגר הרב הבר שנה של דאגות ופותח אחד חדשה, גם בה היעד שלו הוא אחד - לעזור לכמה שיותר אנשים לקבל תרומת כליה ולהתחיל חיים חדשים. "הפרשה שלנו התחילה יום אחרי ראש השנה שעבר, והסתיימה יומיים לפני ראש השנה הקרוב", הזכיר. "זה לא יכול להיות משהו יותר גדול מזה, אז זה נותן לנו קצת באמת תזכורת לדין שעומד בפנינו והלוואי שגם אנחנו וכל עם ישראל יצאו זכאים בדין".