הדוח שחושף את מצבם העגום של ערביי ישראל נחשף: במקביל לוויכוח והניגוח הפוליטי בין נתניהו לחברי הכנסת הערבים, תכנית הסיוע למגזר הערבי יוצאת לפועל. בסך הכל צפויים להגיע למגזר כ-15 מיליארד שקלים בחמש השנים הקרובות, בזכות שיתוף פעולה יעיל בין משרד האוצר, בהובלת אמיר לוי מאגף התקציבים, למשרד ראש הממשלה והמשרד לשוויון חברתי.

מלשכת ראש הממשלה נמסר שזו הייתה הסיבה לנאום המפתיע אתמול - התקדמות ורצון להציג זאת לציבור, אחרי שדברים שאמר בנשוא בפתח ישיבת הממשלה נבלעו בסערת תאגיד השידור הציבורי ותחושה שזה מתפספס ולא מגיע לציבור בישראל. אולם הסרטון גרר גם תגובת נגד חריפה: יושב ראש הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה מיהר להגיב בסרטון משל עצמו, בו הטיח בנתניהו כי "מלמעלה מ-100 אלף אזרחים ערבים שגרים בכפרים הלא מוכרים בנגב נבצר להאזין לדבריך - לא בעברית וגם לא באנגלית - כי בתיהם אינם מחוברים לחשמל. אין להם אפילו מים זורמים בצינורות, שלא לדבר על מערכת חינוך מוסדרת, בריאות או כבשים סלולים".

עודה לא טועה - דוח המלווה את הקצאת המשאבים המרשימה מנתח את המצב הקיים ומציג תמונה עגומה וקשה של פערים ואפליה הנמשכים לאורך שנים ארוכות. כך, למשל, במערכת החינוך נרשמו ביצועים נמוכים במגזר, כאשר רק 23% מערביי ישראל זכאים לבגרות איכותית - זאת לעומת 47% מהאוכלוסיה הישראלית. בנוסף, רק 13% מכלל הסטודנטים בישראל הם ערבים, חרף העובדה כי הם מהווים 22% מקבוצת הגיל הרלוונטית בכלל האוכלוסיה.

אלו התקציבים שיועברו למגזר (צילום: פלאש 90, קורינה קרן)
אלו התקציבים שיועברו למגזר | צילום: פלאש 90, קורינה קרן

מהדוח עולה כי בלפחות 60 יישובים ערביים עוברים כבישים בינעירוניים חוצי יישובים - לעומת מספר זניח של יישובים יהודיים בהם עובר כביש כזה - וכי בכל תושב ערבי מושקעים 5,571 שקלים על ידי הרשויות המקומיות לעומת 7,913 ביישובים היהודיים.

גם בתחום התעסוקה הפערים משמעותיים: רק 33.2% מהנשים הערביות מועסקות, לעומת 71.4% מהנשים היהודיות. בין הסיבות לתופעה ניתן למנות את ההיצע הנמוך של מסגרות טיפול לילדים במגזר: רק 6% מהילדים השוהים במעונות יום ובמשפחתונים הם מהמגזר הערבי, כאשר עד 2012 בקושי נבנו מעונות יום עבור המגזר הערבי.

אם כך, ח"כ עודה צודק בטענותיו - אולם גם נתניהו צודק: ממשלתו היא הראשונה להציע פתרון עומק מערכתי לרבות מהבעיות של המגזר, תוך הצבת יעדים ברורים לשיפור המצב, וכל זאת ללא מעורבות נבחרי הציבור הערבים. זאת ועוד: התוכנית אושרה חרף ניסיונות של חלק משרי הליכוד להציב תנאים והתניות לקידום התכנית.