לקראת מצעד הגאווה שיתרחש השבוע בירושלים - הראשון מאז הרצח של שירה בנקי ז"ל - נפגש היום (ראשון) נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, עם משפחתה של בנקי ונציגי הבית הפתוח בירושלים. ריבלין ורעייתו נחמה שוחחו עם בני המשפחה, ונשיא המדינה הביע תמיכה במצעד: "זכותם של כל איש ואישה להיות מי שהם עצמם, לאהוב מי שהלב חפץ ולבטא זאת בגלוי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"הדברים שנשמעו מפיהם של רבנים, מנהיגים ואנשי רוח הכאיבו לי מאוד, אני מבקש לשוב ולהזכיר לכולם 'חביב אדם שנברא בצלם'", אמר ריבלין בתגובה לאמירות של מספר רבנים לאחרונה - בהם הרב לוינשטיין והרב הצבאי הבא אייל קרים. "אדם באשר הוא אדם ללא הבדל דת גזע ומין - אני בטוח שגם הרבנים אליהם נושאים עיניים רבים מתלמידיהם, חלקם חברי הקהילה הלהט"בית בעצמם, ימצאו את הדרך להבהיר שאינם סבורים אחרת", הוסיף.

הנשיא הדגיש בנאומו כי "הבדלים פוליטיים, דתיים או על רקע נטייה מינית אינם מצדיקים אלימות והסתה. זו אינה דרכה של החברה בישראל". על שירה בנקי ז"ל, שנרצחה לפני כשנה, אמר ריבלין: "שירה ז"ל נרצחה על זכות הביטוי של כל אישה ואיש להביע את עצמו ואת מיניותו בחופשיות - זכותם של כל איש ואישה להיות מי שהם עצמם, לממש את היפה שבמידות, לאהוב מי שהלב חפץ בו, אהבה ללא גבולות, אהבה שמותר ואפשר לבטא גם בגלוי".

"שירה נרצחה על זכות הביטוי" (צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ)
"שירה נרצחה על זכות הביטוי" | צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

"נחמה ואני מייצגים את שירה"

"עלינו לקדם מרחב ציבורי בטוח בו גם אם ישנה חוסר הסכמה, חובה לכבד כל אדם", הוסיף ריבלין. "אנחנו חייבים להבדיל בין חוסר הסכמה לאלימות, שנאה, שיח אלים, פוגעני ודורסני, ולעיתים גם מסית - יש להפסיק את ההסתה נגד הקהילה הגאה וכל גיבוי שהסתה זו מקבלת".

אורי בנקי, אביה של שירה ז"ל, הודה לנשיא על המפגש ואמר: "אמירה ממלכתית כל כך ברורה, חזקה, נחרצת ופומבית בעד מתינות, סובלנות, קבלת האחר היא הדבר שמדינת ישראל זקוקה לו היום, אולי יותר מכל דבר אחר. זו אמירה שמאוד חסרה בהרבה מקומות והאמירה שיוצאת מהבית הזה היא ברורה ונמשכת. זו אמירה לא פשוטה ויש לה מחירים, וראינו אותם מפעם לפעם, ועל כך תודתנו לכבוד הנשיא ולבית זה ששומר על ממלכתיות, ועל כל מה שאני כאזרח במדינת ישראל מצפה ממנו". הנשיא השיב לאורי ואמר: "נחמה ואני בסך הכול מייצגים את שירה".

מנכ"לית הבית הפתוח, שרה קלה- מאיר, סיפרה כי הרצח במצעד הותיר תחושות קשות: "זו הייתה שנת אבל לכולנו אבל שנה מלאה ברצון להמשיך ולעשות - המצעד לא בא להתריס ולא להילחם בבירוקרטיה, אלא להילחם על חיים של אנשים פה". הנשיא התייחס לדבריה ואמר: "חשוב שיהיה במצעד כל מי שירצה, בלי שיהיה מי שיוכל לעצור אותו. כל מי שרוצה יהיה איפה שהוא רוצה במדינת ישראל".