הנשיא ה-9 של מדינת ישראל שמעון פרס הלך הבוקר (רביעי) לעולמו בגיל 93, שבועיים לאחר שאושפז במצב קשה בשל אירוע מוחי. בשבועיים האחרונים דיווחו הרופאים על הקלה במצבו, אך ביממה האחרונה חלה הידרדרות במצבו והרופאים נאלצו לקבוע את מותו. מכל קצוות הקשת הפוליטית הספידו את נשיא המדינה ורה"מ לשעבר, שהחל כבר בגיל 28 את הקריירה הפוליטית ארוכת השנים שלו. הלוויתו של פרס צפויה להתקיים ביום שישי וטקס מעבר הציבור על פני ארונו בכנסת יתקיים ביום חמישי.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"עם כל אזרחי ישראל, עם כל בני העם היהודי, ועם רבים בעולם, אני מרכין את ראשי לזכרו של אהובנו, יקיר האומה, שמעון פרס ז"ל", ספד ראש הממשלה בנימין נתניהו. "שמעון הקדיש את חייו לקוממיות עמנו. כאיש חזון, נשא מבטו אל העתיד. כאיש בטחון, ביצר את עוצמתה של ישראל בדרכים רבות, שגם היום חלקן עדיין עלומות. כאיש שלום, פעל עד ימיו האחרונים לפיוס עם שכנינו ולעתיד טוב יותר לילדינו.

"בשבע השנים בהן כיהן כנשיא המדינה, עשה רבות לאחד את העם והעם השיב לו אהבה גדולה", הוסיף ראש הממשלה. "אין אנשים רבים בתולדותינו שתרמו כל כך הרבה למדינת ישראל ולעם ישראל. וכעת שמעון, יקיר האומה, נפרד מאיתנו. אבל הוא לא נפרד, הוא לעולם לא ייפרד, מליבנו ומזכרוננו. שמו של שמעון פרס יהיה חקוק לעד בספר התקומה של העם היהודי, כאחד מן המנהיגים הדגולים שקמו למדינת ישראל, וכאחד מן האבות המייסדים שהקימו את מדינת ישראל".

גם המשפחה מתנגדת. פרס (צילום: רויטרס)
יחסר לכולם. פרס | צילום: רויטרס

נשיא המדינה ראובן ריבלין, קטע את ביקורו הממלכתי באוקראינה בעקבות ההודעה על פטירתו של פרס וישוב לישראל. "אין פרק בתולדות מדינת ישראל, ששמעון לא כתב בעצמו את חלקיו", אמר ריבלין. "הוא היה איש אחד, שנשא אומה שלמה על כנפי הדמיון, על כנפי החזון. אדם שהוא סמל לרוח הגדולה של העם הזה".

"שמעון הכריח אותנו לראות רחוק, להסתכל קדימה, ואהבנו אותו על כך. אהבנו אותו כי הוא הכריח אותנו להעז לדמיין, לא מה היה כאן, לא מה יש, אלא מה יכול להיות. זהו יום עצוב לעם בישראל ולמדינת ישראל", אמר ריבלין.

"חסרונו יורגש היטב"

"כנסת ישראל מרכינה את ראשה ודואבת את לכתו של הנשיא התשיעי ורה"מ לשעבר שמעון פרס", ספד גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. "מדינת ישראל נפרדת היום מהעומד בראש משפחתה. היא נפרדת מהאיש שראה הכל, שהיה מעורב בכל ושעיצב הכל. פרס הוא סיפורו של העם היהודי ושל מדינת ישראל, אם כבן למשפחת ניצולי שואה, כעולה, כחקלאי, כאיש ביטחון וכמדינאי".

פרידה מאחרון דור הנפילים
"אחרון דור הנפילים". פרס בצעירותו | צילום:"הוא היה מענקי ההנהגה הלאומית שקמו לנו במאה האחרונה, איש עתיר זכויות ומופת של ציוני גאה ששאף כל ימיו לעשות למען המדינה ואזרחיה", הוסיף אדלשטיין. "הוא תמיד חיפש היכן להבקיע דרך חדשה ולהביא את כולנו למקומות טובים יותר. ההיסטוריה עוד תדבר נכבדות באדם דגול זה ששמו הלך לפניו בארץ וברחבי העולם כולו כבעל תובנה, נסיון וחזון. חסרונו של פרס יורגש היטב, אולם טביעות אצבעותיו ופירות פועלו יהיו נוכחים כאן לדורות רבים".

גם ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק נפרד מפרס. "הלך מאיתנו ענק, מנהיג ומדינאי משכמו ומעלה", כתב ברק בחשבון הטוויטר שלו. "אחרון המנהיגים של הקמת המדינה. אדם שהרים תרומה שאין לה שיעור לביטחונה של ישראל, למעמדה בעולם ולחתירתה לשלום. מדינאי עולמי, שגם בשיאי הישגיו ועד ימיו האחרונים פעמו בו חזון גדול לישראל ולעולם טובים יותר, לצד סקרנות בלתי נדלית כשל אדם צעיר לכל חידוש ומהפכה שבשער".

"אחרון דור הנפילים"

ראש האופוזיציה ח"כ הרצוג ספד לנשיא התשיעי שמעון פרס ואמר כי הוא היה מגדולי המנהיגים שהיו למדינת ישראל. "האיש שמנעוריו ועד ימיו האחרונים פעל למען מדינת ישראל, הלך מאיתנו היום והוא בן 93", אמר הרצוג. "הוא היה מורה, חבר ומנהיג גדול שיירשם לעד בתולדות ישראל. איש שידו הייתה בכל מה שצמח כאן. איש של מעשים גדולים שעיצבו את פניה של מדינת ישראל לאורך כל שנות קיומה".

פרס בשדרות בצוק איתן (צילום: לע"מ)
פרס עם ילדי שדרות במבצע צוק איתן | צילום: לע"מ

שר הביטחון אביגדור ליברמן, אמר כי פרס היה באמת אחרון דור הנפילים שהיו שותפים להקמת המדינה וכי זהו יום עצוב לעם ישראל. "על אף שהיינו חלוקים בדעותינו המדיניות והפוליטיות, בשנים האחרונות, במיוחד כשהוא היה נשיא המדינה ואני שר החוץ ועד לאחרונה כשאני שר הביטחון והוא הנשיא לשעבר, נהגנו להיפגש לעיתים קרובות ולנהל שיחות על עתיד המדינה. שמעון יחסר לי הן כמי שהיה מאושיות המדינה הזו והן כאדם".

"שמעון פרס היה שר החינוך שלי, והוא יחסר לי מאד", ספד גם שר החינוך נפתלי בנט. "פרס כתב את ההיסטוריה במו ידיו. הוא היה איש החזון הכי מעשי, איש ביטחון שחתר לשלום, מנהיג אמיץ שייצג את מדינת ישראל בגאווה בכל רמח אבריו ובכל מקום בגלובוס". כמו כן, שר החינוך הנחה את מוסדות החינוך לפתוח הבוקר את יום הלימודים בציון דרכו ופועלו של שמעון פרס, וכן יעסקו בדמותו גם במהלך הימים הבאים.