משה כחלון
לא עונה. כחלון | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

מאות אלפי נכים נאבקים לשרוד, שר האוצר מתעלם: שר האוצר ויו"ר מפלגת "כולנו" משה כחלון, הוא אולי השר החברתי ביותר בממשלה - כך לפחות הוא דואג להזכיר לבוחרים שהעניקו למפלגתו עשרה מושבים בכנסת. השר, לו ניתנו הכלים החשובים ביותר לחולל שינויים מהותיים שישפיעו על חיי כולנו, עובד קשה למען הציבור בישראל ומצהיר כי גם אוכלוסיית הנכים והמוגבלים חשובה לו והוא נחוש לעזור ולסייע לה - אלא שבשטח, זה לא ממש קורה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק 

יותר משנה שהשר כחלון בתפקיד, מאז מאי 2015. מאה ימי החסד חלפו מזמן - והנכים בישראל לא זכו להעלאה כלשהי בקצבת הנכות, מלבד אישור פורמלי של העלאה מסוימת בקצבה ביוני בשנה שעברה - וזאת רק לנכים קשים הזקוקים למטפל. התמונה הכללית, הקשה והכואבת לא השתנתה: מאות אלפי נכים נאבקים לגמור את החודש עם קצבה מעליבה של 2,342 שקלים בלבד.

נכים ואנשים עם מוגבלויות מספרים כי מאז נכנס השר שהיה להבטחה גדולה, למשרד המשפיע ביותר על חיי האזרחים בהתנהלות היומיומית שלהם, פניותיהם אליו בהן התריעו על מצבם הקשה לא נענו. מכתבים שנשלחו לא זכו לתשובה, גם לא פניות בדואר האלקטרוני - וגם לא הודעות בעמוד הפייסבוק הפעיל של השר, המונה קרוב ל-140 אלף חברים. גם פניית חדשות 2 Online בבקשת תגובה בעניינם של הנכים לא נענית מזה 10 ימים - ואנו עדיין ממתינים לתגובה.

האוצר נגד הקצבאות לילדים נכים?
מתקיימים מ-2,342 שקלים בחודש | צילום: רויטרס, חדשות


"השר לא עונה לאף אחד בשום נושא וגם לא העוזרים שלו", טוענת אודט מצפון הארץ. "כתבתי לו עשרות מכתבים, האחרון שבהם רק לפני שבועיים, ונראה שהוא בשלו - לא רואה ולא יודע".

"לא שלחתי מכתב כי אני לא חושב שזה מעניין אותו", אומר רמי, נכה בדרגה של 100% ממרכז הארץ שמקבל את הקצבה החודשית המדוברת. הוא אף מספר שלאחרונה כתב דברי ביקורת אודותיו בעמוד הפייסבוק שלו בנושא קצבאות הנכים, אלא שהפוסט שלו נמחק במהירות: "כתבתי ביקורת עניינית ונראה שזה לא מצא חן בעיני מי שמנהל את הדף. הם חסמו אותי מהתגובות אחרי כמה שניות".

"מהפכת הסלולר חשובה יותר מהנכים?"

"המערכת מתישה, אנשים המתמודדים עם הישרדות יומיומית", מספרת הילה, אם חד הורית לשישה ילדים קטנים ממרכז הארץ המשתכרת מקצבת נכות בלבד. הילה התייאשה מלנסות ולפנות לגורמים מקבלי ההחלטות: "נראה שאין פתרון אחר מלבד השתתפות בצערך. זה המצב, פשוט נתונים לחסדי הרווחה".

רינת, הפעילה בעמותה המסייעת לאנשים עם מוגבלויות, מספרת שהתייאשה מהניסיונות להגיע לשר האוצר באמצעים המקובלים - ושלחה מכתבים לכתובת בה הוא מתגורר בחיפה. "שלחתי עשרות פניות לאותו מייל, אין קול ואין עונה. אז החלטתי פשוט לשלוח את הפניות לבית שלו. הוא כל הזמן מזכיר את מהפכת הסלולר, ומה עם הנכים?".

"קיוויתי שהוא יענה". נורית פלג וולברג | צילום: יוסי וולברג


נורית, נכה ממרכז הארץ שאת סיפורה הבאנו כאן לפני כשבועיים, לא הסתפקה רק בשר האוצר - ושלחה בפברואר האחרון מכתב בהול ודחוף אליו ול-115 חברי כנסת ושרים, בו התריעה על מצבם הקשה של הנכים.

עד היום השיבו לה 38 חברי כנסת - רובם הגדול מהאופוזיציה. רק שני שרים טרחו להשיב לפנייתה - שר המדע אופיר אקוניס ושר הרווחה חיים כץ, שאחראי מתוקף תפקידו לאוכלוסיות המוחלשות - אלא שהאחרון השיב לה כי הכתובת האמיתית שעליה לפנות אליה היא לשכת שר האוצר.

מליאת הכנסת תתכנס היום על אף הפגרה
ח"כים רבים חתמו, הצעת החוק תקועה | צילום: החדשות"השר תומך עקרונית בהעלאת הקצבה", השיבו לנורית ממשרדו של שר הרווחה. "אולם מבחינה מעשית, כל עוד לא יועבר תקצוב מתאים ממשרד האוצר, הרי שלא ניתן לבצע את ההעלאה בפועל. עם קבלת אישור משרד האוצר, נפעל לתיקון החקיקה שתאפשר את ההעלאה המבוקשת".

"פניתי לשר כחלון במכתב, סיפרתי לו כמה חשוב להעלות את הקצבאות לאנשים עם מוגבלויות ולא קיבלתי מענה", היא מעידה. "האמת היא שקיוויתי שהוא יענה, אבל הוא לא ענה וגם לא ראש הממשלה. התשובות שקיבלתי מחברי כנסת אחרים לא היו מספקות, אולי רק בקרב חברים באופוזיציה, שחלקם אפילו דיברו איתי בטלפון".

חברי מפלגתו של כחלון חתמו על הצעת החוק, הוא שותק

במרס האחרון הגישה ח"כ נאוה בוקר מהליכוד הצעת חוק שנועדה להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום - הצעה עליה חתמו לא פחות מ-82 חברי כנסת מכל סיעות הבית, ובהם רוב חברי מפלגתו של כחלון. "סכום זה אינו מאפשר לאנשים עם מוגבלות לחיות בכבוד, לעמוד בהוצאות ובצרכים הבסיסיים הכרוכים בחיים בישראל ולהתמודד עם ההוצאות הרבות המלוות את נכותם ואינו עומד בקנה אחד עם יוקר המחייה בישראל", נכתב בהצעת החוק, שעד כה נותרה כיוזמה בלבד ולא קרה עמה דבר.

ההתייחסות היחידה של השר כחלון לסוגיה הדחופה של העלאת קצבאות הנכים לא סופקה כלל על ידו - אלא בעקיפין, על ידי ח"כ נורית קורן מהליכוד, שיזמה מפגש עמו בשבוע שעבר ומשמשת כיו"ר השדולה למען זכויות אנשים עם מוגבלויות בכנסת. "בפגישה עם השר דנו בסוגיית קצבת הנכות שעומדת כיום על 2,400 שקלים בלבד - קצבה שאינה מאפשרת להתקיים בכבוד", כתבה בעמוד הפייסבוק שלה.

אילוסטרציה
עוד ועדה, נכים ימתינו | צילום: חיים ריבלין


ח"כ קורן, שבעצמה פועלת רבות למען אוכלוסיית הנכים ובעלי המוגבלויות ומלווה מקרוב את המאבק להשוואת הקצבה לשכר המינימום שמובילה עמותת "נכה, לא חצי בן אדם", עדכנה מה הבטיח לה השר לעשות בנושא - אלא שנראה שתשובתו לא תספק את הנכים הנזקקים נואשות להעלאה דרמטית של הקצבה.

"השר כחלון הביע רצון עז להגדיל את גובה הקצבה", כתבה ח"כ קורן, "הוא הודיע לי שבכוונתו להקים בקרוב ועדה שתבחן את הנושא ותגיש לו את מסקנותיה בהקדם וכי ברצונו לאשר את התוספת כבר בשנת התקציב הקרובה".

לפניות לכתב: morl@ch2news.tv