מבקש מקלט בדרום (צילום: דורית יורדן דותן)
1,200 בני אדם ישוחררו | צילום: דורית יורדן דותן

הבוקר (שלישי) החלו לצאת לדרכם ממתקן חולות מאות מבקשי מקלט, שמשוחררים בעקבות החלטת בג"ץ שניתנה בשבוע שעבר. 1,178 מבקשי מקלט צפויים לצאת מחולות בסך הכל, כאשר מחציתם ישתחררו כבר היום, והשאר ביום רביעי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החל מהשעה 08:00 החל תהליך השחרור של מבקשי המקלט, במהלכו הם יקבלו אשרה זמנית, את הציוד שהיה מופקד במתקן, את התשלומים להם הם זכאים (כ-600 שקלים דמי מחיה חודשיים), אישור רופא, מרשמים ותרופות - וגם ערכת צידה לדרך המכילה אוכל ומים.

מבקשי המקלט החלו לעזוב בקבוצות של 10-20 משם ימשיכו איש איש לדרכו, כאשר על פי הנחיית רשות ההגירה והאוכלוסין ייאסר עליהם לעבוד ולגור בתל אביב ובאילת, מגבלה שתירשם באשרה המצורפת לדרכון. תושבי דרום תל אביב הביעו דאגה מאז ניתנה הפסיקה, בשל החשש כי מרבית המשוחררים יגיעו לאזורם על אף האיסור.

מתקן חולות (ארכיון) (צילום: רויטרס, חדשות)
מבקשי מקלט ישתחררו בעקבות פסיקת בג"ץ | צילום: רויטרס, חדשות

"כולם יודעים שיהיה בלתי אפשרי לאכוף את הגעתם של המסתננים שמשתחררים מחולות לדרום תל אביב ולאילת. לא יוכלו להציב שוטר על כל מסתנן או לדעת מאין הגיע", אמרה לחדשות 2 Online מאי גולן, מנכ"לית עמותת העיר העברית, ותושבת דרום תל אביב. "נוהל חדרה-גדרה הופסק כיוון שגם הוא לא היה ישים. ברור לכולם שהם יגיעו לדרום תל אביב, שם משפחותיהם ועסקיהם. המשמעות היא המשך קריסת דרום תל אביב, שכבר החלה".

מבקשי המקלט שיעמדו באיסור שהוטל עליהם ייסעו למקומות נוספים בהם נמצאים ריכוזי אוכלוסיית זרים ברחבי הארץ. בין היעדים אליהם צפויים מבקשים המקלט להגיע נמצאות ערד, אשקלון, רובעים ב' ו-ג' באשדוד, שכונת רמת אליהו בראשון לציון, שכונת הדר בחיפה, יבנה תחתית וגם רמת הגולן והנגב.

מבקשי מקלט מגורשים מישראל, ארכיון (צילום: רויטרס)
לאן יעזבו הפליטים? | צילום: רויטרסבמוקד לפליטים ממליצים על צעדים שיסייעו בקליטה

גם במוקד לפליטים ולמהגרים נערכים לסייע משפטית למבקשי המקלט שישתחררו. "יש ליצור תשתית ראויה שתסייע בקליטת מבקשי המקלט על מנת שאלה יוכלו להתפזר ולא להכביד על מקומות מוחלשים אחרים", ציינו במוקד.

"אין להסתפק רק בהגבלה הגאוגרפית. יש לשנות את אשרת השהייה המעורפלת הניתנת כיום, שלא מציינת במפורש כי העסקתם חוקית. בנוסף, יש להעניק תמריצים למעסיקים במקום להערים קשיים בירוקרטיים כפי שנעשה כיום", מנו במוקד לפליטים ומהגרים את הצעדים הנדרשים.

תושבי דרום ת"א חוששים (צילום: חדשות 2)
תושבי דרום ת"א חוששים | צילום: חדשות 2

"יש לאפשר להם גישה לשירותי בריאות שכרגע ניתנים רק בתל אביב, ולאפשר כפי שהיה נהוג בעבר, לחדש את אשרות השהייה במשרדי הפנים בכל הארץ, וכן להפסיק לגייס מהגרי עבודה נוספים ממדינות אחרות - כך שמבקשי המקלט יוכלו להחליפם בכל רחבי הארץ", הוסיפו בארגון וציינו כי "בצורה כזו כלל הקהילות יוכלו להתפזר באופן טבעי ולהתקיים בכבוד".