כולם רוצים להיות קיבוצניקים
כולם רוצים להיות קיבוצניקים | צילום: חדשות 2

אחרי 21 שנה החלו לאחרונה בקיבוץ מנרה שבגבול הצפון לקלוט שוב תושבים חדשים ופתחו בקמפיין שיווקי תחת הכותרת "עולים הביתה למנרה". במקרה הזה, מתברר שיש אמת בפרסום - והקיבוץ הוותיק נהנה מביקוש חסר תקדים עם רשימת מתעניינים של 300 יחידים ומשפחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בקיבוץ עורכים כעת תהליך מיון ובדיקת התאמה של האנשים הרוצים להצטרף כחברים, כש"על המדף" מוצעות יחידות דיור משופצות, שטחים לבנייה עצמית ובתי אגודה, בתנאים אטרקטיביים המושכים רבים.

הזוג הראשון שהתקבל לחברות אחרי הצבעת חברי מנרה הם מיכאל ורעות אדרעי, שניהם מורים שהגיעו מחצור הגלילית. השניים נרגשים ושמחים מאוד מהשינוי בו בחרו. "עבורנו זו התחלה חדשה, הגשמת חלום של חיים בקהילה כפרית", הם מסבירים. על חברי מנרה הם אומרים: "קיבלו אותנו בפתיחות ובשישי האחרון כבר הרגשנו בבית בערב 'בירה ונשירה' שהתקיים בקיבוץ".

קמפיין הקליטה למנרה, שממוקם במרומי (900 מטר) רכס הרי נפתלי, מתנהל בחודשים האחרונים בשיתוף פעולה של המועצה האזורית הגליל העליון, תנועת אור, החטיבה להתיישבות במשרד ראש הממשלה, משרד הבינוי ומשרד נגב-גליל.

השותפים מארגנים כנסי מתעניינים וסיורי היכרות, כשבקיבוץ עצמו מחכים בתים משופצים וגן ילדים חדש. תושבים ותיקים נרתמו להסביר למועמדים להצטרף על ההיסטוריה של הקיבוץ ועל אורח החיים בו.

את ההתעניינות הגדולה לעבור למנרה יצרה כתבת טלוויזיה ששודרה בחדשות ערוץ 2. בימים שאחרי שידורה החל מבול טלפונים של מתעניינים. השילוב של אפשרות להצטרף ולהשפיע בקהילה איכותית, עם מחירי דיור אטרקטיביים (לדוגמא דירה על שטח של 500 מ"ר בכ-500 אלף שקלים או מגרש של 800 מ"ר בכ-800 אלף שקלים), הביאו להתעניינות כמוה לא מכירים בקיבוץ.

הכתבה ששמה את מנרה על המפה
להשפיע בקהילה איכותית | צילום: חדשות 2

ברשימת המועמדים יש כבר יותר מ-300 יחידים ומשפחות והדבר מצריך עבודה רבה של בירור פרטים, צרכים, ותיאום ביקור של קבוצות מתעניינים להיכרות עם הקיבוץ.

החזון של כל השותפים למאמץ הוא כי אוכלוסיית קיבוץ מנרה תגדל בשנתיים הקרובות בעשרות משפחות חדשות וצעירות. רכז הקליטה של הקיבוץ שבתאי מאיו המחיש זאת באומרו כי "החלום שלי הוא שייצא בכל בוקר אוטובוס מלא בילדי מנרה לבית הספר האזורי".

"הצטרפות למנרה היא ציונות 2020", אמר ראש המועצה האזורית גליל עליון גיורא זלץ. "למצטרפים מובטחת תחושת שייכות ואפשרות להשפיע בקהילה איכותית, המקיימת בתוכה ערכים של אחריות וערבות הדדית, המאפשרת לכל פרט לקחת חלק בעיצוב החיים בקיבוץ".