כבר עשור שנטישת בעלי חיים אסורה על פי החוק, אך עדיין עשרות אלפי חיות מחמד ננטשות מדי שנה על-ידי בעליהן. בסרטונים שהגיעו לידי החדשות Online מעמותת "תנו לחיות לחיות" נראים שלושה מקרים מהחודש האחרון שבהם בעלים של חיות מחמד תועדו כשהם נוטשים אותן בפתח מרפאה וטרינרית באשקלון ונעלמים. באחד המקרים כלב שננטש מצא את מותו עד שהגיע הצוות הווטרינרי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

אלו לא המקרים היחידים שבהם נתקלים עובדי המרפאה הווטרינרית. לטענתם, התופעה חוזרת על עצמה אחת לשבוע, כשבבקרים הם מוצאים חיות שמונחות על סף דלתם, במקרה הטוב עם אוכל ובמקרה הרע כשהם כבר לא בין החיים.

בתיעוד המקרה הראשון נראים שני גברים מגיעים ברכבם לחניון המרפאה בשעת לילה, מוציאים מתא המטען של רכבם כלב גוסס העטוף בשמיכה ומשאירים אותו בחוץ. למחרת בבוקר הכלב אותר על-ידי צוות המרפאה כשהוא ללא רוח חיים.

כלב ננטש מחוץ למרפאה וטרינרית
כלב ננטש מחוץ למרפאה וטרינרית | צילום: תנו לחיות לחיות, חדשות

באירוע אחר נראית אישה מגיעה במונית בשעת בוקר לאותה מרפאה באשקלון ומניחה מחוץ לכניסה כלוב ובו החתול שלה, ולצדו שקית שככל הנראה הייתה מלאה במזון חתולים. בתיעוד נוסף צולמה אישה נוטשת את שני חתוליה מחוץ למרפאה שהייתה פתוחה באותה שעה. בסרטון ניתן לראות כיצד היא מניחה את החתולים מחוץ לכניסה וחוזרת לרכבה, אז נראה אחד החתולים רץ אחריה ומתחבא מתחת לרכבה עד שהיא מתניעה ונוסעת מהמקום.

"ישנה הנחה שאם נוטשים את בעל החיים במרפאה יהיה מי שידאג לו לבית חם באופן מידי", ציינה סנדרה שכטמן, מנהלת המרפאה הווטרינרית של "תנו לחיות לחיות" באשקלון. "ראשית, קיימת הסכנה שהכלוב ייפתח, שבעל החיים יברח, ייפצע או יגסוס. בנוסף, אותם בעלי חיים חווים טראומה אמיתית ונאלצים לעיתים לחכות זמן רב למאמצים חדשים".

עלייה של 5% במספר הנטישות ב-2018

מנתונים שהגיעו לידי החדשות Online מעמותת "תנו לחיות לחיות" עולה כי עשרות אלפי כלבים ננטשים מדי שנה בישראל. בשנת 2018 אף חלה עלייה של 5% במספר הנטישות. עוד עולה מהנתונים כי 43% מהנוטשים עשו זאת מסיבות אישיות כמו מצב כלכלי, מחלה או גירושין.

7% מהנוטשים החזירו את בעלי החיים או עזבו אותם כי היה מדובר בגורים ולבעלים היה קשה להתמודד עם הטיפול בהם. 31% דיווחו על בעיות התנהגות של בעלי החיים ו-7% דיווחו כי אין להם זמן והילדים לא עוזרים בטיפול. כמו כן, רוב מקרי הנטישה מתרחשים בדרום הארץ.

יעל ארקין, מנכ"לית "תנו לחיות לחיות", אמרה: "חשוב להבהיר - נטישה של בעל חיים בישראל הינה עבירה פלילית על חוק צער בעלי חיים, אבל מעבר לכך הכלב או החתול אשר ננטשים חווים טראומה קשה. אנחנו קוראים לציבור להגיע ולאמץ כלבים וחתולים ולהבין - מדובר בבן משפחה לכל החיים. בדיוק כמו שלא מחזירים ילד, לא מחזירים את ההולכים על הארבע".

למעלה מ-200 כלבים וחתולים ממתינים בכלבייה בכניסה לכפר רות (ב-WAZE: תנו לחיות לחיות כפר רות) טלפון: 3703* שלוחה 3. פתוחים בימים: א'-ה', 09:00-17:00. שישי וערבי חג, 09:00-14:00. שבת וחגים, 09:00-17:00.

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il