במקביל להפגנת החרדים אתמול (שני) בירושלים בשל מעצר עריקות, גם בבית שמש הפגינו חרדים וחלקם התעמתו עם השוטרים. המשטרה דיוחחו במהלך הערב כי נעצרו ארבעה חשודים שהפריעו לתנועה. בתיעוד מהמחאה נראה אחד המפגינים, גבר חרדי מבוגר עם רגל תותבת ועם קביים, מוטל על הרצפה כשהתותבת מנותקת ממנו. המשטרה הגיבה לסרטון: כפי שניתן לראות, השוטרים גילו מחווה אנושית כלפי אדם שהפר את החוק והסדר כשבאותו הזמן שהשוטרים מסייעים לו מוסיף וקורא להם נאצים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מפגינים שנכחו במקום טענו כי הרגל התותבת נשלפה ממקומה במהלך עימות עם השוטרים. התיעוד מציג את הרגעים הראשונים לאחר שהרגל התותבת נפלה לרצפה: אחד המפגינים נשמע אומר "אין לו רגל" ו"תעזבו אותו", בעוד האיש והשוטרים ממשיכים להתעמת.

בתגובה לסרטון נמסר מהמשטרה: "כפי שניתן לראות בתיעוד שפורסם, מדובר במפגין שחסם את הכביש בכוונת תחילה, יחד עם מפרי סדר אחרים במטרה למנוע מעבר ותנועת רכבים, לשבש את חיי התושבים, הכל תוך שהוא מסרב להישמע לדרישות השוטרים לפנות את הציר וקורא לעברם קריאות גנאי.

במהלך פינוי מפרי הסדר מן הכביש, הבחינו השוטרים כי מדובר באדם נכה בעקבות פרוטזה שהתנתקה מרגלו. השוטרים השיבו אותה אליו ושוטר נוסף שוחח עמו על מנת לסייע לו לקום ולפנות את הכביש מיוזמתו. אנו מצרים על כל ניסיון מכוער להכפיש את השוטרים,שכפי שניתן לראות גילו מחווה אנושית כלפי אדם שהפר את החוק והסדר כשבאותו הזמן שהשוטרים מסייעים לו מוסיף וקורא להם נאצים".

המחאה בירושלים, הערב (צילום: פלאש 90, נועם רבקין פנטון, חדשות)
המחאה בירושלים, הערב | צילום: פלאש 90, נועם רבקין פנטון, חדשות

גם בירושלים התרחשה מחאה ונרשמו עימותים: מאות חרדים המשתייכים לפלג הקנאי 'העדה החרדית' יצאו להפגין בצומת בר אילן בירושלים במחאה על מעצר 3 נערות חרדיות המוגדרות "עריקות". חלק מהמוחים ניסו לחסום את צירי התנועה במקום, התעמתו עם שוטרים ושרפו פחי אשפה. כוחות משטרת ישראל עצרו שבעה חשודים.

הרקע למחאה: מעצר של שלוש נערות חרדיות שנעצרו בטענה שהן עריקות. ככל הנראה הן נעצרו לאחר שלא הסדירו את אי גיוסן מול הצבא ולא הצהירו שהן דתיות על מנת לקבל פטור מגיוס. לא ברור האם ההחלטה לעצור אותן הייתה החלטה עקרונית של צה"ל או נקודתית.

דבר המעצרים הוביל לקיומה של המחאה של אנשי העדה החרדית, שמבחינתם, למעשה מרחיבים את המלחמה שלהם בגיוס לצה"ל - ומוחים לא רק על גיוס בני ישיבות או מעצר בני ישיבות שמוגדרים עריקים, אלא גם מוחים נגד גיוס נערות חרדיות לצה"ל.