קולות הביקורת נגד מאמרו של יוסי קליין בעיתון "הארץ" עדיין לא פסקו, ובמחלקת המנויים של העיתון תודרכו העובדים כיצד להגיב לשיחות זועמות. בהקלטת שיחה עם אחת מעובדות המחלקה, היא נשמעת אומרת: "אמרו לנו להגיד ש'הארץ' עיתון דמוקרטי, זה הכעיס גם אותי". האזינו להקלטה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אני לא חושבת שצריך לבטל מנוי. זאת רק הדעה שלו", אומרת אחת העובדות. "התקשרו הרבה אנשים כועסים. חלקם הקפיאו מנוי, אולי שניים ביטלו בינתיים. לא יודעת אם תצא התנצלות או אם לא יתנו לו (יוסי קליין) לכתוב בקרוב".

בתוך כך, מו"ל העיתון עמוס שוקן אמר הערב (חמישי) בריאיון ל"שש" עם עודד בן עמי כי "ליוסי קליין יש זכות להביע את דעתו". עם זאת, ציין שוקן כי "יכול להיות שהמונח 'הדתיים הלאומיים' כפי שהופיע בחלקו העליון של המאמר, לא היה צריך להיות מבוטא".

"לקליין יש זכות להביע את דעתו". שוקן (צילום: חדשות 2)
"לקליין יש זכות להביע את דעתו". שוקן | צילום: חדשות 2

שוקן אמר בריאיון כי הוא מקבל חלק מדבריו של קליין, "ככל שהדבר נוגע לנוכחות הפוליטית של הדתיים הלאומיים באמצעות הבית היהודי, וזו גם הכוונה שלו". שוקן הוסיף: "משטר האפרטהייד שמונהג בשטחים ושנובע ממפעל ההתנחלות מסכן את ישראל יותר מחיזבאללה. זו דעתי.

שוקן התייחס גם לכך שדברים חריפים מדבריו של קליין לא זוכים לאותה ביקורת. "אם כל ביקורת על מה שעושה נפתלי בנט בחינוך החילוני למשל תוגדר כאנטישמיות אז בוא תסגור את התקשורת בכלל", אמר. "הייעוד של 'הארץ' הוא לקיים מעל דפיו את הדיון הציבורי בסוגיות החשובות של מדינת ישראל, ומי שיקרא את המאמר לא יכול להתעלם מהחלק שלו בדיון, שהוא קריטי למדינה ולחברה. יוסי קליין כתב את המאמר מדם ליבו".

הבוקר התראיין ל"בוקר טוב ישראל" עם אפי טריגר בגלי צה"ל, שם אמר כי אינו רואה מאפיינים אנטישמיים במאמרו: "אני לא עושה שום הכללה פסולה, אני משמיע את דעתי שלי על הגוף שמתקרא הציונות הדתית".

"התחושה היא שאת השמאל אפשר להכליל כמה שרוצים - אפשר לומר שהוא מנכס לעצמו את התרבות, שהוא שכח מה זה להיות יהודי ולקינוח: 'תאגיד השמאל'", הסביר קליין. "כלומר, השמאל הוא חטיבה אחת מכלילה".

"אני נפעם מאחדות הדעות ושמח לראות עם אחד גדול ומאושר", אמר בציניות לגבי הביקורת שהוטחה בו מכל קצוות הקשת הפוליטית. "לבי מתרחב משמחה שיאיר לפיד ואיילת שקד סוף סוף מצאו את המכנה המשותף ביניהם. אני לא פונה למי שלא מבין אותי מלכתחילה".

קליין הוסיף כי הדעה שהוא מביע במאמר היא קולו האישי והפרטי ומטרתו להביע עמדה שלא מקבלת ביטוי באמצעי התקשורת: "נדמה שהביטוי 'התקשורת השמאלנית' חקוק בסלע והוא לעולם עומד - אבל התקשורת היום ימנית. ראה גלי צה"ל, ראה העיתון הנפוץ במדינה וראה חוק התקשורת החדש".