אדם שנפל לטענתו קורבן לתופעת ה"שיימינג" ברשת תובע כעת מהמשטרה 50 אלף שקלים, בטענה שזו לא עשתה דבר כדי לקדם את התלונה שהגיש בעקבות המקרה אשר אירע בסמוך להתאבדותו של מנהל משרד הפנים אריאל רוניס כתוצאה מתקרית דומה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני יותר משנה נחשף המתלונן לשורת האשמות חמורות שיוחסו לו מצד גולשת ברשת החברתית פייסבוק, שטענה כי האיש הוא מטרידן סדרתי ועבריין מין אשר ביצע אונס. לאחר חודשים ארוכים שבמהלכם ניסה לפעול נגד הגולשת מול הנהלת פייסבוק, פנה האיש לפני כחודש למשטרה שם הגיש תלונה נגד הגולשת - אך שם, לטענתו, גילו אוזלת יד אל מול מצוקתו.

בהקלטות שהגיעו לידי חדשות 2 Online נשמע המתלונן כשהוא שוטח את טענותיו בפני שוטרת, שניכר ואינה יודעת כיצד לטפל בפנייתו. "אני קורבן לבריונות רשת ממש קשה", נשמע המתלונן בהקלטה. "אני לא יכול לישון בלילה, לא יכול להסתובב ברחוב. מסתובב עלי עם כלים להגנה עצמית. אני פוגע בעצמי. אני יורד במשקל. מפיצים עלי שאני עבריין מין". "בסדר, אנחנו לא מטפלים בפרסום", נשמעת תגובת השוטרת. "למה הפנו אותך לפה? התיק לא הגיע פיזית לפה. במידה ונצטרך עוד איזה משהו ניצור איתך קשר".

גם לאחר שהופנה לתחנת אחרת הסמוכה לאזור מגוריו, לא זכה המתלונן למענה שהניח את דעתו. אחד משוטרי התחנה שהאזין לפרטי המקרה תהה מדוע המתלונן אינו פונה להנהלת פייסבוק, ולאחר שזה הסביר לו כי כבר דיווח על הגולשת בערוצים שמעמידה הרשת החברתית לרשותו - ללא הועיל, נותר המתלונן שוב ללא מענה. "תפנה לפייסבוק, לחצת על הכפתור", שואל אותו השוטר.

עו"ד גיא אופיר (צילום: באדיבות המצולם)
עו"ד גיא אופיר | צילום: באדיבות המצולם

בתביעה שהגיש השבוע לבית משפט השלום בתל אביב, מחה המתלונן על אוזלת ידה של המשטרה בעניינו. "משטרת ישראל, אינה מתפקדת בתפקידה כאמונה על הציבור בתחום מניעת עבירות הסייבר ואינה מגישה סיוע לאזרחים", כתב עוה"ד גיא אופיר, מומחה לדיני רשת המייצג את המתלונן בכתב התביעה. "המשטרה נמענה מלטפל בתלונתו של התובע, אודות איומים ובריונות רשת, כל זאת מבלי לבצע בדיקה של התלונה ומבלי לבצע בדיקה מינימאלית".

במקביל, הגיש המתלונן נגד הגולשת תביעת לשון הרע בסך 250 אלף שקלים, זאת בטענה שמעולם לא פגע באיש, וכי בדיקת פוליגרף שעבר מוכיחה כי הדברים שהפיצה עליו חסרי כל שחר. "במסגרת פרסומי התובעת, משתמע כי הדברים הגיעו לאוזניה דרך גורם שלישי ששמע מגורם רביעי, כלומר מדובר בדברים אשר בגדר שמועה בלבד, ולא ממקור ראשון או שני".

עוד צוין בכתב התביעה כי הגולשת, שאת פרטיה חשף לבסוף המתלונן בעזרתו של חוקר פרטי, פעלה בחוסר הגינות משווע אשר לא אפשר לתובע לסתור את הדברים שייחסה לו בכך שלא מסרה את פרטיהם המדויקים.

תגובת המשטרה: "התביעה שבנדון טרם התקבלה במשטרת ישראל. המשטרה מיוצגת על ידי פרקליטות המדינה, וכשתתקבל התביעה תפורט תשובת המשטרה בכתב ההגנה".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

עקבו אחר עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני