צחי סוחוצקיה נולד בישראל וגר בחולון. זה הבית היחיד שיש לו וללריסה, האם האומנת שלו והיחידה שהוא מכיר. למרות זאת, צחי אינו אזרח ישראלי, כי אמו הביולוגית הייתה תיירת שילדה אותו כאן, וזנחה אותו בבית החולים. הוא חולם להתנדב לצה"ל וממתין לקבל סוף סוף מעמד קבע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני 18 שנה נולד צחי עם מום קשה בלב ובריאות והוא חייב להיות מחובר למחולל חמצן לאורך כל היום. בית החולים שניידר היה ביתו עד שלריסה, מטפלת הלילה שלו, החליטה שעל הילד הזה היא לא מוכנה לוותר.

"עד גיל 6 בית החולים היה הבית שלי", מספר צחי. "הייתי בבוקר הולך לגן וחוזר לבית החולים. אף אחד לא ידע איפה ההורים שלי. סיפרו לי שהאישה שילדה אותי השאירה אותי פה ונעלמה".

למרות המחלה הקשה, צחי מעולם לא קיבל אזרחות ישראלית. הנער הזה שנולד בישראל, שחולם להתנדב לצה"ל ושהעברית היא שפתו, למעשה לא חוקי כאן. לפני שנה הוא קיבל מעמד זמני, שיש לחדש עם עורכי דין בכל שנה, בירוקרטיה קשה במצבו.

צחי הוא לא הנער היחיד שאין לו מעמד בישראל. "יש בישראל היום בין 300-400 קטינים נטושים", מסביר עו"ד תומר ורשה, מומחה לדיני עבודה ומעמד. "הם נשארים ללא זכויות סוציאליות וברוב המקרים גם כשהם כבר מגיעים לגיל בגרות, הם נותרים כאן בלי מעמד. במקרים רבים משרד הפנים דורש להרחיק אותם למרות שהם גדלו בישראל".

צחי ממתין כבר כמה חודשים להחלטת הוועדה ההומניטרית שאולי תעניק לו מעמד של קבע בישראל, אך עד אז הוא יישאר בארץ ללא אזרחות.