מסיח דעת מרכזי. הטלפון הנייד (צילום: חדשות 2)
אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

במשטרה החליטו לאחרונה להגביר משמעותית את האכיפה כלפי נהגים המשתמשים בטלפון הנייד במהלך נסיעה - זאת לאחר שהבינו כי היסח הדעת מהווה גורם מרכזי בגרימת מוות בתאונות הדרכים. על פי נתונים שהגיעו לידי חדשות 2 Online, בחודשים האחרונים חילקו שוטרי אגף התנועה מספר שיא של דוחות לנהגים שלא הצליחו להוריד את הידיים מהסלולארי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הנתונים, בחמשת החודשים הראשונים של שנת 2015, חילקה המשטרה כ-28,000 דוחות תנועה, מספר דומה לדוחות שחולקו בכל שנת 2014 - 30,780. לשם השוואה, בשנת 2013 חולקו 31,527 ובשנה שקדמה לה - 2012 ניתנו לנהגים 42,926 דוחות. במשטרה מכנים את השנה הנוכחית "שנת מפנה", בשל שינוי מדיניות האכיפה. "לא עוד כמות אלא איכות", מסבירים בארגון.

כך לדוגמה ירד מספר הדוחות שחילקה המשטרה משנת 2012 ממיליון מאתיים דוחות לכ-600,000 בשנה החולפת - כשהמטרה כעת היא להתמקד בעבירות המוגדרות כאלה המסכנות החיים. בין היתר מדובר באי מתן זכות קדימה להולכי רגל, חציית צומת באור אדום ועבירות נוספות שלרוב נגרמות בשל היסח הדעת של הנהג, רבות מהן קשורות לשימוש בטלפון הנייד.

כפי שפורסם אמש במהדורה המרכזית, במשטרה מנסים להילחם בתופעת השימוש בטלפונים ניידים במהלך הנסיעה ושוקלים להחרים את הסלולארי לנהגים. מדובר במהלך שעוד נמצא בראשית דרכו ודורש חקיקה. "יש להחמיר את ההרתעה ואף לשקול החמרה בענישה", הסביר ניצב ירון בארי, העומד בראש אגף התנועה.

מצלמות המהירות חוזרות לפעול (צילום: חטיבת דובר המשטרה, חדשות)
מגבירים את האכיפה, ארכיון | צילום: חטיבת דובר המשטרה, חדשות

על פי נתוני המשטרה, מתחילת השנה חלה עלייה מדאיגה במספר ההרוגים בתאונות הדרכים: כ-166 בני אדם נהרגו מתחילת השנה, עלייה של 28% במקביל לתקופה המקבילה בשנה שקדמה לה. מתוכם לפחות 79 נהרגו כתוצאה ישירה משימוש בטלפון הנייד במהלך הנסיעה - מספר בלתי נתפס, אבל כזה שאינו מפתיע את שוטרי התנועה שנמצאים בשטח.