לאחר שעה שקטה באופן יחסי, התחדשו העימותים האלימים ביישוב הבדואי אום אל חיראן, אליו הגיעו לפנות בוקר (רביעי) כוחות הביטחון למבצע הריסת בתים בלתי חוקיים ביישוב. מספר תושבים מקומיים החלו להתעמת ולהשליך אבנים לעבר השוטרים, שהשיבו בגז מדמיע ועצרו כמה מהם. גם חברי כנסת מהרשימה המשותפת השתתפו במחאה על הריסת הבתים. בין התושבים היו גם מי שניסו להרגיע את הרוחות, וכוחות המשטרה מנהלים במקביל מגעים עם ראשי היישובים כדי לנסות להביא לרגיעה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כמה מהמפגינים פונו לקבלת טיפול רפואי לאחר שנפגעו משאיפת גז מדמיע. במקביל נמשכת הריסת הבתים ביישוב על ידי כוחות הביטחון.

מוקדם יותר, בתחילת מבצע ההריסה לפנות בוקר, נהרג אחד השוטרים, רס"מ ארז לוי (34), שנדרס למוות על פי החשד על ידי תושב מקומי שדהר עם רכבו לעבר כוחות הביטחון. הנהג, מורה למתמטיקה, נורה למוות על ידי השוטרים. לאחר התקרית התפתחו עימותים בין תושבים מקומיים לשוטרים. יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן אודה, נפצע קל בראשו ככל הנראה מפגיעת אבן. הוא פונה לקבלת טיפול בביה"ח סורוקה בבאר שבע.

ארז עמדי לוי (צילום: דוברות המשטרה)
רס"ב ארז לוי | צילום: דוברות המשטרה

במשטרה טוענים כי הנהג הפוגע הוא פעיל של התנועה איסלאמית ששעט לעבר הלוחמים מתוך כוונה לבצע פיגוע דריסה. "המחבל הוא פעיל התנועה האיסלאמית הפלג הדרומי ונבחן קשר שלו גם לדאע"ש", ציינו במשטרה.

העימותים סמוך לחורה, אתמול (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

בעקבות האירועים האלימים הכריזו בחורה הסמוכה על שביתה כללית. יו"ר ועדת המעקב מוחמד ברכה להנהגת הציבור הערבי להגיע מיד לאום אל-חיראן. במקביל, ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל צפויה להתכנס בשעות הקרובות.

מבצע הריסת מבנים כפר חורה (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

"לא ניסינו להבעיר את העניינים"

"היינו במשא ומתן עם גורמי השלטון עד חצות, אבל הם ממש בגדו, עשו הוראה של נתניהו להבעיר את השטח", אמר לגלי צה"ל הח"כ הפצוע איימן עודה מבית החולים. "צריך לכבד החלטות של בית המשפט, ושם נקבע שצריך לנהל מו"מ עם התושבים, שהם שם ברשות".

עודה אף השווה בין הפעולות ביישוב הבוקר לבין מצבה של ההתנחלות עמונה, שגם לגביה יש פסק דין חלוט. "אין בית משפט בעמונה, יש רק אצל הערבים?", תהה עודה. "בושה וחרפה. אני לא יכול להאמין לדבר כזה".

מבצע הריסת מבנים כפר חורה (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

על הטענה לפיה מי שליבו את האלימות והמהומות הם תושבי המקום אמר עודה כי "חד וחלק לא ניסינו להבעיר את העניינים". עודה טען כי הפעולות הרבות של פינוי והריסת מבנים במגזר הערבי מגיעים על רקע החקירות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. "גובה החקירה כגובה ההסתה", טען.

"עודה הלהיט את הרוחות"

"זה יום קשה", אמר בריאיון לגלי צה"ל השר לביטחון פנים גלעד ארדן. "אני מקווה שהיום הזה לא יסמן תפנית לרעה ביחסים עם החברה הערבית, אבל אם כן אז לאיימן עודה תהיה תרומה שלילית גדולה מאוד ליום הזה". ארדן אף האשים את עודה בהפצת שקרים בדבריו מספר דקות קודם לכן.

מבצע הריסת מבנים כפר חורה (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

בהתייחסו להשוואה שעשה מוקדם יותר עודה בין עמונה לאום אל חיראן אמר ארדן כי "יש בעמונה החלטת בג"ץ וגם היא תבוצע. באום אל חיראן יש גם החלטת בג"ץ חלוטה, לכוחות המשטרה אין שיקול דעת אם לבצע או לא לבצע אותה, ככה זה במדינת חוק - אצל עודה אין חוק ואפשר להמשיך להלהיט את הרוחות בין יהודים לערבים".

"אני מקווה שהמשטרה תמשיך את ביצוע 14 ההריסות שצריכות להתקיים שם היום על פי החלטת בג"ץ, כי החלטה אחרת תהיה סוג של מסר גרוע מאוד", הוסיף ארדן. "המשטרה תמיד מנסה להגיע להבנות על הריסות מרצון, זו מגמה שמנסים לעודד בכל רחבי המדינה כדי באמת שלא תהיה התלהטות יצרים והעלויות יהיו נמוכות יותר".

הדריסה בנגב תבעיר את השטח? (צילום: פסגת המעודכנים)
אום אל חיראן, הבוקר | צילום: פסגת המעודכנים

ארדן הוסיף כי יבצע הערכת מצב יחד עם מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך. "אני קורא לכל התושבים ולכולם לגלות מתינות, לחזור לפסי הידברות ולעצור את ההידרדרות המסוכנת שקרתה שם הבוקר", סיכם.

מבצע הריסת מבנים כפר חורה (צילום: פסגת המעודכנים)
צילום: פסגת המעודכנים