שרת התרבות מירי רגב הגיעה היום (ראשון) לוועידת התרבות של "הארץ" כשנאומה מול בכירי עולם התרבות בישראל היה ידוע כרגע הנפיץ של היום. רגב עלתה לנאום ואמרה: "קאט דה בולשיט. קאט דה בולשיט, לא התרבות שלכם דורשת עצמאות, היא דורשת מימון בלעדי בעוד התרבות האחרת שהודרה דורשת עצמאות". הנוכחים בקהל לא נשארו אדישים ומיהרו לקרוא קריאות בוז לעברה. במהלך הנאום, שכלל הפרעות רבות מהקהל, הודיעה השרה גם על ביטוח "חוק הספרים".

לעדכונים נוספים ולהעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"את עם ישראל לא פגשתי באור הזרקורים", אמרה רגב בצל הקריאות. "פגשתי את הציבור בקריית שמונה, קריית גת ודימונה. גם להם מגיע עושר תרבותי". לאחר דברים אלו שהופרעו גם הם עלה עורך העיתון, אלוף בן, לבמה וניסה להרגיע את אלו שהפריעו לשרה.

מירי רגב (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות)
רגב: "אבטל את חוק הספרים" | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות
המחאה נגד רגב
הקהל קרא בוז, ומחה על סתימת פיות | צילום:

רגב הצליחה להמשיך בדבריה בשקט יחסי ואמרה: "לצערי משרד התרבות במו ידיו יצר פערים חברתיים ואף הרחיב אותם". לטענתה, המשרד בראשו היא עומדת לא נתן מענה מספיק לאוכלוסיות שלמות ובהם ערבים, חרדים ותושבי הפריפריה.

"אני רוצה לשאול כיצד מדינה רוצה לראות את מפת התרבות בעוד שני עשורים" שאלה רגב. "איזה ציבורים צריך לעודד, אילו קופחו ויש לעשות איתם צדק?".
השרה המשיכה לפנות אל ציבור מבקריה באולם וטענה: "איש לא מנסה לסתום לכם את הפה, אבל יש הבדל עצום בין ביקורת חריפה לבין קריאה לחרם על מדינת ישראל". הקהל בתגובה שב לקרוא בוז לעבר השרה רגב ולהפריע לה בדבריה.

קריאות נגד מירי רגב במהלך הנאום (צילום: חדשות 2)
חלק מהמחאה נגד נגד רגב | צילום: חדשות 2

בדבריה התייחסה השרה לסערה נוספת בה נקשר שמה, "סערת גלגל"צ". "לא הייתה לי כוונה להתערב במה משמעים בתחנה", אמרה רגב. "רציתי שוועדת העורכים תהיה רב תרבותית וטוב שאבי שושן נבחר לכהן בה".

"חוק הספרים יבוטל, עד שבוע הספר"

"קהל נכבד - תנשמו", ביקשה השרה מנוכחים בוועדה. "כל שינוי מפחיד בהתחלה, אבל החומה שקמה בין שלנו לשלהם חייבת להישבר". אחד השינויים אותה רגב מתקיימת ליישם כבר בעתיד הקרוב הוא ביטול "חוק הספרים". החוק שנחקק בשנת 2013 הורה על קיבוע מחיר הספרים הישראלים בשנה וחצי הראשונות לצאתם ועל סכום מינימלי של תמלוגים שיועבר לסופרים. לדבריה של השרה, החוק פגע באזרח והעלה את מחירי הספרים, מבלי לסייע לסופרים.

שבוע הספר העברי יוצא לדרך (צילום: מורן כץ, חדשות 2)
יישום ההחלטה: עד שבוע הספר הקרוב | צילום: מורן כץ, חדשות 2

"מחירי הספרים עלו והנפגע העיקרי מהחוק הוא האזרח", אמרה רגב. "החוק אולי היטיב עם המולי"ם או רשתות הספרים אבל בנקודת הקצה נפגע הצרכן".
המהלך שהתחילה היום השרה רגב יגיע לאישורה של הכנסת. לדברי השרה היא מעוניינת להגיע לאישור תיקון החוק עד לשבוע הספר הקרוב.

"ספרים הם הרוח, לעם הספר מגיע ספר במחיר עממי", אמרה רגב והוסיפה: "לצד ביטול החוק, אפעל לביטול הבעלות הצולבת בשוק הספרים וכן תקים קרן שתתמוך בספרי הביכורים".