ההוצאה לפועל מחוץ להישג ידם של הנכים
ההוצאה לפועל מחוץ להישג ידם של הנכים | צילום:

לשכת ההוצאה לפועל בחיפה ממוקמת במבנה בו נמצא בית המשפט בעיר, ותפקידה להעניק שירות לכל החייבים ובעלי התיקים. אבל דווקא במקום שתפקידו לשרת את כלל האוכלוסייה, ובמיוחד את אלו שלא שפר מזלם - אין גישה לנכים.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

גרם מדרגות ארוך מוביל לאולם הדיונים של ההוצאה לפועל בחיפה. מדרגות אלו מהוות מכשול לציבור הנכים, ביניהם גם דניאל בוהדנה בן ה-70 שביקש להגיע לדיון בעניינו. עורך הדין נרקיס לביא, שמייצג את בוהדנה, סיפר לחדשות 2 Online כי הוא מרותק לכיסא גלגלים וכי נאלץ להמתין חצי שעה בתחתית גרם המדרגות, עד שנמצא אולם חליפי אליו יוכל להתנייד.

"אני מאוד מאוכזב, זאת הרגשה של השפלה", טען בוהדנה הפגוע. "הייתי צריך להמתין בצורה כזו ליד המדרגות, עד שיימצא לי מקום חלופי - זה פשוט מגוחך".

גרם המדרגות שמשאיר את הנכים בחוץ (צילום: ללא קרדיט)
גרם המדרגות שמשאיר את הנכים בחוץ | צילום: ללא קרדיט

במערכת בתי המשפט טענו בתגובה לדברים כי הם פועלים בהתאם לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, להנגשת בתי המשפט. "עד לשנת 2018 צפויים כל בתי המשפט להיות נגישים", טענו והוסיפו: "לשכת ההוצאה לפועל בחיפה עתידה לעבור למבנה משלה עד סוף שנת 2016. באשר לנגישות המבנה החדש של ההוצל"פ, עליכם לפנות לרשות האכיפה/הוצאה לפועל". 

עורך הדין לביא המייצג את בוהדנה טוען כי "תגובת מערכת המשפט לפיה רק בשנת 2018, עשר שנים לאחר חקיקת חוק שוויון הזכויות לאנשים עם מוגבלויות, צפויים כל בתי המשפט להיות נגישים, מעוררת שאלות רבות". הפרקליט הוסיף כי הוא מצפה ממערכת המשפט להיות חלוצה ולשמש דוגמה ומופת לציבור.

מרשות האכיפה והגבייה נמסר בתגובה: "בתקופה הקרובה תעבור לשכת ההוצאה לפועל בחיפה למשכנה החדש ברחוב העצמאות בעיר. הלשכה תהיה נגישה לבעלי מוגבלויות בכל הפרמטרים, לרבות חניון צמוד ללשכה המיועד לנכים, מעליות ומעליון לכל הקומות, אולמות נגישים, שירותי נכים, דלפקי שירות ודלפק טפסים נגישים".