אלפי נערות וצעירות חולמות להיות דוגמניות. הן רואות את ההצלחה של בר רפאלי, רותם סלע וגל גדות וחולמות לרשת את הכתר - ובסוכנות "רוברטו" מבטיחים אותו להרבה בנות. רוברטו בן שושן היה מסוכני הדוגמניות המצליחים בעשור הקודם, וייצג נשים מצליחות כמו מורן אטיאס, אגם רודברג, מאיה בוסקילה ועוד. אבל אז התחילו הדיווחים על התנהגות בריונית, לקוחות התחילו לעזוב והוא נפגע כלכלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בזכות הקמפיין הגדול עם סופיה מצטנר, דוגמנית בת 14 שהפכה לפנים של דיור, הוא חזר לכותרות. אך יותר ויותר עדויות בשנה האחרונה הסוכנות עסוקה גם בלמכור חלומות. ליטל חסון בת ה-26 מספרת כי פנו אליה בפייסבוק לבוא לאודישנים - והיא נענתה. "לא רק שאמרו לי שאני מתאימה, אלא ממש עפו עלי ואפילו דומה למישהי שכבר חתומה בסוכנות ומצליחה", סיפרה, "הבטיחו לשלוח אותי לאודישנים ולפרסומות - רק שאעשה בוק".

"סוכנות שפועלת לפי הנהלים לא נותנת למיוצג להוציא כסף מהכיס"

מחדשות 2 נשלחו שלוש תחקירניות לסוכנות, כולן נאות אך לא עומדות בקריטריונים לדוגמנות מבחינת גיל, משקל וגובה. כולן התקבלו לאחר מילוי טופס פרטים אישיים, שיחה קצרה עם הסוכן ואודישן בן מספר דקות מול מצלמת וידאו. "בין אם אוהבים את זה ובין אם לא, כדי להיות דוגמנית צריך לעמוד בקריטריונים מסויימים", מסביר ר', צלם לשעבר בסוכנות. "כשהגעתי לשם התחלתי לראות המון בנות שלא מתקרבות אפילו לסטנדרט".

ליטל חסון. "עפו עלי"
ליטל חסון. "עפו עלי" | צילום:

הכסף האמיתי מגיע מתיק העבודות, זה שבלעדיו אי אפשר להתחיל לעבוד. כל חתומה חדשה מתבקשת לשלם עבורו אלפי שקלים, סכום המשתנה ונע בין 1,500 ל-3,000 שקלים. לדברי סוכנת הדוגמניות אלינור שחר, "בסוכנות שפועלת לפי הנהלים לא נותנים למיוצג להוציא כסף מהכיס בשום שלב - הכספים שהסוכנות משקיעה מתקזזים מעבודות עתידיות".

על אף שלמיוצגות מובטח שיזכו ליום צילומים אקסקלוסיבי ומושקע, בפועל המציאות שונה לגמרי ולכל יום צילומים מגיעות בנות רבות. "אין זמן להעמיד אותן, לסדר אותן ולהשקיע בהן - אין את האופציה", מסביר ר', "זה ממש פס ייצור". אחרי הצילומים מובטח לנשים שתמונותיהן יופיעו באתר של רוברטו, שם יוכלו לקוחות בארץ ובעולם לראות אותן - אולם במציאות התמונות מועלות לאתר אחר, ללא פרטים ומידות כנהוג.

רוברטו: "אם אמרו למישהי שהיא מדהימה - סימן שחשבו שהיא מדהימה"

רוברטו בן שושן מסר בתגובה: "אם לקחנו וחשבנו שהבנות מתאימות למשהו, סימן שהן מתאימות לאחד הענפים שאנחנו מייצגים. אם אומרים למישהי שהיא מדהימה, מוכשרת ושרוצים אותה - סימן שאותו אחד שראיין אותה באחד הסניפים שלי חושב שהיא מדהימה, מוכשרת ושרוצים אותה". עוד הוסיף בן שושן כי "אם ימי הצילומים הטובים לא טובים, מדוע המצולמים חתמו על טופס שביעות רצון?".

לגבי התשלום על תיק העבודות מתעקש הסוכן כי "זה עולה כסף, הרבה כסף. מי שרוצה שתשלם, ומי שמחפשת בזול או שישקיעו בה שתלך למקום אחר. גם סופיה מצטנר, שעושה עכשיו קמפיינים ומיליונים, שילמה על בוק אצלי". לבסוף הסביר כי "בימים אלה אנחנו בונים אתר ראשי חדש שמאגד את כל האתרים המשניים, והוא יושק בחודש הבא".

 

לפניות לכתבת: Michalp@ch2news.tv