"דחפתי אנשים כדי לרדת מהרכבת, איחרתי לעבודה בשעתיים". נוסעים רבים זועמים לאחר שרכבת משא ירדה מהפסים ביום הכי עמוס בשבוע, מה שגרר עיכובים רבים ברכבות בקו החוף. המשמעות מבחינת רכבת ישראל היא תשלום פיצויים לנוסעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

איתן נסע הבוקר מנהריה לתל אביב, כשהרכבת יצאה מהתחנה בשעה 7:29. היא הייתה אמורה להגיע לתל אביב בשעה 09:00, אך הגיעה לטענתו רק בשעה 10:30. "עד חיפה הכל זרם, אבל בין חיפה לבנימינה הכרוז אמר שיש שיבושים ושרכבת ירדה מהמסילה וזהו, עמדנו. המשכנו לנסוע בהילוך איטי לסירוגין כל הדרך עד לתל אביב".

לדבריו, בגלל שאין רכבות היה לחץ גדול ברציפים ואנשים פשוט עמדו אחד על השני. "צריך לדחוף אנשים כדי לרדת מהרכבת, זה פשוט פסיכי. הרכבת עצמה ירדה מהפסים ב-4 וחצי בבוקר. 6 שעות אחרי וזה המצב, זאת חוויה לא נעימה. אף אחד לא מעדכן מה קורה ומתי זה צפוי להשתחרר. פשוט עומדים, הם חייבים לזכות את כולם על הנסיעה, אף אחד לא אומר את זה לנוסעים. לא התנצלו. כלום. עושים מה שהם רוצים".

העבודות הבוקר על המסילה שנפגעה
צוותים של הרכבת על המסילה | צילום:

"הכרוז אמר: רק שיבושים קלים"

ברכבת אמרו הבוקר כי הקרון שסטה מהמסילה הונף על ידי מנוף והוחזר באופן מלא למסילה. "אנשי חטיבת התשתיות עובדים במרץ לתיקון המסילה ובדיקתה", נמסר מהנהלת הרכבת. "עדיין קיימים עיכובים לרכבות ברשת, בממוצע של 20 דקות".

"רכבת מחיפה שיצאה ב-7:09 הגיעה באיחור של חצי שעה לתחנת תל אביב האוניברסיטה, המנהל בתחנה מתעקש על 27 דקות. זה שאתם משנים זמנים כדי לא לתת פיצוי זה לא תקין. ככה לא נותנים שירות", התלונן עידו, אחד הנוסעים.

"אני על רכבת חיפה תל אביב שיצאה ב-8:36 מחוף הכרמל, כרגע באזור זיכרון", כתב אחד הנוסעים בעמוד הפייסבוק של הרכבת. "תגידו לנהגים שלכם להפסיק להודיע שהרכבת תתעכב כמה דקות כי אנחנו תקועים פה שעה וזה לא נראה כאילו משהו זז. העיקר שאתם אומרים שייתכנו שיבושים 'קלים' וגורמים לאנשים לעלות על רכבות ולא על תחבורה חלופית".

המנוף בא לחלץ
המנוף בא לחלץ | צילום:

דניאל שמשרת בבסיס הקריה, הגיע באיחור של 40 דקות בגלל העיכובים. "לא מספיק עשו לנו בעיות עם הנסיעות ביום ראשון, אז גם זה, דרך גרועה להתחיל את השבוע. המפקד עשה לי פרצוף, אבל הסברתי לו שאני לא שולט על הרכבת, אני מקווה שאף אחד לא יישפט על איחור שלא באשמתו".

כמה פיצוי מגיע לכם?

במידה והרכבת שלכם מאחרת מעל 30 דקות הנכם זכאים לפיצוי. במקרה של איחור העולה על 30 דקות מהמועד המתוכנן שנקבע בלוח הזמנים הנכם זכאים לקבלת כרטיס נסיעה חינם בקו בו נסעתם. בהנהלת הרכבת אישרו הבוקר כי יפעלו כמובן על פי ההוראות.

במקרה של איחור העולה על 60 דקות מהמועד המתוכנן שנקבע בלוח הזמנים, הנכם זכאים לקבלת 2 כרטיסי נסיעה חינם בקו בו נסעתם. ברכבת מציינים כי תוקף כרטיס הנסיעה הניתן כפיצוי בגין איחור רכבת אינו מוגבל בזמן וניתן לעשות בו שימוש בכל עת. "הפיצוי בגין איחורי רכבות נוסעים הינו סופי, ממצה ובלעדי לסילוק תביעות שעניינן איחורים בתנועת הרכבות", מציינים ברכבת.

איך מקבלים את הפיצוי?

לרשות הנוסע עומדות שתי דרכים לקבלת כרטיסי הפיצוי: פנייה למנהל התחנה והצגת כרטיס הנסיעה המקורי. במידה והינך זכאי לכך, כרטיסי הפיצוי יינתנו במקום. ניתן לפנות אל מנהל התחנה לקבלת הפיצוי עד 14 יום ממועד הנסיעה.

דרך נוספת היא מילוי טופס ייעודי ושליחתו למחלקת פניות הציבור, בצירוף כרטיס הנסיעה המקורי. במידה ויהיה צורך בביצוע בירורים נוספים, קבלת כרטיסי הפיצוי עשויה להתעכב.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv