לפני שבועיים יצאו קובי תוינה וצביקה פייר, חובבי צלילה מושבעים, לצלילה שגרתית בנמל העתיק של קיסריה. המטמון שגילו כמעט במקרה עולה על כל דמיון: כ-2,000 מטבעות בני כאלף שנים נמצאו בקרקעית הים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

"זה נראה היה כמו מטבעות של שוקולד", סיפר צביקה בהתרגשות על האוצר שגילו בקרקעית הים. "זה פשוט לא נקלט", הוסיף קובי. "יצאנו מהמים בהלם, אבל עם חיוך מאוזן לאוזן".

השניים לא חשבו פעמיים והעבירו את מטבעות הזהב העתיקים שגילו לידי רשות העתיקות, שם הבינו מיד כי ייתכן שמדובר בתיבת אוצר של אוניה טרופה שהובילה כספי מסים או משכורות בדרך לחיילים.

המטמון שהתגלה
המטמון שהתגלה | צילום:

"אנחנו יודעים שיש עוד מטבעות בקרקעית ואותם עכשיו אנחנו הולכים להוציא אותם", אומר יעקב שרביט, מנהל היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות. "יש לנו תחושה שזהו האוצר הגדול ביותר שנתגלה עד כה".

הבוקר (שלישי), עם שחר, בהפלגה לנקודה הסודית, החל מבצע מיוחד לחשיפת מלוא היקפה של התגלית התת-ימית. בזמן שאנשי היחידה לארכיאולוגיה ימית צללו לאיתור מטבעות נוספים, תחת זכוכית המגדלת במעבדות רשות העתיקות התחילו להבין את גודל המציאה.

 בקרוב תחל עבודת המחקר המדעי המקיפה. "מעולם לא החזקתי כל כך הרבה כסף ובטח לא זהב", צחק שרביט. "אולי נעזור לממשלה עם המצב הכספי הרעוע שלה".