בשעות הבוקר החלה להתפרסם הידיעה שבישרה, כביכול, את סופם של הניסויים בבעלי חיים כחלק מייצור מוצרי קוסמטיקה - שיווקם של תכשירים כאלה, לפי הפרסומים, ייאסר החל ממחר. אבל בארגוני זכויות בעלי החיים דווקא לא מיהרו לברך. לטענתם אין משמעות של ממש לחוק, כי סעיף אחד בו מאפשר את מכירת המוצרים שבייצורם אין ברירה אלא לבצע ניסויים. בארגונים טוענים כי המשרד כלל לא קבע מהם הקריטריונים לאישור חריגים כאלה, ולכן, הם מסבירים, דבר לא ישתנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הידיעה הזו היא פיקציה מושלמת", אמרו היום בעמותת "מאחורי דלתות המעבדה". "על פי החוק (שאושר לפני שנתיים), ייאסר שיווק מוצרים של חברות קוסמטיקה וניקוי שמבצעות ניסויים אחרי 1.1.2013". על פי הפרסום, כאמור, החוק ייכנס לתוקפו כבר מחר, 31.12.

"על פי החוק, חברות שמבצעות ניסויים בבעלי-חיים רשאיות לבקש דחייה של החלת החוק עליהן למשך שנתיים נוספות, אם אין חלופות לניסויים שהן מבצעות. את החלופות אמור לאשר משרד הבריאות - לאחר שיקבע כללים לאישור חלופות, אך משרד הבריאות עד היום לא קבע כאלה כללים. בקיצור, לא דובים ולא מסקרה, הכל נשאר כפי שהיה עד היום", סיכמה את הטענות ענת רפואה, מנהלת העמותה.

"החוק עשוי להדחות עד 2016"

גם באגודה נגד ניסויים בבעלי חיים פרסמו היום הודעה דומה: "משרד הבריאות מועל בתפקידו כשהוא מאפשר שיווק מוצרים שנוסו בבעלי-חיים ומונע מידע חיוני מהציבור", הם טוענים, "החוק האוסר שיווק בישראל של מוצרי קוסמטיקה שנוסו בבעלי-חיים (גם אם אלו נערכו בחו"ל) אמור להיכנס בימים הקרובים, אולם בשל מחדלים של משרד הבריאות הדבר לא צפוי לקרות בפועל. למעשה, תחילתו של החוק עשויה להידחות עד ראשית שנת 2016".

באגודה הוסיפו והסבירו: "מחדלו של משרד הבריאות נעוץ בחריג שבחוק, המתיר למשך תקופת מעבר מסוימת לשווק מוצרי קוסמטיקה שנערכו בהם ניסויים בבעלי-חיים, בקטגוריות מצומצמות לגביהן לא אושרו חלופות לניסויים. אלא שמשרד הבריאות הוא זה שהיה אמור לקבוע כללים לאישור החלופות, בהשראת האיחוד האירופי. עד היום, בחלוף שנתיים, לא קבע המשרד כללים ולא אישר ולו חלופה אחת".

במקביל תקפו שם גם את ההנחייה האחרונה שפרסם משרד הבריאות, לביטול סימון מוצרים שלא נוסו על בעלי חיים בסמל הארנב המפורסם. "אנחנו רואים את סמל הארנב בכל מקום - במכולת, בפינת האיפור, אפילו כשקמים בבוקר ונכנסים למקלחת", כותבת אתי אלטמן, דוברת "תנו לחיות לחיות", "יש כנראה אנשים שמתמלאים חרדה, כי הסמל הזה מייצג את סופם המתקרב של הניסויים בבעלי-חיים, לא רק בקוסמטיקה. אני לא יודעת מה הביא להנחיה של משרד הבריאות, אבל אם מישהו חושב שדרך הסרת סמל הארנב מהמדפים הוא יוריד את הניסויים בבעלי-חיים מסדר היום הציבורי, הוא טועה ובגדול".

ממשרד הבריאות טרם נמסרה תגובה לטענות.