אישה בשנות ה-30 לחייה הסתובבה יממה לפחות עם עובר מת ברחם בגלל שהפלתה נדחתה. הסיבה לדחייה: בחדר הניתוח בבית החולים אסותא לא הותקן חדרון מיוחד למניעת טומאת כוהנים - כמתבקש לפי ההלכה היהודית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האישה היתה בחודש השני להריונה כאשר איבדה את תינוקה והיתה אמורה לעבור הפלה בבית החולים. לאחר שצמה כל היום וחיכתה במשך שעתיים, נכנסה להכנה לניתוח, אך אז חלה תפנית בעלילה.

דקות לפני שטושטשה והורדמה, מנהל חדר הניתוח הודיע שהאישה לא תוכל לעבור את ההליך, זאת כיוון שבכניסה לחדר הניתוח חסר חדרון קטן, שלפי ההלכה מונע מנשמת העובר המת לצאת מחדר הניתוח ולטמא יהודים שהם כוהנים.

"מסוכן להישאר עם עובר מת בגוף"

על פי עדויות שהגיעו לידי חדשות 2, הצוות הרפואי היה המום מההודעה. האח והרופא בחדר הניתוח צעקו והלכו לנסות לברר את פשר ההחלטה. כששבו, הסבירו לצעירה כי לא ניתן לעשות דבר כיוון שאלה הנהלים והצעירה לא תוכל לעבור את ההפלה באותו יום. מהעדויות עולה עוד כי בדרך החוצה אף הזהירה אחת האחיות כי "מסוכן להישאר ככה עם עובר מת בגוף".

אחת העובדות בבית החולים סיפרה לחדשות 2 כי הרב של בית החולים מאוד מקפיד על העניין. "הרב כל הזמן מסתובב ובודק את הדברים האלה כאן", סיפרה העובדת.

הפלה
השלט בכניסה לחדר הניתוח | צילום: חדשות 2

בחדרי ניתוח אחרים בבית החולים, המיועדים לביצוע הפלות, תלוי שלט על הדלת שמעיד על המערכת המיוחדת למניעת טומאה. "במקום זה מותקנת בדלתות מערכת למניעת טומאת כוהנים", נכתב בשלט. "כשהנורה דולקת מעל הדלת לא ניתן לפתוח אותה. אנא המתינו בסבלנות עד שהנורה תיכבה".

מבית החולים אסותא נמסר בתגובה: "מתוך רצון לכבד את המגזרים השונים הבאים בשעריו, בית החולים מחויב לשמירה על כללי טהרת כוהנים. לכן, ההפלות מבוצעות על פי כללי ההלכה ובאזור ייעודי, וזאת על מנת לאפשר לכוהנים להסתובב באופן חופשי בבית החולים".

עוד ציינו באסותא כי "מפאת רישום לא מדויק של התהליך ביומני חדר הניתוח, עצם קיומה של ההפלה במתחם חדרי הניתוח אושר בטעות. מיד עם היוודע הטעות ברישום הוצע למטופלת לבצע את ההליך למחרת במקום המיועד לכך בבית החולים. אנו מצרים ומתנצלים על עוגמת הנפש שנגרמה למטופלת, אולם חשוב להדגיש כי דחיית התהליך לא סיכנה בשום שלב את בריאותה."