לבירוקרטיה הישראלית יצא שם של מערכת אישורים איטית ולא יעילה, אבל נדמה שהמקרה הזה שובר כל שיא: בני זוג שמנסים לייבא לישראל חומר הדברה שאינו מסוכן לבני אדם, לא מקבלים אישור מהמשרד להגנת הסביבה למרות שנים של ניסיונות. סיבה עניינית לסירוב - אין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כדי להוכיח כמה החומר לא רעיל - ארז אהרון מוכן לאכול את חומר ההדברה נגד עכברים וחולדות, שהוא מנסה לשווק בישראל מזה לא פחות מארבע שנים. המוצר מאושר במדינות רבות באירופה כולל בריטניה, גרמניה וצרפת, ולמרות זאת הבקשה לשימוש במוצר בישראל לא מאושרת מאז 2009. החומר אגב, מיוצר מקלחי תירס.

במשרד להגנת הסביבה סירבו לאשר בדיקות מעבדה בישראל, וגם פנייה לשר עמיר פרץ לא סייעה. בסופו של דבר, רק אסון ההדברה בירושלים הוביל לכך שהמשרד יצר איתם קשר וביקש להיפגש איתם בדחיפות. גם הפגישה הזאת לא סייעה, ובשורה התחתונה - למוצר עדיין אין אישור לשימוש בישראל, וזאת למרות ש-65% מהרעלות הילדים בישראל נגרמות מתכשירים שנועדו להדברת עכברים.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "אדם שקונה תכשיר הדברה שאושר על ידי המשרד יודע כי התכשיר נבדק ונמצא יעיל נגד מזיקים, בטוח לשימוש והוא אינו זורק את כספו לריק. מהבדיקות החלקיות שהיבואנים ביצעו לתכשיר המדובר לא הוכחה יעילותו, אנו תמהים על כך שיבואני המוצר מתעקשים להגדירו כתכשיר הדברה, אך מסרבים לערוך ניסוי אמיתי ומקיף בו ייבחן האם התכשיר אכן יעיל נגד מזיקים ולא רק בתנאי מעבדה. במשרד לא מאשרים שימוש רק על סמך אישור שניתן במדינה אחרת, בעיקר שבמקרה המדובר הניסוי בוצע על ידי החברה עצמה ולא על ידי גוף בלתי תלוי".