שינויים בהליכי הפלה לקטינות. אילוסטרציה
שינויים בהליכי הפלה לקטינות. אילוסטרציה | צילום: רויטרס

משרד הבריאות מנחה היום את קופות החולים להקל באופן משמעותי בהליכים לקראת הפלה בקרב נערות עד גיל 19. בחוזר מיוחד שהופץ על-ידי סמנכ"ל משרד הבריאות, יואל ליפשיץ, למנכ"לי קופות החולים, מפורטות ההנחיות החדשות, ולפיהן יש להתייחס "ברגישות מיוחדת" לביצוע הפסקת היריון אצל קטינות מתחת לגיל 19, המבקשות לבצע הפלה מבלי שהוריהן ידעו.

"מטבע הדברים קיימת רגישות מיוחדת ביחס לביצוע הפסקות הריון אצל קטינות", כתב הסמנכ"ל, "שפעמים רבות הריונן, וממילא החלטתן להפסקת הריון, אינן בידיעת ההורים או קרובי משפחה, והן מבקשות לעבור את התהליך במלואו באופן דיסקרטי על מנת שלא יגיע לידיעת הסביבה".

במשרד הבריאות מסבירים כי במקרים מסויימים הסודיות אינה רק עניין של אי נוחות או של צנעת פרט, אלא מגיעה עד כדי פיקוח נפש ממש, אם משום שנשקפת לנערה סכנה בקהילות שאינן סובלניות להריונות מחוץ לנישואים, ואם משום שהנערה עצמה לא תהיה מסוגלת לעמוד בהתמודדות עם סביבתה כשההיריון יהפוך לסוד גלוי. מסיבה זו נקבע בחוק כי קטינות יכולות לבצע הפסקת הריון ללא הסכמת הוריהן.

קטינות יוכלו לעבור הפלה בכל מוסד רפואי בארץ

על מנת להקל את התמודדותה של הנערה עם הסיטואציה הבעייתית, הורה משרד הבריאות לאפשר לקטינה חופש בחירה בבחירת המוסד הרפואי שבו תבוצע הפסקת ההיריון; אם הנערה תבקש זאת - ניתן לבצע הפלה גם באזור מרוחק יותר ממגוריה, על מנת שלא תזוהה על-ידי מכרים או בני משפחה.

עוד הונחו מנהלי קופות החולים לגלות רגישות מיוחדת לבקשה של נערה להשלים מהר ככל שניתן את השלבים שלפני ההפלה, כדי לקצר את משך ההמתנה להליך הרפואי, ובין היתר ייעוץ סוציאלי, בדיקות שונות וכו'.

יתרה מזו, משרד הבריאות קובע כי על קופות החולים להסתפק בזיהוי הנערה באמצעות תעודה מזהה, ללא צורך בהצגת כרטיס מגנטי, זאת משום שקטינות אינן מחזיקות כרטיס מגנטי משלהן ועל מנת  שתוכלנה לבצע את מלוא הבדיקות והטיפולים ללא ידיעת הוריהן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק