כוסות שתייה מלאות (אימג'בנק - gettyimages) (צילום: Peter Macdiarmid, GettyImages IL)
מרבין בשמחה | צילום: Peter Macdiarmid, GettyImages IL

בשבוע הבא חל חג הפורים וידוע כי משנכנס אדר – מרבין בשמחה. אבל בישראל, מסתבר, מרבין בשמחה כל הזמן. במד"א מדווחים היום כי בין השנים 2006 ל-2008 נרשמה עלייה של לא פחות מ-73% במספר הפינויים של שיכורים לבתי החולים ברחבי הארץ.  

מהרישומים של מד"א עולה כי לאורך שלוש השנים האחרונות חלה עלייה חדה במספר הפינויים של אנשים שהפריזו בשתיית אלכוהול ונזקקו לפינוי דחוף באמבולנסים לבתי החולים. בשנת 2006 פינה מד"א לבתי החולים 6,016 בני אדם שצרכו אלכוהול עד כדי איבוד הכרה. שנת 2007 הייתה במגמת עלייה ו- 7,020 בני אדם שהשתכרו נזקקו לפינוי דחוף לבתי החולים. שנה לאחר מכן כבר פונו 10,407 בני אדם. 

בעקבות נתון המראה כי צריכת האלכוהול גבוהה במיוחד בקרב צעירים בני  18 עד 24, פונה מנכ"ל מד"א אלי בין להורים ומבקש מהם לשמור על  ילדיהם. "היו ערים לתופעת שתיית האלכוהול בקרב הצעירים והסבירו להם את הסכנות הכרוכות בשתיית אלכוהול", הדגיש בין.

הנתונים מדאיגים הרבה יותר כאשר התנהגותם של מי שהפריזו בשתיית אלכוהול גובלת בעבריינות.  "השיכורים נטפלים באלימות לאזרחים תמימים והמפגש נגמר לא פעם בקטטה עם פצועים הנזקקים לטיפול רפואי בבתי החולים", אומרים במד"א. עוד מציינים בארגון כי מעורבותם של שיכורים בתאונות דרכים גבוהה במיוחד, כך שמספר הנפגעים כתוצאה משתיית אלכוהול יכול להיות כפול ואף יותר מאשר הנתונים שבידי מד"א.