הערכה: עשרות אלפי ילדים יחוסנו
הערכה: עשרות אלפי ילדים יחוסנו | צילום: חדשות 2

מחשש להתפרצות נגיף הפוליו, יתקיים במהלך סוף השבוע דיון על מדיניות החיסון והיקפו. גורמים רפואיים מעריכים כי בשלב זה יוחלט לחסן את כל הילדים עד גיל תשע בחלק מאזור הדרום, תוך מעקב אחר שאר אזורי הארץ באמצעות בדיקות ביוב. מדובר בעשרות אלפי ילדים אשר צפויים לקבל חיסון, אם אכן תתקבל החלטה בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האפשרות שהחיסון יורחב לשאר האזורים תישקל בהתאם לתוצאות. המלצה ברוח הזאת העבירה גם משלחת של ארגון הבריאות העולמי שהגיעה לישראל, על מנת לבחון מקרוב את המצב. מדגם שערך השבוע משרד הבריאות על אלף ילדים באזור הדרום מצא כי 23 מהם נושאים בגופם את נגיף הפוליו. המשמעות של הנתון הזה היא כי ייתכן ש-2.5% מילדי הדרום הם נשאי הנגיף.

כל 23 הילדים שאובחנו כנשאים בששת השבועות האחרונים הם בני פחות מעשר. אם אכן יוחלט על חיסון כולל, תלמידי כיתות א' עד ג' באזורים עליהם יוחלט יחוסנו בבתי הספר בתחילת שנת הלימודים. גורמים במשרד הבריאות מדגישים כי הסכנה של הנשאים לחלות ולפתח שיתוק נמוכים ביותר.

במקביל, פרסם השבוע ארגון הבריאות העולמי הודעה חריגה: "ארגון הבריאות העולמי מעריך את הסכנה של התפשטות בינלאומית של מחלת הפוליו מישראל למדינות נוספות כבינונית-גבוהה, וממליץ לכל התיירים למדינות שנפגעו מהמחלה להתחסן באופן מלא נגד פוליו". גורמי רפואה בישראל מעריכים כי האזהרה הזו אינה מוצדקת.

"בסוף מישהו עלול לחלות"

הנציב, ד
"מקווים שלא יהיה אף חולה". ד"ר בועז לב | צילום: חדשות 2

עד שנת 2005 קיבלו כל הילדים בישראל חיסון מנגיף מוחלש. החל משנה זו החל מתן חיסון מנגיף מומת. מי שקיבל חיסון מנגיף מומת אומנם מחוסן בעצמו, אבל הוא יכול להעביר את הנגיף לאחרים, ומזה חוששים כעת במשרד הבריאות. אם יוחלט לחסן את כל הילדים, מדובר על חיסון של הנגיף המוחלש.

"מספר הנשאים שנמצאו מבטא לא מעט בני אדם שנושאים את הווירוס ובעצם מפיצים אותו", אמר ד"ר בועז לב, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, בריאיון לחדשות 2 ביום רביעי. "עד כה לא היה אף חולה ואנחנו מקווים שלא יהיה, אבל יחד עם זאת - לא טוב שאנחנו מפיצים את הווירוס, כי בסוף מישהו בסיכון עלול לחלות".

לב הדגיש כי משרד הבריאות טרם קיבל החלטה סופית בנוגע להיקף החיסון. "אנחנו הולכים למוקד שבו זה קיים באזור הדרום", הבהיר. "בהמשך, אם יתגלו מקרים חדשים, נחליט בהתאם לממצאים".

פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, אמר בראיון לחדשות 2 באינטרנט ביום רביעי כי במשרד הבריאות טרם הוחלט מי ייחשב תושב הדרום ומתי בדיוק יינתן החיסון. "אנחנו צריכים לקבל נתונים נוספים לפני שיוחלט על היקף המבצע ואם בכלל יתקיים", הבהיר פרופ' גרוטו.