הנשים בישראל יולדות יותר (צילום: חדשות 2)
האם צפתה בתהליך, אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

זוג עוברים תאומים הופרדו לפני לידתם בזכות טיפול חדשני: צעירה בת 25 הגיעה בימים האחרונים לבית החולים הדסה בירושלים, כשבבטנה תאומים גוססים. בזכות טיפול חדשני בו הרופאים חדרו אל רחמה והפרידו את כלי הדם המשותפים שלהם, ניצלו חייהם של שני העוברים. את הפרטים מפרסמת הבוקר כתבת "ידיעות אחרונות" שרית רוזנבלום.

"מדובר בתאומים זהים שחולקים את אותה שלייה, ובמצב כזה יש קשרי דם שמחברים בינהם ולמעשה יש להם מחזור דם משותף", סיפר ד"ר יובל גיאלצ'ינסקי, רופא בכיר במחלת נשים ויולדות בבית החולים הדסה שטיפל באישה בריאיון לגלי צה"ל. "במרבית המקרים המערכת עובדת באיזון, אבל במקרים חריגים נוצר מצב שעובר אחד מקבל יותר דם מהשני, אבל הסכנה שנשקפת לאחד משפיעה גם על העובר השני".

הצעירה, תושבת אחד הכפרים ברשות הפלסטינית, בשבוע ה-20 להריונה, נשאה ברחמה תאומים זהים הסובלים מהפרעות במערכת אספקת הדם המשותפת לשניהם. אחרי שאירגנו עבורה אישרו כניסה מיוחד לישראל, הגיעה שלשום הצעירה לבית החולים הדסה בירושלים והוכנסה לחדר הניתוח. לרחמה הוחדרה צינורית דקיקה ובעזרתה הוחדר מכשיר לייזר מיוחד שבה נצרבה השליה לאורכה והופרדה לשני חלקים, אחד לכל תינוק. המהלך הרפואי בוצע בהצלחה וחיי העוברים ניצלו.

עד לשנים האחרונות היה נהוג לבצע הפסקת הריון במקרים כאלה, אך שיטת טיפול חדשה שהתפתחה לאחרונה במרכזים שונים בעולם מאפשרת לנתק כלי דם לתאומים באמצעות מכשיר לייזר המוחדר לרחם, ובכך להגביר את הסיכויים לשרידת העוברים. נכון להיום בשליש מהמקרים שורדים התאומים את הפעולה הפולשנית, בשליש אחר שניהם מתים כתוצאה ממנה ובשליש האחרון של המקרים רק אחד מהעוברים נותר בחיים.

"הכי חשוב לקבוע מה המיקום המיטבי שדרכו חודרים לרחם, כדי לא לפגוע בתינוקות ולהגיע ישירות לשליה", מסביר ד"ר יובל גיאלצ'ינסקי, רופא בכיר במחלת נשים ויולדות בבית החולים הדסה.  

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק