אלפי שקלים או שנפרסם (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

בשורה משמחת לקהילה הגאה: ברוב של שבעה תומכים מול חמישה מתנגדים אישרה היום (א') ועדת השרים לחקיקה את חוק השוויון בפונדקאות, שיאפשר גם לזוגות חד-מיניים לפנות לשירותי פונדקאות בארץ. בהצעה תמכו השרים לבני, לפיד, גרמן, כהן, סער, לבנת ושטייניץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

משמעות הדבר היא שזוגות חד-מיניים יוכלו מעתה לעבור את הליך הפונדקאות בארץ, באמצעות אם פונדקאית ישראלית - בדיוק כפי שמתאפשר לזוגות הטרוסקסואלים. בחודש דצמבר בשנה שעברה הודיעה שרת הבריאות יעל גרמן (יש עתיד) על מהפכה בכל הקשור להליך הפונדקאות בישראל.

החוק החדש שהציעה גרמן מאמץ את השינוי שהוצע בוועדת מור יוסף, שלפיו יש לאפשר לנשים וגברים לא נשואים או לאלו החיים בזוגיות חד מינית לעבור תהליך פונדקאות בישראל, והכל על פי אותן אמות המידה של גיל ובעיה רפואית המצדיקים את הפונדקאות.

עד עתה קבע החוק בישראל רק זוג של גבר ואישה יכולים להיעזר באם פונדקאית. אולם לפי הנוהל החדש, גם רווקות, רווקים, הומואים ולסביות יוכלו לעבור את התהליך בישראל בתשלום, במקום לעבור את התהליך בחו"ל - הליך מסובך, מורכב ובעיקר יקר מאוד. לפי ההליך החדש, אם בישראל צפויה לקבל מזוג חד-מיני או מחד-הוריים סכום שנע בין 200 ל-250 אלף שקלים תמורת ביצוע התהליך והבאת ילד לעולם, אותו הסכום שמשלמים זוגות הטרוסקסואלים.

מהאגודה למען הלהט"ב נמסר: "אנו מברכות ומברכים על החלטת וועדת השרים להכיר בזכותנו הבסיסית להורות ומשפחה. זהו אמנם רק צעד ראשון בתהליך החקיקה אך זהו צעד חשוב ומשמעותי והוא תוצאה של מאבק משפטי ופוליטי רב שנים. אנו נמשיך לפעול ולהיאבק עד שקהילת הלהט"ב על כל חלקיה תזכה לשוויון זכויות מלא והכרה בחוק הישראלי".

גם אימהות לילד אחד או שניים יוכלו לשמש פונדקאיות

למהפכה בתחום הפונדקאות יש רובד נוסף: אם עד היום רק נשים גרושות, רווקות או אלמנות יכלו לשמש כפונדקאיות, גם נשים נשואות יוכלו לעשות כן. עם זאת, תיקבע מגבלה לפיה רק אימהות לילד אחד או שניים יוכלו לשמש פונדקאיות. כיום רק אימהות לשניים או שלושה ילדים יכולות להעניק שירותי פונדקאות.

על פי החוק בישראל כיום, זוגות חד-מיניים המעוניינים להביא ילד לעולם או אדם שרוצה להביא ילד לעולם במסגרת משפחה חד-הורית בישראל, לא יכולים לעשות זאת בארץ. זאת עקב כך שחוק הפונדקאות שנחקק בישראל ב-1996, מקשה על זוגות ממגזרים אלה להביא לעולם ילדים דרך אם פונדקאית והם אינם מורשים להשתמש בתהליך זה באופן חוקי בארץ.

על מנת להקים משפחה בכל זאת באמצעות הליך הפונדקאות - פונים זוגות הומוסקסואליים או יחידים החפצים בילדים במסגרת של משפחה חד הורית למדינות זרות, בהן הליך הפונדקאות חוקי גם עבורם. ילדיהם נולדים במדינות המספקות שירותי פונדקאות לישראל. ההליך מצריך מאותם אנשים הוצאות כספיות גבוהות ונסיעות ליעדים מרוחקים אלה.

לפני כחודש הסתיים בהצלחה מאבקם של הורים חד מיניים להביא לארץ את ילדיהם, שנולדו בהליך פונדקאות בתאילנד. זאת לאחר חודשים ארוכים שבהם סירבו הרשויות להעניק לילדים אזרחות ישראלית ולאפשר את הבאתם לארץ. אם החוק החדש יאושר גם בכנסת, הליך כזה יהיה מיותר בעתיד משום שזוגות חד מיניים יוכלו להפוך להורים גם בארץ.