מהמסדרון לארגון הטרור, אילוסטרציה (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
מסר לבתי החולים | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

פרסום ראשון: מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו הוציא מכתב למנהלי בתי החולים הממשלתיים בישראל ובו מסר ברור לפיו הוא אוסר עליהם לקלוט רופאים ואחיות מבית החולים הדסה המצוי במשבר. "אחריות כבדה מוטלת על כולנו לנהוג באופן אחראי ולהביא להבראתו של המרכז הרפואי הדסה", כתב גמזו לבתי החולים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסמך שהגיע לידי חדשות 2, מבהיר גמזו בדרך שאינה משתמעת לשתי פנים כי אל להם לעודד את עזיבת הרופאים והאחיות מבית החולים. "אני מנחה בזאת את כל מנהלי בתיה"ח הממשלתיים ומנהלי תאגידי הבריאות להימנע לאלתר מעידוד רופאים ואחיות לנטוש את בתיה"ח בהדסה ולקלוט עובדים שביוזמתם עוזבים את בתיה"ח של הדסה", כתב גמזו.

"במכתב זה אני פונה לשירותי בריאות כללית ולמנהל שערי צדק למלא הנחייה זו מרצון, גם ללא סמכות ברורה שלי בחוק. אדגיש כי, ככל שנעשה מעשה שכזה, אבקש להקפיא באופן מיידי את חוזה העסקה", הבהיר מנכ"ל משרד הבריאות. "לא אהסס למנוע מבתי"ח שלא ישתפו פעולה בסוגיה זו, תוספת משאבים (מיטות וטכנולוגיות, הסכמי ייצוב ותמיכות)".

מסר מאיים, פרופ' גמזו (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
מסר מאיים, פרופ' גמזו | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

הרופאים זועמים: התנהגות ביריונית 

התגובות למכתבו התקיף של גמזו לא איחרו להגיע, וכצפוי היו סוערות. ד"ר נמרוד רחמימוב , יו"ר ארגון רופאי המדינה, כתב לגמזו בתגובה: "קראתי בהשתוממות את מכתבך. לא ברור לי מנין לקחת לך סמכות לאסור קליטת רופא בבתי החולים הממשלתיים רק משום שסיים עבודתו בהדסה, ואיומך בשלילת משאבים היא התנהגות בריונית שאיננה עולה בקנה אחד עם תפקידך הממלכתי".

לדברי ד"ר רחמימוב, "מעבר לפגיעה האישית באותו רופא, אני רואה בכך פתח מסוכן לפגיעה בחופש העיסוק של כלל הרופאים. מסיבה זו אנו נשקול נקיטת צעדים ארגוניים בבית החולים שיפלה לרעה רופא בקבלה לעבודה בשל מקום העסקתו הקודם".